• Caner Ural’ın 04 Haziran 2007 – 01 Aralık 2012 arasında KULİSonline’daki yazıları

Bahar mevsiminin en güzel günlerini yaşıyoruz. Mevsimin sıcaklığı yüreğinizi ısıtsın.

Güzel bir hafta olması temennisiyle, bu haftaki HAFTASONU SEÇTİKLERİM’e başlıyorum.

Bütün bir sezon tiyatro tiyatro dolaştım size yazdığım yazılarda hatırlarsanız oyunlar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Hafta başında gittiğim 10’uncu AFİFE TİYATRO ödüllerinde benim favori tüm oyunlarım ve beğendiğim oyuncular ödülleri aldılar. Heykelcikler verilerken kendi kendime otorite oluyorum galiba düşüncesi belirdi çünkü içimden geçen tüm isimler ödülleri aldı. Sadece bu yıl Ses Tiyatrosunun oyunu Kiralık Katil’i seyretmemiştim. Onunla da Özgü Namal en iyi yardımcı müzikal kadını aldı. Aslında burada diğer ödülleri yazmayacağım ama benim için en önemli  tüylerimi diken diken eden ödül Nisa Serezli Ödülünü geçen yılki ödülün sahibi Erol Günaydın ın elinden alan 86 yaşında olduğunu hatırlatan Mücap Ofluoğlunun alması idi. 2000 kusur kişilik kocaman Lütfi Kırdar Salonunda herkesin bu ikiliyi ayakta alkışlaması çok şık oldu.

Dikkatimi çeken diğer konuda bunu yazmadan edemeyeceğim. Müzikal dalında dereceye giren 3 erkek oyuncu konusunda

1- Casablanca oyunuyla Atılgan Gümüş oyunu seyrettim, oyuncu idare eder.

2- Ben Eskiden Küçüktüm ile Ali Poyrazoğlu mükemmel ötesi güzel bir oyun ve oyuncu ödülü de aldı.

3- Şimdi burada durmak istiyorum. Kaç Baba Kaç ile Ali Sunal aslında oyunu seyretmedim ama bu şahsın Türk Tiyatrosunun bu en önemli ödülünde ilk 3’e girmesi akıl kârı gibi gelmiyor bana. Nice oyuncular var  sahnede ter içinde harikalar yaratıyorlar ama çevreleri olmadığı için popülariteleri yok, yıllarca emek boşa kürek. Ali Sunal allah rahmet eylesin usta oyuncu Kemal Sunal’ın oğlu bu tür gecelerden biliyorum annesi Gül Sunal Jüri başkanı, Göksel Kortay ve Haldun Dormen in kankası böyle olunca ödül almasa bile sıralamaya girmesi muhtemel. Unutmadan geçen yıl da Sadri Alışık En İyi Oyuncu’yu almıştı. Belki yanlış düşünüyorum. En yakın zamanda Ali Sunal’ı sahnede seyredeceğim.

Müzikal kadın dalında da Berna Laçin yerine Nilgün Belgün ün alması gerekliydi kanımca keşke ortak alsalardı. Zuhal Olcay ın yanında Tilbe Saran’ın da En iyi Kadın Oyuncu ödülünü paylaşması gerekliydi.

Neyse bir ödül töreni de böyle bitti.Gecede Türk Tiyatrosunun tüm dostları oradaydı. Gecenin en hanımefendisi Arzum Onan en tuhafı da ilginç tavrıyla da Esra Akkaya idi.

Salı gecesi İstanbul un tüm bilboardlarında ilanını gördüğünüz DE LA GUARDA’nın gala gecesi için Parkorman’daydık. Gençturkcell’in 1 yaş partisi için taa Arjantin’den gelen dünya ülkelerini dolaşan DE LA GUARDA  grubu 12 sanatçıdan oluşuyor. Önce kalabalık olarak karanlık bir büyük bir yere giriyorsunuz. İçeri zifiri karanlık tepeye baktığınızda ışık oyunları ve şiddetli müzik eşliğinde ilk önce irkiliyorsunuz ama sonra tepenizdeki kâğıt perde yırtılıp kayboluyor kızlar ve erkekler havada uçuşuyorlar, akıl almaz şekilde dans ediyorlar. Bazı yerlerde su altında ıslanıyorlar.Heyecan dorukda onları seyrediyorsunuz. Çok değişik figürler karşısında ağızınız açık kalıyor.O gece Özgü Namal, Ceyda Düvenci ve FB’li Serkan Balcı havada uçtu. 07 Mayıs tarihine kadar DE LA GUARDA Parkorman’da devam edecek.

www.turkcell.com.tr den bilgi alabilirsiniz. Hayran kalacağınız bu ilginç gösteri 1 saat sürüyor. Kıyafet olarak az da olsa ıslanacağınızı düşünerek rahat giyinin düz ve spor ayakkabı giyinin. 12 yaşından küçükler ve hamile bayanlarının yanında kalp hastaları alınmıyor.Gala gecesinde tanıdık simalar arasında Yılmaz Erdoğan, Hıncal Uluç, Ece Gürsel, Deniz Akkaya, Cenk Eren, Güven Kıraç, Mustafa Sandal, Haşmet Babaoğlu, Onur Baştürk, Ceyda Düvenci ve Özgü Namal gözüme çarpanlar arasındaydı. DE LA GUARDA’yı kaçırmayın derim. Bu arada DE LA GUARDA Korucuyu Melek anlamına geliyor.

