Güzel bir hafta olması temennisiyle.. Sinemamız bu yıl 92. yılını kutluyor.

Hafta içi çeşitli etkinlikler olacak 14 Kasım Sinema Gününde Pera Müzesinde saat 14.00 de Atilla Dorsay Sinema ile ilgili Resim Sergisi aynı zamanda Belkıs Özener’den Yeşilçam Şarkıları kapsayan bir etkinlik olacak. Program kokteyl ile son bulacak ama en güzel şey bu hafta bültenlere baktığımda 8 adet yerli filmin afişi var. Birkaç yıl evveline kadar sezonda bir elin parmaklarının sayısını geçmeyen film var iken  son iki yıldır Türk Sineması adeta şahlandı ama şuna üzülüyorum halen Cem Yılmaz’ın HOKKABAZ adlı filmi konuşuluyor. Şöyleydi böyledi diye millet yırtınıyor. Film güzel ama insanlar Cem Yılmaz’dan illaki komedi istedikleri için hüsrana uğradı. Halkın merakından gişesi 1.500.00 civarında. Unutulmaması gereken bir film de varki star oyuncusu, sansasyonu olmadan kaliteli kadrosu ve gerçekleri yansıtan senaryosu ile sessiz ve derinden giden Ömer Faruk Sorak’ın SINAV adlı filmini ve önümüzdeki hafta vizyona girecek olan Zeki Demirkubuz’un KADER adlı filmini seyretmenizi tavsiye ediyorum.

Zeki Demirkubuz’un son filmi KADER’i 43 ncü Antalya Film Festivali’nde seyrettim. Tutkulu bir aşkı ve ona kavuşamamanın verdiği hüznü anlatan filmde toplumun kanayan yaralarını görebiliyorsunuz. Tipik bir Demirkubuz filmi, diyebiliriz. Geçen yıl Antalya’da En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü paylaşan Vildan Atasaver burada da oldukça başarılı kanımca İki Genç Kız filmindeki rolünü çağrıştıran sahnelerden dolayı bu yıl ödülü alamadı. Filmde asıl başarıyı oyunculuk kimliği olmayan fakat harikalar yaratan senaryo gereği tipi değişen Ufuk Bayraktar oldukça başarılı. Umut Vaad Eden Oyuncu ödülünü alıyor. Filmin finali başarılı. KADER epey ses getirecek.

Bu hafta sizlere 4 yeni tiyatro oyunundan bahsedeceğim. Bakalım hangisi dikkatinizi çekecek. Dizilere ara verip biraz tiyatroya kaçın. Nasıl olsa hepsinin tekrarları var.

Usta yönetmen herkesin hocası olan Haldun Dormen’in sahnelediği PAPAZ KAÇTI’nın gala gecesi için Profilo İş Merkezindeydim hafta başı. Asuman Dabak’ın büyük uğraşlarla ortaya çıkardığı TİYATRO KOMEDİ’de sahnelenen bu yeni ama aslında 50 yıldır çeşitli oyuncular tarafından sahnelenen PAPAZ KAÇTI adlı oyunda gülmekten kırılıyorsunuz. Ara dahil 110 dakika süren oyunda Asuman Dabak yanında Ayşen Gruda, Ferdi Akarnur, Ufuk Özkan ve çeşitli oyuncular oynuyor. Başrol oyuncularının başarısı yanında Emret Komutanım’da Terliksi rolünde seyrettiğimiz Ufuk Özkan Clive rolüyle inanılmaz bir oyun gücü sergiliyor. Bulvar Komedisi  türünde sıkılmadan seyredeceğiniz oyun hakkında www.tiyatrokomedi.com dan bilgi alabilirsiniz. 0212 238 08 42

Gala gecesi Haldun Dormen, Türkan Şoray, Ayça İnci, Mustafa Uğurlu, Nevra&Metin Serezli, Naşit Özcan, Güler Yiğit, Alev Gezer, Prof. Dr. Orhan Kural, Gencay Gürün, Şahnaz Çakıralp, Sihirli Annem İnci Türkay, Yosi Mizrahi, Uğur Uludağ ve  dizilerde oynayan bilumum tiyatrocu genç oyuncular vardı.

Oyun öncesi tiyatronun Fuayesinde bulunan Cafe De Arts’ta yemek yedik. Yemekler leziz, fiyatlar makul. Servis güzel Müşteri potansiyeli daha ziyade tiyatro seyircisi ve sanatçılar. Mekân öğle ve akşam yemekleri için ideal. Tiramusu sunumu güzel.

