+ yazılar

Siz denediniz mi bilemiyorum ama geçenlerde havanın kıştan bahara döndüğü sımsıcak bir Cumartesi sabahı Kalamış Marina’dan 7.5 m’lik Guarana teknesi ile yelkenler fora deyip Marmara Denizi’ne ta Kınalıada’ya kadar açıldık. Nasıl keyifli, nasıl heyecanlıydı bilemezsiniz. Şayet denemediyseniz.

Şimdi ‘’Bu merak da nereden çıktı?’’ diyorsunuz biliyorum. Hep yeni şeyler yenilikler peşinde olduğumu bilir tanıyanlar. Bende  değerli dost  Serdar Ünsel’in geçen yaz Bodrum Matrecup etkinliklerinde verdiği teklifi  hatırlayıp onun Guarana teknesi ile değişik bir hafta sonu geçirdim. Çocukluğundan beri yelkene yürek veren 4 tane Türkiye birinciliği, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık kupaları olan Fenerbahçe’nin lisanslı sporcusu Ünsel’in verdiği cesaret ile benim açımdan bir ilk olan yelken sporu için önce özel kıyafetlerimizi giydik ve ekip arkadaşları ile denize açıldık. Her yaştan kitlenin imkanı dahilinde mevsim tanımadan yapabileceği bu spor dalında insan bir anda bambaşka bir kimliğe ve cesarete ulaşıyor. Karmaşadan uzaklaşıyorsunuz takribi iki saat kadar.

Serdal Ünsel aynı zamanda genç yaşlı isteyen herkese yelken dersi de veriyor. Eğitim almak isteyen şahıslar ve gruplarla eğitim öncesi bir araya gelip beklentileri hakkında bir program yapıyorlar.Eğitim içeriği konusunda geniş ve kapsamlı bilgi verildikten sonra uygun teknelerle denize açılınılıyor. Öğrenciler Başlangıç eğitimleri, İleri Seviye eğitimleri, Yarış eğitimleri sınıflarında yelken dersini tamamlıyorlar. Genelde öğrenci ve çalışan kitle yelkene istekli olduğu için okul ve iş saatlerine esnek dersler veriliyor. Yani kendi ders saatinizi kendiniz seçebiliyorsunuz. Bu arada o kadar ilginç ki Kadıköy’de bulunan Özel Modafen İlköğretim okulu seçmeli ders olarak yelken eğitimini Serdal Ünsel tarafından alıyor.

Ben hafta sonu bayağı keyif aldım.Ve değişik bir ortam yaşadım. Şayet siz de yelken ile ilgilenmek istiyorsanız Serdal Ünsel’in hazırladığı www.yelkenkeyfi.biz sitesini inceleyin.

İstanbul’da yaşamak gerçekten ayrıcalık ama trafik ve kargaşadan uzak nereye gidilebilir ki..

Kış ayları soğuktan yaz ayları kalabalıktan uğramadığımız Adalar’a uzandım geçenlerde. Ada tercihim genelde Burgaz ada olurdu fakat Bostancı’dan bindiğimiz tekne direkt Büyükada’ya gittiği için kendimizi bir anda Büyükada’da bulduk. Bulduk da sessizliğime geldik yoksa Eminönü İskelesine mi bilemedim doğrusu.. Bir kalabalık, bir karmaşa akıllara şenlik. Sözde Adalar bakirdir, nezihtir daha doğrusu keyif verir insana fakat soğuk bir Pazar günü olmasına rağmen kalabalıktan öte keyifsiz bir keşmekeş gibiydi ortam.

