+ yazılar

BUGÜN 05 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ. Lütfen biraz DUYARLI OLALIM.

2002 yılının Şubat ayında Amerika’daki iki arkadaşıma buralardan haber vermek için başladığım HAFTA SONU SEÇTİKLERİM yazılarım sizin de yardımınızla 161’inci sayısını buldu.

Haftalık olarak her pazartesi sabahı e-mail box’ınızda gördüğünüz yazılar her hafta 4.000 kişiye ulaştı. Bu vesile ile çok insan biriktirdiğim kanısındayım. Araştırmayı sevmem ve sanata olan düşkünlüğüm sayesinde gece gündüz demeden dolaşmam ve bir türlü düzelemeyen imlam ile onları her pazar akşamı kayda almak hem keyifli hem de yorucu idi. Zaman içerisinde çoğu dostumdan almış olduğum olumlu ve olumsuz fikirler beni daha da teşvik etti ve her hafta ne yazabilirim düşüncesiyle kıvranıp durdum. Kılı kırk yararak katıldığım etkinliklere davetiye ayarlamak da işin farklı bir yönü idi. Artık tatile giriyorum. Yaz aylarında sanatsal etkinlikler tükendiği için maddesel olarak yazacak haber zorlaşacağı için her yıl olduğu gibi Ekim ayına kadar ara verdim. Kısmetse Ekim ayından sonra buluşmak üzere. Yaz aylarında da etkinliklerin ve mekanların flyerlarını e-mailbox’ınızda bulabilirsiniz.

Çoğu dost çok uzun yazıyorsun okuyamıyorum diyor ama inanki İstanbul’da yaşıyoruz. Ben yaşananların sadece sizlere %1 ini anlatmaya çalışıyorum. İmkanım olsa gezebilsem destan olur yazılarım.

161 sayı dahil beni takip ettiğiniz için size teşekkür ederim.

Bu hafta yine dopdoluydu.

Cuma akşamı olmazsa olmaz mekanımız 1993 yılından beri Çubukluda hiç bir  zaman ödün vermeden faaliyetini gösteren ÇUBUKLU HAYAL KAHVESİNİN 2006 YAZ PARTİSİ ndeydim.Sıcak yaz akşamında son yılların en görkemli açılışı oldu diyebilirim. Hayal’in kapısında mekanın Halkla İlişkiler Müdiresi Eda Deveci bizi karşıladı. Genişletilen konser bölümünün yanında girişte renk değiştiren Led aydınlatmalar yarı geçirgen giriş paravanları süslenmiş. Eski şehir hatları vapurlarındaki sabit oturma banklarından esinlenerek yapılan oturma grupları masif ağaçtan yapılmış. Yemek alanının zemini iroko ağacı ile kaplanmış.Bu yıl DJ de değişmiş yerli müzik hariç aynı Kuruçeşme mekanlarını andıran popüler melodiler kulağınıza geliyor. Kaliteli bir kalabalık söz konusu idi. Gözüme takılan simalar arasında Aliye dizisinin yönetmeni Kudret Sabancı, Aliye’de oynayan Dr. Kahraman, Kurtlar Vadisinin yönetmeni Serdar Akar, Acı Hayat dizisinin Nermin’i, NTV eski gece haberlerini sunan Mirgün Cabas, Emre Altuğ, Ebru Ürün, Burcu Çağrı, Ebru Güzel, Avrupa  Yakasının Sertaç’ı, Yeşim Büber, Ahmet Utlu, Gora ve Vizontele filmlerinin yönetmeni Ömer Faruk Sorak vardı.   Bu  arada Ömer Faruk 12 Haziran da yeni filmi SINAV’a başlıyor. Film de Van Damme, Hümeyra, Altan Erkekli, İsmail Hacıoğlu gibi sürpriz isimler var. Filmin konusu üniversite sınavındaki gençlerin sorunları Ekim ayında vizyonda olacak.

Çubuklu Hayal Kahvesi bu yıl hayli iddalı konserlerle geliyor.

Açılış gecesi fevkaladenin fevkinde güzel bir konser veren REBEL MOVES grubunun yeni konserlerini kaçırmayın.

09 Haziran’da SOUL STAFF,

16 Haziran’da DUMAN,

17 Haziran’da SERTAB ERENER, (kısmetse bu gece Hayal de olacağım, görüşelim.)

18 Haziran’da AYHAN SİCİMOĞLU ila Latin Gecesi var.

23 Haziran’da LEVENT YÜKSEL,

30 Haziran’da YÜKSEK SADAKAT konser verecek.

Bu arada Çubuklu Hayal’de otopark ücretsiz. Avrupa Yakasından gelecekler için İstinyeden ücretsiz tekne seferleri var. Rezervasyon bilgi için  0216 413 68 80 unu arayın. www.hayalkahvesi.com.tr yi tıklayın.