Haftanın ikinci oyunu Dostoyevski’nin bu sezon Devlet Tiyatroları Aziz Nesin Sahnesinde sahnelenen  Özgür Yalım’ın yönettiği YERALTINDAN NOTLAR oldu. Ali Cem Köroğlu’nun dekor ve kostümlerini hazırladığı ara dahil 2 saat 20 dakikalık oyunda birbirinden değerli oyuncular var ama 2 yıl evvel Ayak Takımı Arasında oyununda da seyrettiğim Payidar Tüfekçioğu muhteşem bir oyun gücü sergiliyor. Oyun sonunda kan ter içerisinde kalıyor. Bu yıl ödülleri kapacağı kesin. YERALTINDAN NOTLAR’da kişinin kendisini ve düşüncelerini anlatması toplumdaki yeri anlatılıyor.

Oyun 21 Kasım -02 Aralık arası sahnelenecek. www.istdt.gov.tr  0212 249 69 44 Bu oyunu kaçırmayın.

Aklınızda bulunsun Devlet Tiyatroları’nda pazar günleri oyun yok sadece saat 13.00’da çocuk oyunu var.

Kadıköy Haldun Taner Sahnesinde sergilenen Adalet Ağaoğlu’nun KOZALAR adlı oyununu seyrettim haftaortası ekranda yeni diziler ve Avrupa Yakası olmasına karşın tiyatro kapısında kuyruk vardı. Hülya Karakaş’ın yönettiği 65 dakikalık oyunda Atşen Çetiner Sezerel, Oya Palay ve Şenay Saçbüker oynuyor. Tiyatro sahnesinde TV ekranında yaşamdan kesitler gösteriliyor. Hayatın zorluğu karşısında bu 3 kadının vurdumduymazlığı anlatılıyor. TV ekranında Kenan Evren’den Kuşum Aydın’a kadar herkes var. 2006-2007 sezonunda yeni bir oyun. www.ibb.gov.tr/sehirtiyatrolari

11 Kasım da yeni bir oyun başladı. Adı GULLU. Atıf Yılmaz tarafından yıllar evvel tiyatroya uyarlanan Güllü ‘de Kerem Alışık, Burcu Kara, Bilge Zobu, Atacan Arseven, Tanju Tuncel ve 20 genç oyuncu oynuyorlar. Aliye Uzunatağan’ın yönettiği oyunun müziklerini Yücel Arzen yapmış. Kostümleri Çolpan İlhan ve Faruk Saraç hazırlamış. Oyunu tam anlamıyla seyredemedim. Basın gösteriminde belli başlı sahneler gösterildi. Küçük kesitler eserin başarılı olduğu kanısını yarattı bende. Sahne gerisinde fotoğraflar gösteriliyor. Fatma Ana rolüyle Şehir Tiyatrolarından emekli Dadı dizisinde Gülben Ergen’in büyük annesi Tanju Tuncel güzel bir oyun çıkarmış. Karadeniz Şivesi tüm oyuncular tarafından başarı ile yapılıyor.Gerdek gecesi ve yöresel adetler, yüz görümlülüğü sahneleri iyi işlenmiş. Burcu Kara şivelerde başarılı sahneye hakim. Kerem Alışık her zamanki gibi sahneye alışık.

GÜLLÜ adlı oyun bu yıl hayli iddialı. Keşke Beyoğlu Atlas Pasajındaki Küçük Sahne biraz daha büyük olsa.

Oyun İstiklal Cad. No:209 Beyoğlu 0212 244 62 76 www.sakm.net

Haftanın mekanları olarak size açıldığından beri devamlı gittiğim ilk şubesi geçen yıl Şişli’de ADRESS İSTANBUL’da açılan şimdilerde ikinci şubesi olarak Levent de KANYON’da faaliyet gösteren KITCHENETTE’ten bahsetmek istiyorum.

İstanbul Doors grubuna ait olan mekanı Erenköy TİKE’den tanıdığım Perviz Resuli başarı ile işletiyor. KITCHENETTE’te şık ama ciddi anlamda şık  mekanda ağız tadınıza uygun pizzaları, makarnaları ve et çeşitlerini yiyebiliyorsunuz. Hafif atıştırmalar için sandviçleri de mükemmel. Servis kalitesi ve titizlik güzel. KITCHENETTE’in müşteri potansiyeli hayli geniş ve kalbur üstü. Ağız tadını bilenler yanında popüler ortama girmek isteyenler için birebir. Mekân Kanyon’un zemin katında Camper mağazasının hemen yanında. 0212 353 06 86 www.istanbuldoors.com

Diğer bir mekân da Beyoğlu’nda uzun yıllardır hizmet veren geçtiğimiz yıl tadilat geçiren UMUT OCAKBAŞI. Giriş dahil 4 kat olarak hizmet veren mekanda baylı bayanlı gruplar halinde içeride gürültü olsa bile rahat bir ortamda Ocakbaşı keyfi yapabiliyorsunuz. Her katta da Ocakbaşı var. Duvarlarda eski sinema oyuncuların ve futbol takımlarının fotoğrafları var. Umut Ocak başında meze olarak kayda değer tat yok ama et çeşitleri mükemmel. Servis öyle hızlı ki anlaşılır gibi değil. Mekân her kesimden müşteriye hitap ediyor. Yani anlaşılan fiyatlar ucuz.Kaçamak yapılacak bir yer değil içeride değişik masalarda tanıdık simalara rastlamak normal. Ben de gittiğim gece birçok dosta rastladım.

