Kış kasveti yağmur çamur geçen hafta neydi öyle 20 gün evvel Antalyalar’da yakıcı sıcakta denize girip güneşlenirken hafta başı başka ülkelere gitmişiz de haberimiz yokmuş durumlarımdayım sanki.

Havanın yağışlı oluşu günün erken kararması ve kışın hafifden hafifden yaklaşıyor olması sıkıntılarıma sıkıntı kattı vesselam ama hafta ortasından sonra havanın kabuk değiştirip adeta yaz kıvamına erişmesi de bambaşka bir durumdu.

Kanımca bundan en karlı çıkanlar bu hafta eczacılar olacak gibi. Pastırma sıcaklarından nasibimizi alıp da hastalanmayalım da..

Bu hafta yine kendimizi sanata verdik. Hafta içi bir sinema bir de tiyatro galasındaydım.

Salı akşamı İstinye Park da Murat Şeker’in yönettiği ‘AŞK GELİYORUM DEMEZ‘ filmini izledim. Daha evvel ‘İki Süper Film Birden‘ ve ‘Aşk Tutulması‘ ile beğendiğim Şeker bu filminde Bergüzar Korel ve Tolga  Sayışman ile çalışmış. Tipik Yeşilçam filminin günümüz versiyonu adeta fotoroman kıvamında diyebilirim. Aslında filmi gerçekten beğendim ama Bergüzar Korel’e Şehrazat tiplemesi ile öyle alışmışız ki ‘Onur‘ diyecek diye çoğu zaman bekledim. Burada da ağladı ama pek gerçekçi değildi hani. Filmde epey üstad rol almış Kemal İnci, Altan Gördüm, Altan Erkekli ve Zeki Alasya gerçekten iyiler. Başrol Tolga Sayışman espirileri ve güleç yüzü ile rolün hakkını ortaya koymuş. Koyu bir Fenerbahçeli olan Murat Şeker burada da Fenerbahçesinden söz ediyor. Konuk oyuncu Sarp Apak  bir var bir yok arası. Türk İşi Romantik Komedi türündeki ‘AŞK GELİYORUM DEMEZ‘de esnaf dayanışması ve bunun neticesinde aşk ikilemi işleniyor. Show TV yayın hakkını aldığı için hafta başından beri ekranda filmin fragmanı dönüyor. Çoğu insan Issız Adamvari bir film mi diye soruyor. Sadece Göksel’in seslendirdiği nostaljik bir parça var. Gerisi …………..Film 2010 yazında Show TV’de yayınlanacakmış. Yoğun yerli yapımlar arasında izlenme imkanı ne olur bilemiyorum. www.askgeliyorumdemez.com

Haftanın ikinci etkinliği olarak Beyoğlu Mısır Apt’ında bulunan DOT sahnesinin yeni oyunu ‘Shopping and Fucking’ Türkçe olarak ‘Alışveriş ve S…ş’i izledim. DOT sahnesine ilk defa gelişimdi. Küçük bir sahne içeride yaklaşık 50 kişinin oturabileceği kadar sandalye mevcut. 2005- 2006 sezonundan beri sahnelediği oyunlarında her zaman cesur temalara yer vermiş. Murat Daltaban’ın yönettiği oyunda Tuğrul Dülek, Serkan Altunorak, Ece Dizdar, İbrahim Selim ve Cem Özeren  başlıca rolleri paylaşmışlar. İki saatlik oyunda 1 adam, 1 kadın, 2 eşcinsel ve 1 biseksüelin hikayesi anlatılıyor. Yer yer cesur sahnelerin yanında tiyatroda düşlemediğim sahnelerde mevcut. Oyun paranın vazgeçilmezliğini çarpıcı bir şekilde yansıtıyor izleyiciye. Tuğrul Tülek  gerçek anlamda başarılı  Aralık ayında Başka Dilde Aşk ve İlkbahar Sonbahar adlı iki filmi vizyona giriyor. Bu sezon epey ses getirecek olan Alışveriş ve S…ş  hayli sert ve küfürlü olmuş olsa da değişik bir konu izlemek isteyenler için farklı bir oyun www.biletix.com.tr  

Türk Sineması 14 Kasım Cumartesi günü 95.yılını kutluyor. Hem de 45 ülkeden 140’a yakın film oyuncu ve yönetmenin katılacağı Bursa’da 4. kez yapılacak olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali kapsamında. Geçen yıl benimde katıldığım güzel hatıralar ile ayrıldığım Festivalde yine birbirinden güzel filmler yarışacak, sergiler açılacak, atölyeler oluşturulacak, seminer ve paneller yapılacak. 13 Kasım gecesi Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos) gerçekleşecek olan açılış gecesini Ahu Türkpençe ve Ali Sunal beraber sunacaklar. Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema’ya Onur Ödülleri verilirken  Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a Emek Ödülü verilecek. Suriyeli oyuncu Gahassan Massoud Festival Onur Konuğu olurken İpek Yolu Film Festivalinin açılış gecesinde Sertab Erener misafirlere müzik ziyafeti sunacak. Lale Film’in kurucusu Necip Sarıcı küratörlüğünde ‘Set Fotoğrafları Sergisi’ Tayyare Kültür Merkezi’nde açılacak. www.ipekyolufilmfest.com Hafta boyu sinema ile iç içe olacak olan sinemaseverler 20 Kasım’daki kapanış gecesinde Göksel konseri ile eğlenecekler.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1-     Asmalımescid’te Gülsün Sami’nin işlettiği ŞİMDİ’de içtiğim Düğün Çorbası muhteşemdi. 0 212 252 54 43

2-     Ghetto’da izlediğim CONVERSE defilesi. Sahnede CİRCUS ve şarkıları yanında defileyi hazırlayan Gökhan Mumcu’nun başarılı koreografisi www.gokhanmumcu.com www.vegaajans.com

3-     Suadiye Saloon Bar’ın sıcak ortamı ve mükemmel servisi. 0 216 416 50 49

4-     İstanbul Modern’de Perşembe akşamı düzenlenen Absolut Vodka partisi. Ayda bir defa düzenlenecek bu sefer bahçede bembeyaz balonda gerçekleşen parti. Aralık ayından itibaren içerde restoran bölümünde olacak.

5-     Cumartesi gecesi izlediğim Oray Eğin’in Star TV’de sunduğu ‘YA ŞİMDİ YA HİÇ‘ adlı  programda Banu Alkan’ın Ayşe Özyılmazel’e yaptığı sevimsiz espiriler.

6-     Beyoğlu Zambak sokakta Erkan Kurtuluş’un işlettiği KLUB KARAOKE. www.klub-karaoke.com

7-     Pano Şarapevi’nin sıcak şarabı şiddetle tavsiye edilir.

8-     Müzik marketlerde son aylarda ses getiren albümlerin olmayışı.

9-     Bu hafta son bulacak olan Restoran Haftası. www.kayrarestoranhaftasi.com

10-  10 Kasım’da Beyoğlu Hayal’de Levent Yüksel’in 14 Kasım’da Babylon’da Shantel’in sahne alacak olması.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 09 Kasım 2009