+ yazılar

Yaz mevsimi muhteşem sıcaklarla devam ediyor. Ben de geçen hafta sessiz sedasız kısacık bir tatil yaptım. Hafta sonu Seçtiklerim yazılarım 305’ten sonra bir haftalık ara verince e-mailler, telefonların ardı arkası kesilmedi. Ben de bin pişman oldum neden haber vermedim diye ama baktım ki www.kulisonline.com da reytingler yerinde, takipçilere gerçekten teşekkür ediyorum.

Çocukluğumdan bu yana ilk defa geçen hafta sonu ayaklarımın tabanı kumsalda yandı. Yattığım şezlong ile deniz arası yakın olmasa avaz avaz bağıracaktım bir ara. Ege’nin sayılı illerinden Balıkesir’e bağlı Ayvalık ilçesinde bulunan CUNDA ADASI’nda soludum hafta sonunu. Ne sıcaktı ne kalabalıktı anlaşılır değil. En son 2006 yazında geldiğim beldede şekil açısından farklı bir değişiklik olmamasına rağmen kalabalık had safhaya ulaşmış. Hani deniliyor ya ‘’Kriz teğet geçti.’’ Gerçekten de öyle kimseye bir şeyler olmamış, teğet geçmiş. Tüm restoranlar, oteller ve eğlence mekanları hınca hınç dolu, rezervasyonsuz sivri sinek dahi ulaşamıyor içeriye.

Kış aylarına oranla devasa bir nüfusa ulaşan CUNDA ADASI’nın yerli sakinlerinin çoğunluğu Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göç etmiş Türkler’den oluşuyor. Ayvalık ile bütünleşmiş olan adayı Rumlar Nesos diye adlandırmışlar. Ayvalık ile Lale Adası’nın devamında oluşan Cunda Adası’nın bir özelliği de Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsünün 1964 yılında burada yapılmış olması. Ada tarih açısından da oldukça verimli sekiz adet manastır bulunmakta ve bunların en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi. Aşıklar Tepesi olarak adlandırılan mevkide bulunan değirmenin restorasyonu 2006 yılında bitmiş ve ziyarete açılmış.

Cunda‘ya bu seferki gelişimde de dost evinde kaldığımdan dolayı mekan gezmeğe pek fırsatım olamadı. Kısa tatil ve hafta sonu kalabalığından dolaşmak bir kabustu hele bilindiği gibi hava sıcaklığının yüksek seyirlerde olması güzel değildi. www.cundarehberi.com ve www.cundam.com sitelerini tıkladığınızda epey yardımcı bilgiler edineceksiniz.

Mesela Ayvalık’a ayak basar basmaz buradaki arkadaşlarımın beni götürdükleri buraya has Ayvalık Tostu için Avşar Büfe tek geçiliyor. Her ne kadar Tostçular çarşısında olsa da buranın popülaritesi çok yüksek. İstanbul’daki tostçulardan farkı buradaki ekmeklerin Ayvalık’ta üretilen nohut mayası kullanılarak yapılmış olması. Cumartesi günü uğradığımız Gümrük Caddesi No. 23 de bulunan Mustafa Gülbaş’ın işlettiği Özen Köftecisinin köfteleri ve yoğurdu yanında zeytinyağlıları muhteşem. 0 266 312 58 79 Hemen ilerisinde bulunan Yeni Güler Pastanesinin Ayvalık’a özgü Lor peynirinin tatlısı müthiş. Hele hele üzerine sakızlı dondurma da ekletirseniz tadına doyum olmuyor. Talatpaşa Caddesi No.49’da bulunan mekanın tel: 0 266 312 15 93

Sarımsaklı Bölgesinin belki de Ayvalık’ın en popüler mekanlarından Aytaş Otel’in kumu ve özellikle denizi muhteşem ama işletme geçen yıllara oranla kendini geliştirememiş, diyebilirim. Her şeye karşın havası güzel. www.aytasotel.com 0 266 324 14 45 Bu arada sahilde tarih yazmış olduğunu düşündüğüm midye dolmacısı Şehmuz halen popüler.