Caddebostan Hayal Kahvesi de CKM içerisinde şık bahçesiyle yoluna devam ediyor. 0216 467 03 87

MIRROR  Restaurantlarının Suadiye Park bünyesinde faaliyet gösteren Suadiye MIRROR, 07 Haziran Çarşamba akşamı saat  20.30 ila 24.00 arası Teras açılış partisi var. Adalara karşı güzel geceler geçirmek için Suadiye Mirror Teras’ı deneyin. Sıcak ve kaliteli bir ortam DJ eşliğinde Avrupa Yakasına geçmek istemeyen dostlar için güzel bir mekan. 07 Haziran Çarşamba akşamı açılış partisinde buluşalım. www.mirrorbistro.com  0216 464 27 10 -11

Bu arada Kuruçeşme SORTIE’de Mırror Restoran kompleksin en güzel yerinde rez. için 0212 327 67 72 -73 -74

Açılışlardan biri de yıllardır Beyoğlu’nda kış gecelerinde bir numara olan ZARİFİ’nin yazlık mekanının açılış gecesi için Perşembe akşamı Kuruçeşme’deydik. Newyorker ile bu yaz beraber faaliyet gösterecek olan ZARİFİ de ortam süper. DJ çok güzel çalıyor. Saat 23.00 den itibaren bar kısmı ile faaliyet gösterecek. Kışlık mekanda olduğu burada da yemekler özellikle mezeler harikulade saat 00.00’dan itibaren DJ arada yerli müzik de çalıyor. Açılış gecesi tanıdık simalar arasında Gönül Yazar, Anto Toros, Gül Ergi, İzzet Öz, Füsun Önal, Murat Varol şu anda aklımda kalanlar. Muallim Naci Cad.No.103 Kuruçeşme  0212 293 54 80- 265 69 12 www.zarifi.com.tr

Açılış öncesi Leventte 30 Mayıs’ta faaliyete geçen KANYON’u gezdik. Ezcacıbaşı grubunun yaptığı mekân diğer alışık olduğumuz alış-veriş merkezlerine benzemiyor. Tam bir Kanyon gibi dönüp duruyorsunuz. İçeri girince her tarafı bir anda göremiyorsunuz. Hemen ileride Metrocity olduğu için alışık olduğumuz zincir mağazalar burada fazla yok. Yurt dışından değişik mağazalar mevcut. Şık bir görsellik hakim.Ama işin ilginç yanı biz Perşembe akşamı içeride donduk diyebilirim. Tepesi açık olduğu için içeri soğuk kışın ne olur bilinmez. Dezavantajı insanlar soğuk havalarda üşümemek için alış veriş merkezlerine girer ve mecburen alış veriş yaparlar. Burada ne olacak bilemem. www.kanyon.com.tr Yakın bir zamanda 185 adlı mekanı tanıtan bir dergide çıkarılacakmış. Mekânda 9 adet sinema salonu var. Remzi Kitabevi ve herhalde en büyük DR burada. Otoparklar şu anda ücretsiz ama yakında ücretli olacağı kesin. Saat 10-22 arası faaliyet gösterecek. Orta alanda konser- gösteri yapılacak bir alan mevcut. Yemek bölümleri yine üstte buradaki mekanlar süper kalite. Caddenin vazgeçilmezi Midpoint’i burada, Saray, Konyalı, Wagamama, Cafe Wien, Buz Bar, Burger King, McDonalds; Mozzarella mevcut. Alt katta girişte havuz kenarında KITCHENETTE tek restoran& cafe& bar olarak faaliyette. Burada Erenköy Tike’den tanıdığımız Perviz Bey müdür olarak çalışıyor. Tüm Kanyon da sanki Nişantaşı halkı dolaşıyor. Kitchenette’te yan masamda Efe Özal ve arkadaşları vardı. Fiyatlar makul, spesiyaller güzel. www.kitchenette.com.tr  0212 353 06 86 Orta katlarda BUZBAR var. Yani anlayacağınız KANYON görülmeye değer.

