+ yazılar

Bugün bahar ayının 2. ayı Nisan’ın ilk pazartesisi sıcak, ılık. Belki de yağışlı bir haftaya giriyoruz ama aklınızda bulunsun hafta sonu sıcaklık 25C dolaylarında olacakmış. Havalar ne olursa olsun sizin yüreğinizin ısısı yüksek olsun.

Bendeniz haftasonunda sanki yazı yaşadım diyebilirim.Sadece denize girmedim ama mayom yanımda olsa havuza girecektim. Sevgili bir dostumun düğünü için cumartesi sabahı Antalya’ya uçtum. Her zaman ki gibi rötarsız olarak Atlasjet ile yolculuk yaptım. www.atlasjet.com dan bilgi alabilirsiniz. Antalya’ya dediğim gibi yaz tam anlamıyla gelmiş. Her yer cıvıl cıvıl sıcaktan bunalmış bir hale geliyorsunuz. Takside sıcaklık 28 C’yi gösteriyordu.Arkadaşımın düğünü bu yıl 40ıncı yılını kutlayan DEDEMAN OTELİ’ndeydi. www.dedemanhotels.com. Havaalanına 15 km, merkeze 3 km 483 odadan oluşan Antalyanın en eski ama modern otelinin Balo Salonu muhteşemdi.Nikahı Antalya Büyük Şehir Bld.Bşk.Menderes Türel kıydı. Eğlence için İstanbul Radyosu sanatçılarından Nusret Yılmaz muhteşem sesi ve zengin repertuarıyla geceyi şenlendirdi.İnsan hayatında bir kere evleniyor.Şans bu geceyi şenlendirecek kişi sizin ve dostlarınızın o geceki performansınızı yönlendiriyor. Bazı geceler sanatçı veya DJ kurbanı oluyor. Bizim şansımıza Nusret Yılmaz sayesinde mükemmel ötesi geçti, diyebilirim. Bu arada arkadaşımın gelinliğini Bağdat Caddesi Erenköydeki Günay Moda Evi dikmiş.Epey güzel gelinlik olmuş size Günay Moda Evi’ni tavsiye ederim.

Antalya’da pazar sabahı bir başka güzeldi.Mis gibi kokan Narenciye bahçeleri  ve Falez kenarındaki park da dolaşmak çimenlerinizin üzerinde yuvarlanan insanları seyretmek bir başka oluyor.Park kenarındaki KAHVERENGİ CAFE ve Falez kenarındaki çay bahçesinde keyif alabilirsiniz. Yaza az kaldı Antalya bekle bizi.

Salı akşamı 43üncü Altın Portakal Film Festivali’nin sponsor tanıtımının basın toplantısı için Çırağan Sarayı’ndaydık.16 Eylül -23 Eylül arasında yapılacak olan bu festivalin ana sponsoru REAL oluyor. Kapanış günü Antalya’da yeni mağazasının açılışı olacak.Festival haftasında yine birbirinden güzel ve kaliteli filmler gösterilecek yine sansasyonel olacak. Şayet müsait olabilirseniz yıllık izninizin bir haftasını bu festival için ayırın  mükemmel oluyor. Geçen yıl 42 nci Altın Festivale katıldım hatıraları halen aklımda.Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiler Mayıs ayı içerisinde açıklanacak yazılarımı takip edin. O gece fazla popüler şahıs yoktu. Tanıdık simalar arasında Antalya Belediye Bşk. Menderes Türel, Atilla Dorsay, Şebnem Dönmez, Demet Evgar, Güler Kazmacı vardı.

Perşembe akşamı bu yıl adından epey söz ettiren ama bir türlü yer bulamadığımız Oyun Atölyesi’nde oynanan JEANNE d’Arc’ın ÖTEKİ ÖLÜMÜ’nü izledik. Başlıca rollerini eski komşum olan Haluk Bilginer, Bir İstanbul Masalı’nın Zekeriyası Emre Karayel ve Beyaz Gelincik dizisinin avukatı Esra Kızıldoğan Uygur paylaşıyorlar. Hepsi mükemmel ötesi oynamışlar. Harikulade ama Esra K. Uygur oyunun başından sonuna kadar süper bir oyun çıkarıyor. Ara dahil 120 dakika süren oyunda İnsanın din ve milliyetçilik gibi egemen ideoloji tarafından nasıl abluka altına alınmaya çalıştığı anlatılıyor. Komedi öğeleriyle yoğun olan oyunda insanın zaferi anlatılıyor. Bu oyunu kaçırmayın. Bu yılın ödüllerini toplayacak gibi. www.oyunatolyesi.com  0216 345 39 39 oyun Nisan ayı içinde Perşembe/ Pazar sahneleniyor.