Perşembe günleri Ayvalık’ta kurulan pazara rağmen cumartesi günleri Cunda Adası’nda açılan pazarı harikulade. Taze taze alışveriş yapabileceğiniz köy pazarında her şeyi bulabiliyorsunuz. İrili ufaklı mağazalarda her şeyi bulma imkanınızın olabileceği Cunda’da Has Ada Zeytinciliğin ürünleri bayağı popüler. www.hasadazeytincilik.com 0 266 327 11 49. 

Hemen ileride bulunan Pateriça Ada Mandırasının peynirleri nefis. 0 266 327 23 23.

Pazarda darbukacı kardeşlerden lor peyniri ve teneke tulumu muhakkak alınmalı.

Adanın belki de en popüler konaklama yeri Cunda Oteli nezih müşterileri ile yoluna devam  ediyor. Gün boyunca iskelesinde Hülya Avşar ve kardeşlerini kah telefon ile konuşurken kah dolaşırken görmeniz mümkün. www.cundaoteli.com 0 266 327 15 98 

Adayı dolaşırken akşam karanlığında Zeytindalı Çayevinde çay içmek mükemmel. Sabah kahvaltısında Taş Kahve’de oturmak ayrı bir keyif hele hele Karadeniz börekçisinden almış olduğunuz börekler leziz ötesi. Cunda Adası’na özgü lokma şerbeti ağız tadını bilenler için.

Ada’ya şayet İstanbul’dan aktarmalı olarak geliyorsanız Yenikapı- Bandırma feribotu ile Bandırma’ya varıyorsunuz. Çarşı içinde Harun Usta’nın kokoreçini tadıp 1.5 saatlik yolculukla Balıkesir’e ulaşabiliyorsunuz. Uludağ Seyahat ile direkt olarak Balıkesir’e ulaşıyorsunuz. Buradan en son servis 20.30 da kalkan Uludağ  Seyahat ile saat 24.00 sularında Ayvalık’a varabiliyorsunuz fakat aklıma gelen başıma gelince bir anda kaynar sular başımdan aşağıya döküldü, diyebilirim. Günler öncesinden zorla bulabildiğim feribot biletimi unutunca ne yapacağımı şaşırdım. İlgililerden rica edince ki feribotun kalkmasına 10 dakika kala müdüriyet biletimi yeniden çıkarttı. Aklınızda olsun fiyatı 10 ₺ bile olsa muhakkak kredi kartınızla alın çünkü sistemde adınızı kredi kartınızın numarası ile arıyorlar. Bu arada IDO da internet ağıda hizmet veriyor. www.ido.com a giriyorsunuz. TC Kimlik numaranız ile adınız ve soyadınızı yazınca sistem açılıyor.

Cundalı gecelerde gençlerin uğrak yeri KHAOS Club’ta hafta sonları DJ kabininde Haldun ve Sefa ile coşabilirsiniz. Bu arada Du Bakalım adlı mekanda TV’den tanıdığımız Alper Demir ile her gece eğlenebilirsiniz. Adada dostlarımın sayesinde tanıdığım Füsün Gürsu adlı hanımın sesini ve sanatçı kimliğini gerçekten beğendim. Ayvalık’ın yerel gazetelerinde Nostalji Kraliçesi olarak tanınan Füsün Hanımın sesi ve yorumu gerçekten güzel. Seslendirdiği parçalar ile keyifli saatler yaşamanız muhtemel. Yunan şarkılarını da ayrı bir keyif ile yorumluyor. Sesinin tınıları Zuhal Olcay’ı andıran Füsün Hanım şimdilerde Cunda Adası Çakaltepe’de bulunan Burcu Restoranda sahne alıyor. Kaçırmayın, derim.

Sanat çizgisinin yoğun geçtiği Ege sahillerinin bu güzel beldesinde 01 Ağustos’da Dostlar Tiyatrosu ‘Sivas 93’ü sahnelenmesinden sonra 05 Ağustos’ta ise Volkan Konak sahne alacak. 28  Ağustos- 04 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ayvalık Kültür ve Müzik Festivalinde birbirinden değerli akademisyen sanatçılar sahne alacak. Klasik müziğin ağırlıkta olacağı bu festival için www.ayvalik-music.com u tıklayın.