DE LA GUARDA sonrası soluğu 19772den beri Bebek de faaliyet gösteren ünlü dondurmacı GÜNEŞ’te aldık. Neredeyse 24 saat faaliyet gösteren mekan da waffle ve dondurma bir başka güzel. Cevdet Paşa Cad. No: 58 Bebek 0212 263 27 70

Caddebostan Hayal Kahvesinde Cumartesi akşamları saat 22.00 ila 00.30 MAIN PROJECT grubu devam ediyor. Kaçırmayın 0216 467 03 87 mekân CKM’nin içinde.

Bu arada Çubuklu Hayal Kahvesi’nde baharla birlikte yaz için hareketlenmeye başladı. Bu yılın  ilk etkinliği olarak

05 Mayıs  gecesi HIDRELLEZ olması sebebiyle geçen yılki gibi  Okay Temiz & Ritim Atölyesi ve 06 Mayıs gecesi ise FATİMA SPAR adlı grupla gece Balkan ezgileri Boğazı şenlendirecek.Bu gecelerde isteyenler yemekde alabilir. Basın bülteninde  yemek speciyallerini okuyunca acıktım bir an.Bilgi alın.

07 ve 14 Mayıs tarihlerinde brunch için şimdiden rezervasyon yapın.Unutmayın 14 Mayıs Anneler Günü  hava da güzelse Çubuklunun keyfi başka olur.İrtibat için 0216 413 68 80 den Eda Hn.la görüşebilirsiniz.

Perşembe akşamı Kalamış da 2004 yılında faaliyete geçen CHOCOLATE CAFE nin Yaza Merhaba partisi için mekandaydık.Demet Akalın’ın nişanlısı Oğuz Kayhan ın işlettiği mekanda DJ Erdinç’in seçtiği parçalarla yaz havasını soluduk. İster bahçede oturun isterseniz içeride tok gittiğimiz için ben sadece tarçınlı elmalı pasta yedim yanında da kremalı dondurma vardı mükemmeldi.Menüye batım çok şık speciyaller vardı ama fiyatlar biraz kabarık gibi.Kalamış Marina’nın karşısında bulunan mekan da tanıdık sima olarak Reyhan Karaca ve Sefa Sirmen’in oğlu Mustafa Sirmen vardı. Munir Nurettin Selçuk Cad. No:46 Kalamış-Fenerbahçe 0216 550 02 62-63 www.chocolatecafe.com.tr

Haftanın mekanı olarak Asmalı Mescit deki YA&RE’N’i seçtik.Burası Beyoğlu’na klasik olmuş Yakup ve Refik Restaurantların ortak mekanı olarak geçtiğimiz aylarda faaliyet geçirilen yeni bir meyhanesi. Tam bir aile şirketi olması yanında gelen müşterilerde aile gibi servisinin hızlılığı, menünün zenginliği yanında ortamın şıklığı gecenize keyif katıyor. Masamıza garson Sedat baktı Ya&Ren’e gittiğinizde onu masanıza transfer edin. Saat 21:30 gibi sahneye fasıl heyeti ile Ahmet adında genç bir yetenek çıkıyor saat 23:30 dan saat 02:00’a kadar Yunan Müziği eşliğinde adının Angora olduğunu öğrendiğim şahıs ve grubuyla coşuyorsunuz. Her şey mükemmel fevkaledenin fevkinde. Ya&Re’n dostlarınıza da görebilirsiniz. Tanıdık simalar arasında tiyatro oyuncusu ve yönetmen Almula Merter vardı. Asmalı Mescit Mah. No:35 Beyoğlu. 0212 245 45 78  www.ya-ren.com

Yeni çıkacak albümleri geçen hafta yazmıştım.Okuycularım arasında bulunan Nükhet Duru’nun yeni albümünü haber vermeyi unutmuşum. ŞARAP GİBİ adlı albümü Mayıs ortalarında müzik marketlerdeymiş ve gençlere yönelik olcakmış. Nükhet Abla, şimdiden hayırlı olsun. Nil Karaibrahimgil’in albümü de hazır Pırlanta adlı şarkısını dinledim süper. Kenan Doğulu’nun yeni albümü Haziran başı çıkıyor.