UMUT OCAKBAŞI nı İsmail Unalmışer işletiyor. Mekân Hasnun Galip Sok. No.4 Beyoğlu. Yeni Melek’in hizasında. 0212 245 50 05  Siz yine de rezervasyon yaptırın.

Kasım ayı içerisinde fuarlar devam ediyor.22-25 Kasım’da 14. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı CNR EXPO’da.

23-26 Kasım’da Lütfi Kırdar’da 2.Uluslararası Antıagıng-Medikal Estetik Kongresi ve Fuarı var.

İstanbul Modern de sergiler yeni sezonda da devam edecek. 51.Uluslararası Venedik Bienali’nden seçilen yapıtlar ilk kez İstanbul’a getirildi. Günümüzün önde gelen ve geleceği biçimlendirecek çağdaş sanatçılarıyla güncel bir buluşmayı gerçekleştirecek Venedik-İstanbul Sergisini kaçırmayın. İstanbul Modern Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Tophane’de deniz tarafında. www.istanbulmodern.org 0212 334 73 40 18 Ekim’de başlayan etkinlik 28 Ocak 2007’ye kadar devam edecek.

Televizyon Dünyasına yeni bir kanal daha eklendi. Halen MTV Europe’un yayın hakkına sahip olan MCD, MTV ile yaptığı anlaşma sonucunda 23 Ekim 2006 (BAYRAMIN İLK GÜNÜ) saat 17.oo’da MTV TURKİYE adı altında yayın hayatına başladı. 39 adet eğlence, show programları ile aynı zamanda bir lifestyle kanal olacak. Bu programların 37 tanesi yabancı 2.si yerli olacak. Yabancı programlar cnbc-e gibi alt yazılı olacak. Bunun dışında % 70 yabancı,% 30 yerli klip dönecek. Yerli kliplerden sadece MTV kriterlerine uygun olan pop/rock/alternatif klipler gösterilecek.

MTV TURKIYE ye başarılar.17 Kasım akşamı CNR’de MTV Türkiyenin partisi var. Birbirinden değerli sanatçılar sahne alacak. Partiye katılmak için www.biletix.com.tr den bilgi alabilirsiniz.

Bebeğim var sinemaya gidemiyorum demeyin. Neredeyse 3 yıldır perşembe günleri saat 14.00’da Kozyatağı Hillside Sinemalarında bebekler ve anneleri için özel seanslar devam ediyor. Artık Pazar sabahları saat 11.30’da da Altunizade Capitol Sinemaları da bebekli aileleri bekliyor.

Son yılların popüler ismi Ferhat Göçer 20 Kasım’dan itibaren her Pazartesi akşamı. Beşiktaş Kültür Merkezinde. 0212 327 24 27

Gelecek günlere baktığımda

14 Kasım Levent Yüksel Babylon

14 Kasım Kerem Görsev ENKA www.enkasanat.org

17 Kasım Ajda Pekkan Bostancı Gösteri Merkezi

18 Kasım Teoman & Aylin Aslım Balans

18 Kasım Sezen Aksu Günay Restoran

18 Kasım Broadway’den İstanbul’a Müzikaller Bostancı Gösteri Merkezi

22 Kasım Bulutsuzluk Özlemi Beyoğlu Hayal Kahvesi

23 Kasım Emel Sayın Sabancı Üniversitesi

24 Kasım Sertab Erener Balans

24 Kasım Gülben Ergen Bostancı Gösteri Merkezi

24 Kasım Emre Aydın Stüdyo Live

25 Kasım Athena Babylon

29 Kasım Levent Yüksel Beyoğlu Hayal Kahvesi

30 Kasım Yeni Türkü Beyoğlu Hayal Kahvesi

01 Aralık Kıraç Bostancı Gösteri Merkezi

02 Aralık da  Ferhat Göçer&Sunay Akın Bostancı Gösteri Merkezi

06-07 Aralık Nilüfer İşsanat

08 Aralık Sibel Can Bostancı Gösteri Merkezi

09 Aralık Candan Erçetin Bostancı Gösteri Merkezi

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

  • Caner Ural | 13 Kasım 2006