+ yazılar

Büyüklerimiz hep söylerler ya ‘’Sayılı günler çabuk geçer diye’’. Farkında mısınız bu yaz hava güzel olsa da Ramazan ayı içerisine girdiğimizden dolayı nihayetleniyor gibi. Daha dün gibi ilkbahardan yaza geçişimiz  ama ben bir şey anlayamadın doğrusu.

Diyeceksiniz biliyorum ‘’Gözün doysun gezdin tozdun, halen gözün tatilde.’’ ‘’Evet, biliyorum Antalya, Bodrum, Ayvalık, Gökçeada’da bu yaz ara ara tatiller yapıldı ama insanoğlu nankör illa daha da olsun istiyor.  Bu vesile ile sezon finalini Çeşme de karar kıldık.

Her  zamanki gibi sene başında organize olarak dostlarla çıktık yola. Adnan Menderes Havalimanı’ndan kiraladığımız aracımızla İzmir yolundan vurduk Çeşme istikametine. Bu arada aklınızda bulunsun bilenler bilir Çeşme de araçsız hiçbir şey yapılmıyor. İllaki araç şart, zaten kiralama işini de yaparsanız tatiliniz keyifli geçer çünkü burada dolmuş ulaşımı yok kadar az ve taksiye binmeyi akıl bile etmemek gerekli bence. Araç için memnun kaldığımız www.akustik.tc i arayabilirsiniz siz de 0 232 444 08 48

Alaçatı gişelerinden ilerleyip geçen sene keşfettiğimiz CAFE DE SOHBET’e uğradık bir anda. Beyazlar içindeki bahçesinde bizi yine yüzü kadar kalbininde güzel olduğuna inandığım Demet Zenger ve annesi Nilgün Hanım karşıladı. Hani uzun zamandır misafirliğe gitmediğiniz dostlarınıza çat kapı gidersiniz de insanlar ne yapacaklarını şaşırır, sevinir ya, Zenger Ailesi de bizi de o heyecanla karşıladı. 1971 yılında İstanbul dan İzmir’e yerleşen Nilgün Hanım burada yaklaşık dört yıldır elleri ile hazırladıkları kahvaltıları misafirlerine ikram ediyorlar. Masada çoğunun organik olduğunu gördüğüm tabaklar ile karşı karşıya kaldım. Ege’nin leziz peynirleri, bahçeden yeni koparılmış domates ve biberler, özel yapılmış marmelatlar, zeytin ezmesi, Nilgün Hanımın özel olarak yaptığı portakal, ayva ve şeftali karışımı reçel ile acılı muhammarayı bu yıl da tadarak Çeşme tatiline başlamak, kahvaltının hemen akabinde keyif olsun diye yudumladığımız sakızlı Türk Kahvesi bayağı güzel geldi. Muhabbetten tatili burada bitireceğimiz düşüncesi sardı içimi bir anda. CAFE DE SOHBET Alaçatı Meydanından hemen ileride Çamlık Yolu üzerinde Fevzi ÇakmaK Mah. A. Tınaz Sok. No.17 Alaçatı’da.

Konaklamak için geçen yıl  keşfettiğimiz yaz boyunca dostlarımında memnun olarak ayrıldığı mitolojide dağ anlamına gelen tertemiz, daha ziyade ailelerin konakladığı Altınyunus Mahalesinde bulunan 54 odalı ARİNNANDA‘da kaldık. 19 yıldır turizm sektörüne hizmet veren işletme 54 odası ve güler yüzlü personeli ile misafirlerine kaliteli servisi ön plana alıyor. Odalarında TV oluşu her ne kadar kullanmasak da büyük havuzu ile tatilimizin en kayda değer mekanı idi. Malum tatilde en önemli şeylerin başında gelir otel huzuru. Kahvaltıların açık büfe oluşu yanında çok dikkat ettiğim peynir kalitesi burada muhteşem. ARİNNANDA genelde oda kahvaltı sistemi olarak çalışıyor ama havuz başında alakart sistemi de mevcut. Ilıca’ya 3km mesafedeki 3 yıldızlı otelin tel. 0 232 723 45 00 www.arinnanda.com Altınyunus Mah. 3410 Sok. No.1 Çeşme.