İskeleden yukarı çıkarken karşınızda beliren saatten sağa doğru kıvrılıp 23 Nisan Caddesinde sağ tarafda denize hakim muhteşem manzarasında Kahve Dünyası’nda nefis kahvelerimizi içtik, gazetelerimizi okuduk. Adanın karmaşasına rağmen 06.06.2008 de açılan mekana daha ziyade yaşam kültürü zengin şahıslar geliyor. Kahve Dünyasının hemen yanında iki otel var. Bunlardan ilki 15 odalı Panorama Butik Hotel www.panoramabutikhotel.com yanı başında bulunan Kahve Dünyasının üzerindeki tarihi Splenidhotel 70 odası olan yüzme havuzlu tarihi yapıya girince bir anda bambaşka bir ortamda buluyorsunuz kendinizi. www.splendidhotel.net. Bu iki mekanı neden mi yazdım? Gün içinde nereye gidebilirim diye gelen sayısız emaillerden biri de ‘’Adada bildiğin Hotel var mı ?’’ sorusu İşte cevabı.  Büyükada da yaza hazırlık yapan yazlıkçıları seyrederek dolaştığımız Ada turunda ister yürüyün ister faytona binin isterseniz saatine 3₺ verip bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Yemek için Ada geleneğine uyup Altın Fıçı Mercan’da midye tava ve kalamar’ı afiyetle yiyebilirsiniz. Yemek sonrası özel ve değişik külahda Prinkipo nefis dondurmanızı tadabilirsiniz. Şehir hatları vapurlarının yanında Mavi Marmara teknelerini ulaşım olarak seçebilirsiniz. www.mavimarmara.net 0 216 464 29 30

14. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri 14 Nisan Perşembe akşamı Mustafa Kemal Kültür Merkezinde sahiplerini buldu. Artık geleneksellikten klasik olmaya dönüşen ve kalitesinde hiçbir zaman ödün verilmeyen geceyi Kerem Alışık ve Berna Laçin başarı ile sundular. Geçtiğimiz yıllarda Kerem Alışık’ın sunumdaki başarısızlığı bu yıl pozitif sunuma erişti diyebilirim. Yani gittikçe gelişti sunumu. Gecede SAKM öğrencilerinin gösterileri ve Nazan Öncel’in konseri ile anılarımıza kazındı.

2008-2009 SADRİ ALIŞIK SİNEMA ÖDÜLLERİ.

 Onur Ödülleri. Türkan Şoray ve Vedat Türkali.

 En İyi Kadın Oyuncu. Melis Birkan – Issız Adam

 En İyi Erkek Oyuncu. Devrim Arabaları filminin erkek oyuncuları

 En İyi  Yardımcı Kadın Oyuncu. Tülin Özen – Vicdan

 En İyi  Yardımcı Erkek Oyuncu. Ercan Kesel- Üç Maymun

 Umut Veren Oyuncu. Melih  Selçuk- Süt

2008-2009 SADRİ  ALIŞIK TİYATRO ÖDÜLLERİ

Yılın En İyi Yapımının Yönetmeni. Taner Barlas- Maskeliler

En İyi Kadın Oyuncu. Tilbe Saran- Cesaret Ana ve Çocukları

En İyi Erkek Oyuncu. Mehmet Gürhan- Levent Üzümcü- Maskeliler

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu. Mahperi Mertoğlu- Kırmızı Pazartesi

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu. Kevork Türker- Nehrin Solgun Yüzü.

MÜZİKAL YA DA KOMEDİ DALINDA

Yılın En İyi Yapımının Yönetmeni. Nesrin Kazankaya- Rahat Yaşamaya Övgü.

En İyi Kadın Oyuncu. Günay Karacaoğlu- Basit Bir Ev Kazası.

En İyi Erkek Oyuncu. Levent Öktem- Rahat Yaşamaya Övgü.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu. Başak Meşe- Rahat Yaşamaya Övgü.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu. Erdinç Anaz- Rahat Yaşmaya Övgü.

Efes Pilsen Gençlik Özel Ödülü. Albay Kuş- Tiyatro Adam

Jüri Özel Ödülü. Testosteron- Oyun Atölyesi.

Onur Ödülü. Yıldız Kenter.

