+ yazılar

40. yılını kutlayacak olan Adana Altın Koza Film Festivali bu hafta 08-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Sinema tarihine epey ses getiren Festivalde bu yıl Ömür Lütfi Akad, Filiz Akın, Yusuf Sezgin ve Cahit Berkay Onur Ödülü alacaklar.

12 yerli filmin yarışacağı festivalde Nuri Bilge Ceylan Jüri Başkanı olurken diğer jüri isimleri olarak Firuzan, Meltem Cumbul, Özgü Namal, Bulut Aras, Uğur İçbak, Mazlum Çimen ve Prof. Dr Zeynep Tül Akbal sıralanmış. Altı sinema salonu ve Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonunda gerçekleşecek olan filmler yanında. Kısa ve belgesel filmler ise Adana Kültür Merkezinde seyirci ile buluşacak. 09 Haziran’daki Açılış gecesinin sunuculuğunu Şebnem Dönmez yaparken. Kerem Görsev ve Elif Çağlar Muslu caz konseri verecek. 11 Haziran’da verilecek Onur Ödülleri töreninde Yeni Türkü konseri olurken kapanış ve ödül töreni gecesinde Ferhat Göçer sahne alacak.

1969 yılında ilki yapılmasına karşın bu yıl 16.sı  yapılacak olan festivalin özelliği Çukurova Bölgesi yanında tüm yurda ses getiren bir şölene dönüşüyor olması. Ülkemiz sinemacıları yanında Akdeniz ülkelerinden gelen yabancı yönetmenleri de ağırlayacak olan Adana uluslararası bir boyuta ulaşacak. Festivalde onur ödülü alacakların birer filmleri sergilenirken. Jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerinden seçki sunulacak.

Bu yıl festival kapsamında iki sergi yer alıyor.

 • Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği ( AFAD )  tarafından açılacak sergi ‘’ Altın Koza’da Sinema Yüzleri ‘’,
 • Mehmet Baltacı ve Haluk Uygur’un arşivinden ‘’ Tarihi Fotoğraflarla Adana ‘’sergisi Adana Kültür Merkezinde sergilenecek.

Adanalı sinema severler için güzel bir hafta olacağına inandığım 16. Adana Altın Koza Film Festivali için  www.altinkozafestivali.org.tr  ‘yi tıklayabilirsiniz.

Yepyeni bir albüm daha katıldı hafta başı müzik arşivime  ilk albümünden beri keyif ile dinlediğim her şarkısı ile başarıdan başarıya koşan zengin gırtlağı ile sevenlerini büyüleyen IŞIN KARACA dan bahsediyorum sizlere. Seyhan Müzik etiketiyle ‘’ UYANIŞ ‘’ adını verdi ği 4. solo albümünde sanatçı yine birbirinden güzel eserlere yer vermiş. Tamamiyle akustik enstürmanlarla kayıt edilen albümün çıkış parçası olan ‘’Bilmece’’ nin sözlerini Işın Karaca ve Zeki Güner beraber yazmış. Işın Karaca ayrıca müziklerini de yapmış. Hafta ortasından beri ekranlarda dönen klibini izlediniz mi?  Erol Yılmaz’ın Polonezköy de çektiği bu değişik  ve komik klibi gerçekden çok beğendim. Bollwoody tarzında çekilen klibin girişi film başlangıcı gibi  . Yaratıcı bir  tasarım olmuş . Erol Yılmaz’ı yakın gelecek de yepyeni kliplere imzasını bekliyorum. (  www.erolyilmaz.com  )  Karaca’nın bu yeni albümünde farklı müzik tarzlarını belli bir konsept altında topladığı şarkılar kulaklarınızda çınlanıyor.  Yepyeni şarkıların yanında Gloria  Gaynor dan bildiğimiz  Ajda Pekkan’dan Türkçesini dinlediğimiz Fikret Şenes’in  ‘’Bambaşka Biri ‘’ adlı şarkıyı da bayağı güzel yorumlamış Işın Karaca . Ege Çubukçu’nun da ‘’ 5 dakika’’ ve ‘’Başrol’’ şarkılara eşlik etmesi ile ‘’ UYANIŞ ‘’ adlı albüm fevkalade olmuş.  www.isinkaraca.com  

Haftanın ikinci ofis akşamında   İstanbul gecelerinde sayısı parmaklarımı geçen parti oluşumları vardı eğlence semalarında.

Tabii bizim de davetlere iştirak etmememiz gibi bir durum olmazdı haliyle. İlk önce Nişantaşı The Sofa Hotel’in muhteşem terasında İngiliz Daimen Hirst tarafından tasarlanan sadece 1000 adet üretilen  Daimen Hirst @ Levi’s koleksiyonundan seçilen birkaç parça ürünün tanıtımı vardı. Kelebek yazarı Onur Baştürk’ün (www.onurbasturk.com) organize ettiği gece gerçekten şık bir atmosferde Retro Event’den Dj Serhan’ın seçtiği ritimli parçalar ile gece ateşlendi. Daha  evvel devamlı duyduğum mekanı görünce işde süper bir yer dememek ayıp olacaktı. Gerçekten de gittiğim mekanlar içerisinde bayağı ön plana çıktı gözümde burası. Hava yağmurlu olsa da kapalı mekanı ile dahi teras atmosferini kaybetmiyor. The Sofa Hotel’de düzenlenen bu çarpıcı ve keyifli gecede Ece Sükan, Hande Yener, Zeynep Tunuslu, Ümit Karan, Murat Boz, Meyra, Bilge Öztürk, Pınar Aylin davette katıldığım sürece gözüme çarpan simalardı. Onur Baştürk’ün gece boyunca her gelen misafiri ile tek tek ilgilenmesi kayda değerdi. The Sofa Hotel’in terası gerçekten keyifli. www.thesofahotel.com