Hafta başında sezonun son ödül törenlerinden Magazin Gazetecileri Derneği’nin 13. Altın Objektif Ödülleri 2005 Töreni için Yeşilköy’deki My Showland’deydim. Davetiye içerisinde aynı gece Zeki Müren’in 10. ölüm yıl dönümü olduğu için saygı gecesi olacağı da yazıyordu. Keşke Zeki Müren gecesi tek başına düzenlenseydi. Neden mi? Herhalde yılın en basit ve anlaşılmaz gecesi idi. Kalite sıfırın altındaydı. Daha da önemlisi ödül dağıtılıyor. Alacak şahıs gelmemiş. Daha da komiği ödülü verecek şahıs anons ediliyor. O da yok. Anlaşılır gibi değildi. Magazin dünyasının tüm röportaj verme meraklıları orada idi. Gecenin en rüküşleri Yeliz Yeşilmen ve Aylin Coşkun’du. Bir de aklımda takılan bir şey, her şeyde neden Deniz Seki var? Popstar öncesi benim için ulaşılmazlardandı ama daha sonra bitti. İşin ilginç yanı en iyi ses kategorisinde Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses ile yarıştı. ilk 3’e nasıl giriyor, anlamadım. Bu arada Deniz Seki en iyi albüm ödülünü de aldı. En iyi tiyatrocu ödülünüde Kerem Alışık aldı. Ödüller dağıtıldı, bitti neyse de Zeki Müren’in şarkılarını usta sanatçı Mustafa Sağyaşar idaresinde Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Seda Sayan, Muazzez Ersoy, Muazzez Abacı, Özcan Deniz, Zerrin Özer, Erol Evgin, Deniz Seki yorumladılar. Yakında  bu şarkıların oluştuğu bir albüm piyasaya çıkacak ama işin ilginci önümüzdeki hafta Cool Kadın adlı albümü çıkacak olan Ajda Pekkan şarkısını unuttu. Seda Sayan şarkısını bitirdikten sonra konuşmasını Nihat Doğan ile bağladı. Böyle bir gecede yanlış olmadı mı? Bir de Muazzez Abacı Hiç Bir Şeyde Gözüm Yok’u okurken ödül alan manken Tuğba Özay birden hıçkırıklarla ağlamaya başladı. Böylece tüm kameralar ona yönelince gecenin içine edilmiş oldu.

Haftanın iki mekanını size tanıtmak istiyorum.

İlk önce sizi İkitelli Bölgesine götürmek istiyorum. İkitelli Organize Bölgesi girişinde Karafırın’ın hemen yanında Maxwork Plazadaki ATÖLYE Restaurant&Cafe’yi tavsiye ediyorum. İkitelli’de Nişantaşı tarzında bir yer, diyebilirim. Şekil, ortam ve spesiyaller yanında fiyatlarda makul. İş yemekleriniz için bulunmaz bir yer. Hafta başında iş yemeği için uğradığım mekanda Rofkor soslu biftek mükemmeldi. Atatürk Cad. Maxwork Plaza A 1 Blok İkitelli/ İstanbul. 0212 671 76 atolyecaferestaurant@ttn.net

Diğer bir mekan da İstanbul’da klasik olmaya aday Ortaköy’deki The House Cafe’yi tavsiye ediyorum. Mekân tasarım kokuyor. Tahta masalar ağırlıkta şık ve spor bir tarzda döşenmiş. Yaz bahçesi ve barı Ortaköy’den denize bakan kısımda keyif almanız için birebir. Günümüz bistro mekanlarındaki tüm spesiyaller mevcut. Fiyatlar orta halli. Gelen müşteri potansiyeli üst düzey ağırlıkta, cumartesi öğle sonrası uğradığımda tanıdık sima olarak Acun Ilıcalı ve Ferrari Feraye olarak tanıdığımız Feraye Tanyolaç vardı. Özel toplantılarınız güzel bir mekan. Ortaköy İskelesi’nin hemen yanında. 0212 227 26 99 The House Cafe’nin Caddebostan şubesi 06 Haziran Salı günü Caddebostan Mc Donalds yanına Todori Restaurantın yerine açılıyor.