Her zaman keyifle izlerim Ali Poyrazoğlu’nu. Hafta sonu CKM sahnelerinde sahnelenen ‘İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE‘ adlı oyunu epeydir bekliyordum. Nilgün Belgün oyunda yine şahane bir performans gösterdi. Fransa’da epey ses getiren oyun mükemmel bir komedi diyebilirim. Karı koca ilişkisi üzerine yazılmış oyunu Özdemir Çiftçioğlu yönetiyor. Dekor tasarımını Ali Yenel yapmış. Poyrazoğlu’nun yanında Nilgün Belgün’ün başarılı dialoglarının başarısı ve sempatik kimliğiyle güzel bir oyun izleyebiliyorsunuz. Her karı kocanın ve birbirinden ayrılamayan sevgililerin muhakkak izlemesi kanaatindeyim. Sahne aralarındaki eski  yerli parçaların çalınıyor olması güzel. ‘İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE‘ sevgiliyi yeniden keşfetmenin yollarını taze tutmanın hünerlerini anlatıyor. Kaçırmayın, derim.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1-    ATV ekranlarında Armağan Çağlayan’ın yapımcılığını yaptığı ALTIN KIZLAR dizisi.

2-    Zarifi’de zarif bir gece. Yemekler, hizmet, DJ Mert Levent ve DJ İlker Tandoğan’ın süper müzikleri.

3-   Cihangir’de Doğa Balık’ın üst katında bulunan i-Lounge’ın samimiyeti, 360 kıvamındaki manzarası ve süper spesiyalleri.

4-    Motor sporlarına gönül verenlerin organize ettiği İMK PARTY 2’de (www.imk.org.tr) yeni sezona iddialı Hazırlanan Çubuklu Hayal Kahvesinin şık ortamı o gece için DJ kabininde harikalar yaratan Serkan Yazıcı.

5-    TRT’de yayınlanan ‘Yapma Diyorum’ dizisinde Bahar Kerimoğlu’nun takdire şayan oyunculuk performansı.

6-    Şaşkınbakkal’da bulunan KİVAHAN’ın halen unutamadığım yaprak sarmaları.

7-    Kız Kardeşim ‘MOMMO’ filminin samimi hikayesi ve hayatın gerçeği. www.mommofilmi.com

8-    Caddebostan Vakıf Tenis Cafe’nin şehir içinde şehirden uzak oluşu.

9-    DJ Hüseyin Karadayı’nın stüdyo aşamasında dinlediğim yeni remiksi ‘Anlamazdın’

10-    Cine 5‘te Kemal Hamamcıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu CINE CITY adlı program.

BU HAFTA NEREDE EĞLENELİM?

20 Nisan, Fuat Güner, Bahariye Sanat Merkezi. 

21 Nisan, Nilüfer, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı.

21 Nisan, Okay Temiz, Babylon.

21  Nisan, Yusuf Güney, Maçka Frame, (Rafet El Roman konuk olabilir)

22 Nisan, Olcayto Ahmet Tuğsuz, Ghetto

22 Nisan, Grup İmaj, Caddebostan Hayalkahvesi

22 Nisan, Karsamba, Hayal Kahvesi Bistro

23 Nisan, Hale Caneroğlu, Beyoğlu Hayal Kahvesi

23 Nisan, Hepsi, Bostancı Gösteri Merkezi

23 Nisan, Sonicmesh, Hayal Kahvesi Bistro

24 Nisan, Pinhani, Balans Jolly Joker

24 Nisan, Ayça Şen Ghetto

24 Nisan, Akusta, Hayal Kahvesi Bistro

24 Nisan, Dolapdere Bing Gang, Studio Live

25 Nisan, Berkant, Cenk Eren & Nükhet Duru Şişli Günay

25 Nisan, Feridun Düzağaç, Studio Live

25 Nisan, Nev, Balans Jolly Joker.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 20 Nisan 2009
+ yazılar