Yayından kalkacak olan dizi filmler var; açıklanıyor sırayla: ‘Bizim Yenge’ ve ‘Bir Ömür Yetmez’.

Her iki dizi filmin de uzun ömürlü olmayacağı baştan belliydi. Bizim Yenge, Yedi Kardeşe Yedi Gelin’in çok kötü bir uyarlamasıydı. Geçtiğimiz yaz paralı kanallardan biri 1954 yapımlı filmi sıkça yayınladı. Tahminim bunu uyarlama fikri gayet heyecan verdi ama unuttuğunuz bir şey var sevgili senarist olduğunu zannedenler ve bu başarısız işlere para yatıran yapımcılar:

Senaryo yazmayı bilmiyorsunuz, senaryodan anlamıyorsunuz.

Bir ara kendimden şüphe eder oldum çünkü bazı konularda yanıldığım oluyordu. Yapım şirketlerindeki arsız olaylar, reyting skandalı gündeme gelince içime su serpildi. Ben gerçekten senaryo işinden anlıyorum. Zaten bir işin içinde para varsa adil bir yaklaşım olduğundan her zaman şüphe ederim.

2009 senesinde ‘Kanalizasyon’ filminde set fotoğrafçılığı yaptım. Sn Okan Bayülgen’in başrolünde oynadığı bu film tam da bu olayın eleştirisini yapıyordu ama ne acı ki bu film de kopya bir film. Zaten o kadar cihazla beğeniye nasıl karar veriyorlar, anlamak istemiyorum.

Bir Ömür Yetmez, hiç bir sıcaklığı olmayan bir dizi film olarak geldi bana, ilk bölümünü izledim ve bir daha izlememeye karar verdim. Akabinde ‘Tek Başımıza’nın da yayından kalkacağını düşünüyorum. Kim bilir belki de kalkmıştır.

Emekçiler için elbette üzülüyorum ve en kısa süre içinde kaliteli ve iyi işlerde yer almalarını umuyorum. Yakın zamanda televizyonların doğru düzgün işlerle dolacağını ümit etmekten başka çare yok.

Sinemanın durumu zaten içler acısı.. Kendi kendini kandıran sözüm ona bir sürü sinemasever var. Köyden geldim kente, hatta bir türlü gelemedim kente konulu sinema ve dizi filmlerinin yanında başarısız korku filmleri ve biz anca komedi yaparız deyip kendi kendilerine güldükleri komedi değil gülünç filmleri bunun yanında bizim gişe iddiamız yok, kendi sinemamız yaptık diyenlerin filmleri içinde ben izlemeye layık bir film bulamıyorum. Türk Sineması’na destek verin diyenler, ortada bir Türk Sineması göremiyorum. Çok mu acımasız ya da ukala mı bu yaklaşımım? Olabilir, size göre. Ben yazıyla yaşamını anlamlandıran biriyim. Sözcükleri dinlerim, bir araya geldiklerindeki değişimlerini seyreder ve keyif alırım. Bana keyif vermeyenleri de işte böyle paylaşırım. Beceremeyenlere kendimi sevdirmeye çalışmak yerine SANAT’a sığınırım ben. Var gücümle çabam SANAT içindir.

  •  Hande Yöremen | 24 Aralık 2011
+ yazılar