Yaz geldi ama biz İstanbul’un cenneti Adalar a gitmeye geç kaldık. Yazları pazar günleri adalar kabus olduğundan sonbahara kadar Adalar’a gitmek akıl karı değil ama biz dün Adaların en bakiri olan BURGAZADA’ya gittik. Şehir Hatları 11 Haziran da yaz tarifesine geçiceği için vapurlar küçük tıkış tıkış bu yüzden Bostancı’dan kalkan tekneye bindik. Burgazada’ya gelince ön iskele kenarında çay bahçesinde çay ve kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz. Daha sonra İskelenin sağından yarım Ada turu yapıp Adanın arkasında tarihi Kalpazankaya adlı mevkiye yönelin. İster denize girin ister çimlerde uzanın ama muhakkak Kalpazankaya Kır Gazinosuna uğramayı ihmal etmeyin. Buranın manzarası yenilenen işletmesi ve yemeklerinin lezzeti ve fiyatları çok makul ailece gidilebilecek makul bir yer Adanın tepesinde Gazinonun içerisinde çok lüks bir WC yapılmış. İsmail Bucak’ın işlettiği Kalpazankaya Kır Gazinosunu tavsiye ediyorum.T el.0216 381 15 04- 381 29 53

BODRUM’a ve ÇEŞME’ye gidecek dostlar içinde duyuru: Yıldızlı Turkcell Geceleri 08 Temmuz’da başlıyor. Ayrıntı www.biletix.com.tr ‘de.

Aklınızda bulunsun 17-18 Haziran arası İstanbul Park’ta RENAULT World Series Showu var. Araç yarışları, motor sporları, F1 gösterileri, animasyonlar ve konserlerle dolu 2 gün var. Üstelik ÜCRETSİZ.Saat 09-18 arası gerçekleşecek. www.renault-sport.com

 İstanbul Modern!de  04-10 yaş çocuklar için 15-20 kişilik eğitici doğum günü partileri veriliyor. 10-12 yaşlarındaki çocuklar için 20-27 Haziran tarihleri arasında beceri kursları olacak. Şimdiden rezervasyon yapılmasında yarar var. İstanbul Modern Karaköy Salı Pazarında 0212 334 73 00 www.istanbulmodern.org

İstanbul Modern’de sergiler devam ediyor. 18Mayıs tarihinde Cumhuriyetimizin ilk kuşaklarını temsil eden, anne ve oğlu buluşturan ‘Fahrelnissa ile Nejad: Gökkuşağında İki Kuşak ‘sergisi  başladı. Sergi yaz boyunca devam edecek. 27 Ağustos tarihine kadar gezilebilir. Salı-Pazar arası 10-18, Perşembe 10-20 arası açık. Unutmadan perşembeleri ücretsiz. Bunun yanında İstanbul Modern de Françoıs-Mariebanıer’in Resim Sergisi de 27 Ağustos’a kadar gezilebilir.

Bu yaz İstanbul -İzmir arasını gemi ile gitmek isterseniz Ankara ve Samsun gemileri sizi süper bir konfor ve rahatlıkla götürecek. Ayrıntılı bilgi  www.denizline.com ‘da.

09-10 Haziran’da Efes Pilsen One Love Festival Parkorman’da. www.efeskeyfi.com  ve www.pozitif.info

12-17 Haziran’da Latin Festivali Hilton’da.

13-24 Haziran’da İstanbul Doğaçlama Günleri Darphane-i Amire’de olacak.

14-18 Haziran’da 1. İst. Uluslararası Beyoğlu Şiir Festivali var.

16-18 Haziran’da 3 gün sürecek  2.BEBEK FESTİVALİ var. Bebek şenlikler ve konserler olacak.

05 Haziran’da Gönül Yazar Babylon’da.

06 Haziran’da Ezginin Günlüğü Babylon’da.

07 Haziran’da Müslüm Gürses Murathan Mungan Şarkıları ile Parkorman’da.

07 Haziran’da Erkin Koray Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde.

08-09 Haziran’da Sertab Erener Ortaköy’deki Jazz Center’da.

10 Haziran’da KEREMCEM Saint Joseph’te.

10 Haziran’da Ahırkapı Roman Orkestrası Babylon’da.

11 Haziran’da KARGO Bostancı Gösteri Merkezi’nde.

14 Haziran’da STING Kuruçeşme Arena’da.

15 Haziran’da Candan Erçetin Alzheimer Vakfı için Kemer Golf& Country Club’ta.

16 Haziran’da Hüsnü Şenlendirici Babylon’da.

17 Haziran’da Nil Karaibrahimgil Babylon’da.

20 Haziran da Roger Waters Kuruçeşme Arena’da.

21 Haziran’da Özcan Deniz& Hüsnü Şenlendirici  Harbiye Açıkhava da.

24 Haziran’da Lara Fabian Parkorman’da. 27 Haziran’da İzmir Alaçatı’da BABYLON açılış partisi var.

30 Temmuz’da Depeche Mode (Kuruçeşme Arena)

14 Eylül’de MADONNA geliyor.

HEPİNİZE İYİ TATİLLER………….

  • Caner Ural | 05 Haziran 2006
+ yazılar