Geçen hafta sabırsızlıkla beklediğim LEVENT YÜKSEL in yeni albümü KADIN ŞARKILARI adlı albümü aldım. Aslında 26 Nisan Çarşamba akşamı BKM’de tanıtım gecesi vardı. Ben iş yoğunluğundan gidemedim. Albümdeki tüm şarkıları daha evvelden biliyoruz. Şarkılar daha ziyade slow ağırlık ama Levent Yüksel sesi ile şarkılar kendini bulmuş. Kaset kapağı bahar mevsimini en güzel şekilde gösteriyor. Şarkılar eski ama Levent Yüksel’in sesinden dinlemek bir başka güzel.

Yıllardır AKM’de izlediğim ve her zaman hayran kaldığım Cihan Okan & Sevingül Bahadır & Jülide Kara’nın solist olduğu Modern Halk Müziği konserleri 04 Mayıs ve 18 Mayıs’ta AKM’de. Kaçırmayın.

Eurovision yarışmasına az kaldı. Sibel Tüzün Türkiye’yi unuttu. Yarışacak ülkeleri turluyor.Bilgi almak için.

www.sibeltuzun.com u tıklayın.

Yaz geliyor nişan ve düğün sezonu başlıyor. Gelinlik ve nişanlık için sizlere ÖZLEM GELİNLİK’i tavsiye ediyorum. İstiklal Mah.Kavaklıdere Cad.No.5 Sondurak / Ümraniye/ İstanbul da. 0216 521 95 49

Dizilerle aranız nasıl bilemiyorum bu sezon epey dizi yayınlandı yakın zamanda magazin duayeni Şenay Düdek’in 2004 yılında çıkardığı YAŞANMIŞ ŞEHİR HİKÂYELERİ adlı kitabı dizi olarak yayınlanacak. Ben kitap çıktığında 240 sayfayı bir çırpıda okumuştum, sürükleyici ve ilginç gelmişti. Sanat dünyasının gerçeklerini anlatan bu diziyi kaçırmayın. Dizi Kanal D’de yayınlanacak ve başrolünde Şevval Sam oynuyor.

19 Mayıs biliyorsunuz bu yıl Cuma ya geliyor ve herkeslerde telaşa şimdiden başladı. Sizlere bir öneri 18-21 Mayıs tarihleri arasında Bodrum Türkbükü’nde son 2 yıldır flash olan İBER OTEL’de Serdar Ortaç & Hande Yener in sanatçı olarak katılacağı bir etkinlik sözkonusu. www.mono.com.tr den bilgi alabilirsiniz.

19 Mayıs için diğer bir etkinlikde Marmaris Magıc Life’da. Bekârlar için 4 günlük tatil paketi veriyor. Kaçırılmaması gerek.

19 Mayıs için Manavgat’ta bulunan KAYASİDE’de 4 günlük tatil var. www.universitetytravel.com dan bilgi alın. 

İstanbul Modern’de  04-10 yaş çocuklar için 15-20 kişilik eğitici doğum günü partileri veriliyor.

İstanbul Modern Karaköy Salı Pazarı’nda 0212 334 73 00 www.istanbulmodern.org

02 Mayıs’ta Hüsnü Şenlendirici Babylon’da.

03 Mayıs’ta Alan Parsons

05 Mayıs’ta Yavuz Bingöl & Mehveç Emeç Lütfi Kırdar’da.

05 Mayıs’a KARGO Yeni Melek’te. www.lipton.com.tr den ücretsiz davetiye kazanabilirsiniz.

06 Mayıs’a Hüsnü Şenlendirici Lütfi Kırdar’da

06 Mayıs’ta Levent Yüksel Babylon’da.

09 Mayıs’ta Fahir Atakoğlu İşsanat’ta.

12 Mayıs’ta Nil Karaibraimgil Babylon’da

19 Mayıs’ta Jennifer Lopez

22 Mayıs’ta Atilla İlhan Şiirleri İşsanat’ta. (GİRİŞ ÜCRETSİZ)

24 Mayıs’ta Mercan Dede Babylon’da

26 Mayıs’ta TARKAN Kıbrıs’ta

26 Mayıs’ta KeremCem ve Konukları Harbiye Açık Hava’da

27 Mayıs’ta Leman Sam Ve Monica Molina Harbiye Açık Hava’da

29 Mayıs’ta Çiğdem Talu Şarkıları Babylon’da

30 Mayıs’ta Buzuki Orhan Babylon’da

14 Haziran’da STING

30 Temmuz’da Deep Moode(Kuruçeşme Arena)

14 Eylül’de MADONNA geliyor.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

  • Caner Ural | 01 Mayıs 2006
+ yazılar