Alisi, delisi ve kedileri ile ünlü muhteşem Cunda Adası Ramazan Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı tatilleriniz için vazgeçilmez bir adres olabilir. Yasemin ve Melisa çiçeklerinin kokuları ile uyanmanız dileğiyle.

Cunda tatilimin orta noktasında gece yarısı bir arkadaşımın telefonundam gelen mesajda ‘’Bodrum Olta Balık yıkılıyor’’ yazıyordu. Sabah arkadaşımı aradığımda ‘’Ne var ne yok bensiz yıkılma‘’ dediğimde Caner ‘’Biliyor musun dün gece muhteşem bir gece yaşadık hem de kimlerle,‘’ diyordu. ‘’Kimdi?’’ diye sorduğumda 90’lı yılların ortalarından 2000’li yılların yarısına kadar Kalamış Marina Bar’da muhteşem sahnelerine ve dostluklarına tanık olduğumuz Kerem Güney & Burcu Güney çiftinden bahsediyordu. Birkaç yıl evvel Bodrum’a yerleşen Güney çiftini sahnede dinlemek başka bir keyif oluyor insan için. Balık spesiyallerinin en güzellerinin sunulduğu Olta & Balık’ta Kos Adasına karşı adeta boğaz keyfi yaşayarak ağız tadınız keyifleniyor. Güney çifti ile kulaklarınızın pası siliniyor adeta. Kayahan’ın şarkısı ‘Sabahlar Uzak‘ı Kerem Güney yorumuyla dinlemek ayrı bir güzellik diyebilirim. Arkadaşımın anlattığı üzre makul fiyata sunulan mezeler yanında kremalı levrek ve levrek sarma OLTA & BALIK’ın mükemmel spesiyallerinden sadece bazıları. Kezban Yurttakalan’ın işlettiği mekanda Çarşamba ve Cumartesi akşamları sahne alan Kerem Güney & Burcu Güney çiftini Bodrum gecelerinde muhakkak dinleyin, Benden söylemesi. Rez: 0252 393 76 98- 0 252 393 76 99

Tatil adamıyım ya geçenlerde Akşam Gazetesinde Oray Eğin ‘’Bir Tatil Nasıl Zehir Olur?‘’ diye yazınca okumadan edemedim. Eğin Kaş’a gitmiş, orada otel anlamında keyifsiz bir durum yaşamış. Yıllardır Kaş’a giderim ilk defa tam adamına rastlamış bir durum duyuyorum Kaş ile ilgili. Şansızlık bu ya zor bir durum. Oray Eğin’in konakladığı VillaTamara’yı bilmiyorum ama benim yıllardır ikamet ettiğim tam anlamıyla aile işletmesi olan NUR Apart’ta tam anlamıyla kendinizi evinizde hissediyorsunuz. İnci ve İbrahim Kocakaya’nın işlettiği mekanın tel. 0 242 836 12 03 www.nurapart.com

Hemen ileride Mehmet ve Sinem Kocakaya’nın işlettiği NUR Beach de mükemmel. Kayalara dayalı set set oluşan iskelesine Dünya mutfağınının lezizlerini Sinem Kocakaya’nın hazırladığı tatlıları tadabilirsiniz. Gece karalığında mumlarla ışıklandırılmış ortamında Meis Adasına karşı içkinizi yudumlayabilirsiniz. www.nurbeachhotel.com 0 242 836 39 42

Bu arada Oray Eğin, Bi Lokma’yı beğenmiş, ben de çok beğenirim. Sebahat Hacıosmanoğlu’nun işlettiği mekanın zeytinyağlıları ve kızartmaları mükemmeldir. Oray Eğin’e ve Kaş’a gideceklere bir tavsiye, çarşı içinde Halil Geçeli’nin işlettiği Spaghetticimuhakkak keşfedilmeli. Mavi gerçekten çekirdek ve bira mekanı, küçücük tabureler tanıdık simalar ile Kaş’a gelenlere Kaş’tayım hissini uyandıran bir mekan. Bu arada Kaş’ın eskiyi yaşatması bir Bodrum bir Çeşme olmasını gerçekten istemem. Zaten Dalaman’dan 2.5 saat, Antalya’dan 4 saatlik uzakta oluşu buna yardımcı oluyor.