Gecenin ikinci durağı Akaretlerde geçenlerde açılan haliyle bizimde çemberimize giren İzzet Çapa’nın Serdar Bilgili ile işlettiği Joke Perestroyka’da düzenlenen Salı geceleri partisi idi. Daha içeri girerken kalabalıktan tıkandığımız son günlerin en şık ve kaliteli mekanında Mykonos partisi vardı. Ortam iyiydi fakat ekrandaki Mykonos görüntülerine karşın DJ Gogos’un seçtiği parçalar Mykonos’tan bir haberdi. (Tabii benim olduğum süreçte) Gecede tanıdık sima o kadar çoktu ki Beyazıt Öztürk, Fadik Sevin Atasoy, Başak Sayan, Güneri Civaoğlu, Eda Taşpınar, Emre Karayel, Süreyya Yalçın, Ümit Karan daha niceleri Joke Perestroyka da idi. Mekanın servisi ve spesiyalleri her şeyi mükemmel ama çevrede yerleşim birimleri olunca müziğin volüm epey kısık haliyle müzik az olunca da gece şık bir alanda konuşmayla geçiyor. Pazar brunchları doyurucu ve makul fiyata, Pazar akşamüzeri  partileri alışkanlık yapabilir. Sıraevler No.42 Akaretler Tel: 0 212 236 50 17. Satsumalı Vodka burada çok popüler ama siz Xanax Vodkayı tercih edin. 09  Haziran gecesi mekanda Newyork sosyetesinin sayfiye mekanı Hampton’da bulunan Fransız mekan Bagatelle tarzı parti olacak.

Kuruçeşme’nin popüler mekanına muhakkak taksi ile gidilmesini tavsiye ediyorum. 0 212 327 85 85 www.sortie.com.tr

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1-     Bebek Parkı’nda 12 ila 14 Haziran arasında gerçekleşecek olan Bebek Şenliği.

2-     Tiyatro Kedi’nin sahneye koyduğu ‘FİGARO’nun DÜĞÜNÜ‘ adlı oyunun prömiyer gecesinde sahnede izlediğim Atılgan Gümüş. www.tiyatrokedi.com.

3-     Anadolu Yakasının erkek egemenliği geniş eğlence mekanı Kalamış Divan.

4-     Burger King’de tadına doyamadığım yeni ürün ‘STEAKHOUSE’ menü şiddetle tavsiye ederim.

5-     Saba Tümer’in programında izlediğim Murat Şenel’in Rober Hatemo taklidi.

6-     Cumartesi gecesi Nişantaşı mekanlarında dolaşırken en iyi müziğin kulağıma Reasürans içinde bulunan Therapy den gelmesi.

7-     21 Haziran da Kalamış’ta yapılacak olan NIKE turnuvasında Kenan Doğulu ve Bora Uzer’in sahne alacak olması.

8-     Temmuz’da Garanti Bankası sponsorluğunda sahne alacak olan Sertab Erener’in şarkıları. Garanti kartı olanlara % 20 iskonto olacak. 01 Tem. İstanbul, 04 Tem Bodrum, 09 Tem, Ankara, 10 Tem İzmir ve 18 Tem de Antalya’da olacak. www.biletix.com.tr

9-     Harbiye Açıkhava da dinlediğim Kenan Doğulu’nun yeni hiti ‘Rütbeni Bileceksin’ anlayana. Bu arada Doğulu’nun ‘Çıldır İstanbul‘ sözleri ile kitlenin zıp zıplaması.

10- Caddebostan Hayal Kahvesinin püfür püfür esen yaz bahçesi. Cumaları Kübalı grup, cumartesileri Birsen Tezer’li geceler devam ediyor.

BU HAFTA NEREDE EĞLENELİM?

 • 08 Haziran. Harbiye Açık Hava, Ferhat Göçer,
 • 09 Haziran, Anjelique, Dj Murat Uncuoğlu & Hakan Eren ‘’ Bir Zamanlardan Bugüne 45’likler ‘’
 • 09 Haziran, Harbiye Açıkhava, Ajda Pekkan,
 • 10 Haziran, Sapphiire, Murat Dalkılıç,
 • 10 Haziran, Sortie, Candan Erçetin,
 • 10 Haziran, Harbiye Açıkhava, Patricia Kaas,
 • 11 Haziran, Turkcell Kuruçeşme Arena, Suzan Kardeş
 • 12 Haziran, SuAda, Rafet El Roman & Yusuf Güney
 • 12 Haziran, Beyoğlu Hayal Kahvesi, Mirkelam.
 • 13 Haziran, Harbiye Açıkhava, Loreena Mckennitt dahası www.biletix.com.tr da.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

 • Caner Ural | 08 Haziran 2009
+ yazılar