Alaçatının  bu yıl gerçek anlamda popüler olması halkı buraya  çekmiş. O daracık sokaklarında dolaşmak imkansız gibi anlamadığım noktaların başında gelen şey  gece yarısı neden mağazalardan kıyafet alınır, o keşmekeşin içinde ne bulunur bilemedim doğrusu. Yaz başından beri tv ekranlarında ve köşe yazarlarının ballandıra ballandıra anlattıkları Alaçatı yakın bir gelecekte İstiklal Caddesi olacak nitelikte tek kusur burada müzik sesi pek yükselmiyor belki de hiç yok. Hadi şurada oturup yemek yiyelim demek de imkansız gibi; muhakkak daha evvelden rezervasyon yapılması şart. Kemalpaşa Caddesi’nde her geldiğimde uğradığım zeytinyağlıları ve kızartmaları ile ünlü ŞİŞARKA’ya konuşlandık bir anda. Tabii ki rezervasyonla saat 20.15’e kadar rezervasyonla alınan mekan geliyor muyuz diye 3 kere telefon ile teyid aldı. Aşırı kalabalığın içersinde piyasası en güzel diyebileceğim masaya oturduk. Gökhan Karabaş’ın işlettiği mekanda özel olarak yapılmış ev şarabı ile geceyi başlattık. Ortaya sunulan zeytinyağlı ve kızartma tabakları yanında tadına doyamadığız pide ile kiremitte köfte mükemmeldi. Lezizliğinin yanında Alaçatı mekanları içerisinde en makul fiyata sahip ŞİŞARKA’yı şiddetle tavsiye ederim. Kemalpaşa Cad. No. 97 Tel: 0 232 716 89 02

Bazen düşünüyorum neden o pahalı mekanlara gidilir, dünyanın parası verilir, yediğin lokmayı ağzına atarken kenarından geçen insanla iç içe olunur bilemedim doğrusu.

Hediyelik eşyacıların artık başlı başına çarşısı olan aralığa girince insan ne alayalım diye düşünüyor ama Alaçatı adeta bir piyasa yeri olarak görünüyor. Meşhur İmren Pastanesi, Köşe Kahvesi, 15 Eylül Kıraathanesi, anca yer bulabildiğimiz İyi Bar’da içtiğimiz kahveler, Tuval’in popüler misafirleri, Hotiçlerin işlettiği Yaya’sı, ara sokaklarda gözden kaçmak isteyenlerin tek geçtikleri ayak üstü barı Nar ile adeta piyasa bir belde. Her sefer gelişimde evimde bunların olması gerek diye düşündüğüm Ayşe’nin Dolabı adlı mekanın daha büyüyerek karşı hizaya taşınması sevindirdi beni. Köşe Kahve’nin yakınına açılan Shot dan yudumladığımız özel votkaları herhalde kış boyunca unutmayacağım.

Bu arada arkadaşlarımın kaldığı Alaçatı’nın dar sokakları içinde bulunan NARÇİÇEĞİ adlı butik oteli görünce muhteşem dedim kendime. Beş odası bulunan mekanı Ayşe Ağaoğlu eşi Mustafa Ağaoğlu ile beraber işletiyor. Odalara girince ‘’hadi canım  bu kadar da yüksek tavan olur mu ? ‘’ diye düşünüyorsunuz. Her taraf krem beyaz ağırlıkda  ve oldukça şık sezon ortasında açılan ve açıldığı günden beri Alaçatı müdavimlerinin konaklamak için sıraya girdiği NARÇİÇEĞİ’nin arka bahçesinde sessizlik içinde yapılan kahvaltısı keyifli. Sadece kafa dinlemek istiyorum derseniz. NARÇİÇEĞİ  tam size göre. Yeni Mecidiye Mah.3045 Sok.No.3 Alaçatı. 0 232 71608 38    www.narcicegialataci.com