Sinema dünyası Ağustos ortası Büyükada’ya taşınıyor. Adalar Kültür Derneği ve Mimar Sinan Üniversitesi desteği ile gerçekleştirilen yaratıcı gençleri teşvik etmek ve Adalar belge arşivine katkıda bulunmak için düzenlenen ‘İstanbul Adalarında Yaşam‘ konulu etkinlikte 30 dakika sürecek belgesel ve kurmaca türünde eserler yarışacak. 16 Ağustos’ta düzenlenecek ödül gecesinde jüri olarak Prof. Sami Şekeroğlu, Ömür Gedik, Feyzi Tuna, Eyüp Boz, Özer Kangür’den oluşuyor. Orman İşletmeleri Kampında yapılacak gece için Bostancı Motor İskelesinde saat 18.00’da ücretsiz özel tekne kaldırılacak. Ayrıntılar için m.vaizoglu@mynet.com ve ecuk@msn.com a email yollayabilirsiniz.

Bu arada 08 Ağustos ila 16 Ağustos arasında yine Büyükada’da Splendid Palace’ta gerçekleşecek Milliyet Gazetesinden Ercan Aslan’ın Objektifinden Türk Sinemasında Yönetmenler adlı sergi ilginç olabilir. Kaçırmayın.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1-     Cine 5’te yayınlanan Kemal Hamamcıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu CINE CITY adlı program.

2-     Pazartesi sabahı saat 07.30’da Caddebostan’dan dolmuşla yola çıkılıp Kadıköy’de MetroBüs’e binilip toplam 38 dakikada Mecidiyeköy’e gelinmesi.

3-     Çarşamba akşamları saat 19.30 ila 21.30 arası SuAda’da Ayhan Sicimoğlu’nun mükemmel programı.

4-     Sortie’nin başarılı barmeni Ali Karagöz’ün hazırladığı orman meyveli muhteşem Frozen.

5-     Doors Grubu tarafından işletilen MAMA da Cumartesileri saat 21.00’dan sonra konuk DJ’ler eşliğinde kokteylleri yudumlamak ve pizza yemek ayrı bir zevk. www.mamapizzeria.com Baltalimanı Cad. No.4  Rumelihisarı. 0212 287 62 20

6-     TV’de dönen 3G reklamları. Sizce hangisi daha başarılı?

7-     Şehir Tiyatroların Ramazan ayı çerçevesinde Harbiye Açık Hava’da sergileyeceği 22 Ağustos’ta İstanbul Efendisi, 26 Ağustos’ta Lüküs Hayat, 29 Ağustos’ta Kabare adlı oyunlar. Biletler 04 Ağustos’ta satışta. www.ibb.gov.tr

8-     Sahrayıcedid Caminin hemen ilerisinde Atatürk Caddesinin üzerinde bulunan Kahramanmaraşlı Kamil Usta’nın terbiyeli tuzlaması. Tek kelime ile mükemmel. 0216 368 67 10

9-     Geçenlerde albümü çıkan DJ Hüseyin Karadayı’nın Gencplay konserleri.

. 01 Ağustos Bodrum Dodo Beach’ten sonra

·        08 Ağustos’ta Çeşme Sea Side.

·        13 Ağustos’ta Fenerbahçe True Blue. www.huseyinkaradayi.com

10- Yeni sezonda izleyeciğimiz yerli ve yabancı filmlerin gösterim tarihlerini ve sinema ile ilgili tüm yararlı bilgiler için en güvenilir sitelerin başında olan www.sadibey.com

HEPİNİZE  İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 03 Ağustos 2009
+ yazılar