Oyun öncesi Salonun fuayesinde ANTRE adlı Restaurant&Bar’daydık.Burayı her zaman beğenirim servisi ve fiyatı yanında müşteri portföyü zengindir ama o gece Şinitzeli felaketti, bunun yanında köfteleri mükemmeldi. 0216 4184649

Cuma akşamı aylardır beklediğimiz 25inci Uluslararası İstanbul Film Festivalinin açılış gecesi için Lütfi Kırdar daydık. İstanbul’un entel ve elit tabakasının akın ettiği geceyi Meltem Cumbul sundu. Sertab Erener sesiyle Kerem Görsev müziğiyle büyüledi. Şakir Eczacıbaşı ve Bakanların konuşmasından sonra Bu yılın Sinema Ödüllerini genç ve kaliteli işlere imzasını atan Başak Köklükaya dağıttı. Kimlere mi? Erden Kıral, Şerif Sezer ve Şener Şen aldılar. 219 filmin yarıştığı film festivaline Fransız Baharı denildiğini biliyor musunuz? 2009 yılında Fransa’da Türkiye Baharı yapılacağı müjdesi verildi. Ayrıntılı bilgiyi www.iksv.org/film alabilirsiniz.

Açılış gecesi 07 Nisan’da vizyona girecek olan ATEŞKES adlı filmin galası yapıldı. 110 dakika süren bu filmde 1914 yılının Noel gecesinde Batı Cephesinde savaşan askerlerin karşılarındaki düşman siperlerine gidip bir gece bile olsa barış değil de Mutlu Noeller demek için mücadeleleri anlatılıyor. Keyifli, güzel aynı zamanda insanlık dersi veren bir yapım olmuş. Zaman zaman gülüyorsunuz. Tavsiye ederim.

Açılış gecesinde Kültür Bakanı Atilla Koç, İst. Valisi Muammer Güler, Deniz Adanalı, Halit Kıvanç, Suna Keskin, Gülriz Sururi, Ayşegül Aldinç, Fehmi Yaşar, Memoli, Güven Kıraç, Fatih Akın, Nebahat Çehre aslında herkesler vardı.Ama gözler tabiiki Korhan Abay ı aradı çünkü Fransa Kültür Bakanın sunumunu kimse tercüme edemedi.

Her semtin kendine özgü özel yemekleri vardır. Bunlardan biri de Sultanahmet’in köftesi meşhurdur ve yurdumuzun her yerinde Sultanahmet Köftecileri açıldı. Selim Ustanınkiler en meşhuru idi.1920 den beri 4 nesildir faaliyet gösteren bu işletme son 15 gündür ilk defa bir şubesi ile Selamiçeşme’de faaliyet gösteriyor. Şık bahar bahçesi ile nostaljik dekorasyonu ile makul fiyata damak tadınıza katkıda bulunuyor. Ailenizle rahatlıkla gidebileceğiniz bu mekanda nefis köfteleri piyazı ve tatlı olarak Kemalpaşa, İrmik Helvasını tadabiliyorsunuz. Mekân Bağdat Caddesi Shell’in hemen karşısında 0216 360 90 30 ve 360 02 44

Çocuklarınız için İŞSANAT’ta süper bir gösteri var ama yer bulabilirseniz ne ala. HAYVANLAR KARNAVALI adlı müzikli oyun için oyun günleri sadece 22 Nisan ve 06 Mayıs biletleri her an tükenebilir. Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği bu oyunda Ayla Algan anlatıcı olarak katılıyor. 05-14 yaş çocuklar için ideal. tam 15 YTL, indirimli 12 YTL 0212 316 10 83 -84 www.issanat.com.tr  den bilgi alabilirsiniz.

Caddebostan Hayal Kahvesi’nde Cumartesi akşamları saat 22.00 ila 24.30 MAIN PROJECT grubu devam ediyor. Kaçırmayın 0216 467 03 87 mekân CKM’nin içinde.

İstanbul Modern’de çeşitli etkinlikler halen devam ediyor.23 Nisan tarihine kadar heykel severler için BELLEK VE ÖLÇEK sergisi devam ediyor. Aynı zamanda 04-10 yaş çocuklar için 15-20 kişilik eğitici doğum günü partileri veriliyor.

İstanbul Modern Karaköy Salı Pazarında 0212 334 73 00  www.istanbulmodern.org

06-09 Nisan arası CNR’de Pet -Shop Fuarı var.

03 Nisan’da Oya-Bora CRR’de.

04 Nisan’da Parkorman’da KAVAKLIDERE Şarap Tadım Gecesi var. www.parkorman.com.tr den bilgi alabilirsiniz.

07 Nisan’da Sertab Erener Maslak Venue’de.

08-09 Nisan’da Don Kişot Balesi Maslak Tim’de.

15 Nisan’da Nilüfer Lütfi Kırdar’da.

17 Nisan’da Fazıl Say CRR’de.

19 Nisan’da Levent Yüksel Babylon’da.

21-22 Nisan’da Candan Erçetin Lütfi Kırdar’da.

29 Nisan’da Kenan Doğulu Lütfi Kırdar’da.

30 Nisan’da Jennifer Lopez

03 Mayıs’ta Alan Parsons

14 Haziran’da STING

30 Temmuz’da Deep Moode (Kuruçeşme Arena)

14 Eylül’de MADONNA geliyor.

09 Nisan Pazar günü Mevlût Kandili Kandiliniz şimdiden mübarek olsun.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR.

  • Caner Ural 03 Nisan 2006
+ yazılar