Alaçatı geceleri de pek keyifli; bu sezon OTTO,MAKAH ve BABYLON başı çekiyorlar. Kış boyunca Asmalımescit Babylon’da Pazartesi akşamları gerçekleşen Lokal Anestezi gecelerine burada Otto’da rast geldik ve sahnede Levent Yüksel yaptığı şovlarla kırdı geçirdi, diyebilirim. Hemen akabinde kalite eğlencenin en güzel adresi Babylon’da sabahın ilk ışıklarına kadar sayısı binleri geçtiğini düşündüğüm gençlerle ‘Oldies But Goldies’ gecesinde inanılmaz vakitler yaşadık. Bu sezon da kalitesinden ödün vermeyen Babylon Alaçatı’da cumartesi akşamki Teoman konserinden sonra 22 Ağustos’ta Shantal, 28 Ağustos’ta Nil Karaibrahimgil sahne alacaklar. Salı ve Perşembe akşamaları rakı balık geceleri devam ederken Salı geceleri Sakız Adası’ndan gelen grup eğlenceye yön çiziyorlar. Babylon Alaçatı bu yaz 14 Eylül’e kadar açık www.babylon.com.tr  0232 716 67 07

Geceler dedim ya İstanbul’un bir zamanlar ki gazino havası gibi her yer tıklım tıkış Demet Akalın, Serdar Ortaç, Seda Üren, Altay, Ferman Toprak, Murat Dalkılıç’ın bir gece de ayrı ayrı mekanları doldurmaları harikulade. Aya Yorgi mekanlarına Cuma gecesi takıldığımızda sadece Paparazzi nin müziklerini ortamını beğendim.Gerisi boş gibiydi sanki.

Plaj olarak Babylon Alaçatı (yazıyı orada yazıyorum), Fun Beach ve Sea Side mekanlarının denizleri gerçekten kayda değerdi. Kumrucu Şevki’de yenilen kumrular, lokmalar, temiz hava, kaliteli ortamlar özellikle denizin beyazlığı ile 2009 yazının finalini yaşattı bizlere.

Bu yılda akşamüzeri partilerine katıldığım beşincisi  yapılan Dünya Wındsurf  Yarışları yine muhteşem geçti. Pegasus Havayollarının ana sponsorluğunda gerçekleşen Sportworks’un düzenlediği turnuvalarda partiler gerçekten keyifliydi. Power Fm’den DJ Ümit’in parçaları Aslan Arım’ın organize ettiği partilerde bikinili dans yarışmaları görülmeye değerdi. Ve ödül töreni sonrası Ali Sabancı’nın şapkasını topluluğa fırlatıp iki kişilik gidiş- dönüş uçak bileti kazanacak dediğinde parti alanının karmaşası harikulade idi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan sporcuların yarıştığı çekişmeli yarışlar ve sonuçlar hakkında bilgi için www.sportworks.com.tr ve www.surfnsound.org u tıklayabilirsiniz.

Yine bir Alaçatı tatilini bitirip İstanbul’a hareket zamanın geldiği söylüyor arkadaşım. İçim cız etsede araca binip Hava alanınına yöneliyoruz buradan olmazsa olmaz mekanımız İstanbul için start alıyoruz….

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1-     Of aman Nalan’ın DEMODE albümüne çektiği ikinci klip parçası ‘MANYAK‘. Beykoz Ayakkabı Fabrikasında çekilmiş. Siyah kostüm yıkılıyor.

2-     Futbol üzerine geniş bilgiye sahip olan Ogan Tarhan’ın www.sporx.com sitesinde Hilmi Sever’e verdiği ropörtaj. www.sporx.com/ozel/ozelroportaj/162987/?ref=ABM

3-     SUADİYE Cafe’nin sahilyoluna bitişik yenilenen bahçesi.

4-     AVEA’nın Harbiye Açık Hava’da ilave konserleri. 19 Ağustos Serdar Ortaç ve 20 Ağustos Ajda Pekkan.

5-   ATV ekranlarında Perşembe akşamı yayınlanan kadrosunda yetenekli simaların rol aldığı ‘Ey Aşk Nerdesin?‘ adlı dizi film.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 17 Ağustos 2009
+ yazılar