Yaz aşkları hayatlarımızda efsanedir. Tatilde insanlar bütün sorumluluklarından uzakta kendilerine özgürce yaşayabilecekleri günler ayırır. Amaç bütün yılın yorgunluğunu atmak, gelecek yıla taptaze başlayabilmektir.

Bahar herkesin içinde kıpırtılar başlatır. Tatilde güneş, deniz, eğlence dolu geceler yakınlaşmalar için idealler ortamları ve fırsatları beraberinde getirir. Bütün her şeyin olduğu gibi bu günler de çabuk geçer. Yaz aşkınızın yanından ayrıldığınızda kışın ne yapacaksınız? Telefon mu bekleyeceksiniz? Yoksa siz mi peşine düşeceksiniz? Düşünün kar kıyamet ve siz yollara düşmüşsünüz yaz aşkınızı, onun sıcaklığını arıyorsunuz. Bulma ihtimaliniz oldukça düşük gibi. Bütün yaz aşkları, kışın buz gibi soğukluğunda donacak diye bir şey yok elbet ama o şanslı az yüzde içinde olma ihtimalinizi düşününce yine de önlem almak en iyisi. Gerçi pek çok arkadaşınız yaz boyunca müthiş aşklar yaşamış ve sizinle aynı duruma düşmüş olabilir ama yine de hep birlikte geçirilen akşamlar hiç bir zaman bir sevgili ile geçiren bir tek akşamın bile yerine tutamaz. 

Gerçi bu sene patik ve battaniye moda olsa hiç fena olmaz. Şöyle yumuşacık, tüylü, sarıldığında insanı yalnızlığından kurtaracak rengârenk, her zevke uygun battaniyeler olsa. Üzerlerine ‘yalnız değilsin’ veya ‘bu son yalnız kışın’ gibi sloganlar yazsalar. Bu battaniyelerle bir örnek patikler hazırlansa. Belki kesin çözüm değil ama en azından üşümeye engel olur. Üşümemek için sıcak su torbalarını da önerebilirim. Hatta hiç bir sevgili sizi bu sıcak su torbaları kadar ısıtamaz. İlla yalnız başıma kış geçirmek istemiyorum diyenler için durum biraz zahmet gerektiriyor. Yaz boyunca güneşten bronzlaştırdığınız tenlerinizin o muhteşem ışıl ışıl rengini solarium salonlarında korumaya alın. Saçlarınızı kesinlikle bakımdan geçirin. Bu senenin en trend ve tabii ki size en uygun olan parfümlerle mis gibi kokutun. Bırakın battaniyeleri bir kenara, bedeninize ve saçlarınıza en çok uyan kazaklarınızı ortaya çıkarın veya acil olarak alışveriş yapın. Herkes karşı cinste bir stil arar. Özellikle seçtiğiniz her şeyin size uygun olmasına dikkat edin. Yakışmadığı halde moda olan tarzları benimsemekten kesinlikle uzak durun.   

Kim ne derse desin, özellikle son yıllarda kadınların kendileriyle bu kadar oynamasından sıkıldı erkekler. Sade, hatta biraz da ev halinde olan, iddiasız bir iddiası olan kadınları tercih ediyorlar. Kadınlar için de durum farklı değil, gösteriş budalası erkeklere fazla rağbet edilmiyor. Kendine has tarzı olan ve hala ilk adımı atan erkekleri daha çekici buluyorlar. Bu sebeple hoşlandığınız kadınla karşılaştığınızda ilginizi mutlaka belli edin. Ancak çok fazla üstüne gitmeyerek ağırlığınızı koruyun. Her iki cins için de geçerli olan önemli bir durum bu sene öne çıkıyor. Kimse rakip istemiyor. Seçenekler çok fazla olduğu için artık kimse rekabete girmek istemiyor. Bu yüzden kararlı yaklaşımlar daha çok tercih ediliyor. Samimiyet fakat tabi ki hakkınızda çok fazla detaya girmediğiniz sohbetler seçmeniz lehinize olur. Kendinizi anlatmak yerine karşınızdakini konuşturmak en iyisi. 

Kış aşkınızla nerelerde tanışabileceğinize gelince, değişik seçenekler var. Kışın birileriyle tanışmak yaza oranla zor. Yine de olanaksız değil. Kendinizi de önemsiyorsanız öncelikle sevdiğiniz yerlere gidin. Sadece birileriyle tanışmak için sevmediğiniz mekânlara gitmek, ayrı zevklerin insanlarıyla sizi buluşturur. Kafeler, en ideal yerlerin başında geliyor. Son yılların en gözde mekânları arasında üst sırada yer alıyorlar. Bunun yanında internet ortamını ise kesinlikle yok sayamayız. Günümüzde artık pek çok kişi bu sayede tanışıyor. Spor salonları da başka iyi bir seçenek. Tabii ki en güvenilir yol ise arkadaşlar aracılığıyla tanıştırılmak. Güvenilirlikten kastım Tanıştığınız kişi hakkında arkadaşlarınızın izlenimleri karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Kış mevsiminde zaman zaman karamsarlığa kapılabilirsiniz. Havalarla bağlantılı ruh haliniz sizi kimi zaman sıkıntılı durumlar içinde bırakabilir. Aşktan kaçmayın. Kendinize ve karşınızdakilere fırsat tanıyın. Kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz. Kendinizi ortaya koymaktan çekinmeyin. Sonuçta herkes yatağına çekildiğinde yalnız ve kendi iç hesaplaşmasını kendiyle yapıyor. İçinizi ısıtan, hayatına renk katan hiç bir şeyi soldurmayın. Bazı zamanlar kıskançlıklar altında kalabilirsiniz, yaşadıklarınız birileri tarafından garipsenebilir ve/ veya küçümsenebilir. Bunlar önemli değil. Hayatınızda bir yeri olabileceğini düşündüğünüz insanla karşılaştığınızda kartlarınızı açık oynamaz her zaman için lehinize olacaktır. 

Soğuk bir mevsimle birlikte soğuk bir kalp taşımak hem sıkıcı hem hiç de hoş değil. Öyleyse ne gerek var aşka kolları kapamaya! Ortama uygun müziklerle, kokularla, sözcüklerle yaz mevsiminin sıcaklığını her zaman hayatınızda sürdürebilirsiniz.  

Bırakın patikleri de battaniyeleri de bir tarafa. Kış havalarının sizin havanızı da soğutmasına engel olun ve her yeni günü bir başlangıç kabul edin. Beklediğiniz hatta kimi zaman aramaktan vazgeçtiğiniz aşk belki de bu kış kapınızda. Onu donmadan önce içeri alın ve hayatın tadını birlikte çıkarın. Kim bilir belki de önümüzdeki yaz bu kış başlayan aşkınızla tatile de çıkarsınız.

  • Hande Yöremen | 2006
Website | + yazılar