+ yazılar

Seviyorum İstanbul’da yaşamayı  trafiğine, kalabalıklığına rağmen  yaz adamı olsamda Eylül ayı benim içim ayrı bir keyif.

Yaz tatilinin bitiş hüznü yaşanırken sonbahar ile başlayacak sanatsal etkinler, yeni açılacak mekânları keşfetmek, hatta yaz döneminde görüşemediğimiz dostlarla buluşmak bir yerlere akmak Eylül ayı için söylenebilecek cümlelerden bir kaçı, diyebilirim ama geçen hafta yaşanılan adeta afeti yaşatan yağmur ile gelen sel baskınları gerçek anlamda ürperti verdi içimde. Trakya’da başlayan daha ziyade İkitelli’de yoğunlaşan felaketi ekranlardan izlemek içler acısıydı. Mana veremediğim 2010 İstanbul’unda böyle bir vahşet diye anlandıracağım kabusun daha evvelden düşünülememesi de düşündürücü. Yıllardır işim gereği çok sık gittiğim İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin girişinin böyle bir olay ile anılacağı hele hele İstanbul’un en bilinen ana arteri diyebileceğim Basın Ekspres Yolunun adeta şelaleye dönecek kadar alt yapısının olmaması vahim. En üzücü durumlardan biri de ölümler ne kadar acı olsa da sel suyana kapılan eşyanın insanlar tarafından güle oynaya adeta yağmalanacak deyişiyle kapışılmış olması .

Hafta ortası İstanbul’un iki yüzünü bir anda yaşadım diyebilirim. Ekranlarda  Doğuda yaşanan vahşet ve sel felaketi dönerken Tophane’de bulunan İstanbul Modern girişinde inanılmaz bir kalabalık söz konusu idi. Beş yıldır genelde her etkinliğine katıldığım İstanbul Modern’i ilk defa bu kadar kalabalık görüyordum. 11. İstanbul Bienali ile aynı tarihe denk geldiği için Sarkis’in SİTE adlı sergisinin açılışı gerçek manada kalabalıktı. Genelde 1500 kişinin geldiği açılışlara bu sefer 3.500 kişinin giriş yapması güzeldi. Kalabalık da kimler yoktu ki yabancı bir kitlenin çoğunluğu yanında Leyla Alaton, Siren Ertan, Memet Ali Alabora, Güneri Civaoğlu, Derin Mermerci, Meral Tamer,haliyle Bülent Eczacıbaşı ilk etapta gözüme çarpanlardı. Oya Eczacıbaşı ve kurmaylarının misafirperverliğinde yaşanan kalabalığa karşın  Sarkis’in SİTE adlı sergisi güzel bir başlangıçla start aldı.

10 Ocak 2010 tarihine kadar Tophane’de bulunan Antrepo No.4’te gerçekleşecek olan sergi Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Başkanlığı katkıları ve Garanti Bankası’nın ana sponsorluğunda düzenlenecek. İstanbul Modern’de bir ilk kez yaşayan bir sanatçının eserleri sunuluyor. Sarkis 50 yıllık sanat yaşamındaki tüm eserlerini İstanbul Modern’de görücüye çıkarmış. 100 den fazla sergisinden çektiği fotoğraflar, atölyesinde biriktirdiği objeler SİTE sergisinde. 1938 İstanbul doğumlu Sarkis sergisini bir buluşma sergisi olduğunu dile getirerek, bir kitap gibi okunmasını, bir film gibi izlenmesini arzu ediyor. Sanatındaki dönemleri adeta Gazino neonları gibi rengarenk tasarlayan sanatçı neonların önünde rakseden ,kiliseden kovulmuş, çingenelerin Meryem Ana’sıyla sergiyi takdim ediyor. Sergiyi dolaşırken dikkatimi çeken bir şey de gelen misafirlerin standın üzerine bıraktıkları objeler. Kartvizit, kalem, sigara, çakmak, nazarlık, kondom, anahtarlık gibi.. SİTE sergisindeki sürekli yenilecek, farklı dönemlerde  fotoğraflar değişecek, yeni görüntüler eklenecek bu da Sarkis’in SİTE sergisinin yakın bir zamanda tekrar izlenmesi gerektiğini gösteriyor. Sergi ile ilgili konserler, her ay iki kere tekrarlanacak olan sekiz sanatçıyla gerçekleştireceği Okul’unu gerçekleştirecek. Atölyeler ve 01-11 Ekim arasında SİTE filmleri isimli bir film programı sunulacak. Bu arada sanatçının yaşamını ve eserlerinin sunulduğu NTV’nin hazırladığı belgesel yakın bir gelecekte uluslar arası belgesellerde sergilenecek.

Açıldığı günden bu yana sanata ve sanat severlere katkılarıyla gündemde olan İstanbul Modern gün içinde gezilebilecek, Cafesinde öğle ve akşam yemekleri ile keyif alacağınız şehrin orta yerinde bulunmaz bir cevher. Tophane’de Nargilecilerin hemen ardında. Geniş bir otoparkınında oluşu mükemmel.  0 212 334 73 53   www.istanbulmodern.org  İstanbul Modern Salı ve Pazar günleri arası  saat 10.00 ila 18.00 arası, Perşembe günleri saat 10.00 ila 20.00 arası açık pazartesi günleri kapalı.

Eylül ayı ile bitişe geçen yaz yerini kışa döndürürken gece yaşamıda hareket almaya başlıyor her yer gibi İstanbul’da. Sezonun ilk daveti diye nitelendireceğim Nişantaşı Reasürans’ta bulunan ‘On the Therapy’nin açılış partisindeydik Cuma akşamı. Yıllardır komşu olan Nişantaşı ON ile The Therapy bu yıl birleşip birlikten kuvvet doğar diyerek ‘On the Therapy’ adıyla misafirlerine ‘Merhaba,’ dedi. Yağacak yağmura rağmen kalabalık bir kitle sözkonusuydu Nişantaşı Reasüransda . Touchdown ‘ın hemen bitişiğinde olan iki komşu mekan yenilenen dekorasyonu ile bu kışın en popüler mekânı olmaya aday malum sigara yasağı burada yok gibi. Açık alanda bulunuşu yani koridora taşması bizim kitleyi epey sevindirdi. Her ne kadar ben sigara kullanmasamda grup ile olunca çoğunluğa uyulmak gerekiyor. Mekânda DJ Hakan’ın seçtiği yerli ve yabancı parçalarla eğlenmemek imkansız. Servis kalitesi güzel. Fiyatlar makul.Dönem dönem canlı müziğinde yapılacağı  On the Therapy’de konsept partiler ve doğum günleri yanında canlı mikrofon geceleri de düzenlenecek. Sigara içilebilir bölümüyle gece gezenlerin orta noktası olacak mekanın tel. 0 212 247 17 18

 Hafta içi pazartesi Nişantaşı Salomanje, Çarşamba Cıty’s de It’s  a Joke, Cuma  Taksim Hayal Kahvesi Bistro  partileri için geri sayım başladı bile.

ÇEMBERİME  TAKILANLAR

1- Tophane’de bulunan FASULİ’nin fasulye ve turşuları. www.fasuli.com.tr  0 212 243 65 80

2- Teoman ‘ın 02 Ekim’de Beyoğlu Balans Jolly Joker’de sergileyeceği sezonun ilk konseri.

3- Peter Pan müzikalinin 04 Ekim’de Turkcell Kuruçeşme Arena’da gala yapıp Türkiye turnesine çıkacak olması.

4- Suadiye Saloon Bar’ın pizzaları ve şık ortamı.

5- Haluk Akakçe’nin Tepebaşı Galerist’teki sergisinden çok verdiği partinin gündeme gelmesi.

6- Her ne kadar TV izlemesem de Kanal D’de izlediğim Geniş Aile dizisinde Mürsel karakteri.

7- Cihangir’de keyif ile oturabileceğiniz Kahvedan.

8- 08 Kasım’a kadar sürecek olan 11. İstanbul Bienali için  www.iksv.org/bienal.

9- TRT 1’de cumartesi öğlen izlediğim ‘’Kalk Gidelim’’ programı.

10- Bayramın hemen akabinde Turkcell Kuruçeşme Arena’da başlayacak olan BKM konserleri. www.turkcellkurucesmearena.com

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 14 Eylül 2009
+ yazılar