+ yazılar

Yıllardır keyif alarak takip ediyorum İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğunun etkinliklerini yaklaşık 10 yılı aşkındır kış aylarımın vazgeçilmez konserlerinin bu sezon ilkini Perşembe akşamı Beyoğlu Muammer Karaca Tiyatrosu’nda yaşadım.

Genel Sanat Yönetmenliğini Ferhat Livaneli’nin yaptığı topluluğun orkestrasını irdelediğinizde müzik sektöründe isim olmuş bayağı insanla karşı karşıya kalıyorsunuz.  Eylem Pelit, Bora Kayalar, Asım Ekren, Ufuk Yıldırım, Ferhat Livaneli, Ahmet Koç sadece birkaç isim Cihan Okan, Sevingül Bahadır ve Jülide Karan’ın yorumladığı günümüze adapte edilmiş yöresel halk ezgilerini dinlemek ayrı bir zevk. Sanatçıların uyum içinde seslendirdikleri parçalar arasında İnce Memed, Gel Ey Seher, Karanfilem Ez Beni, Bülbülüm Altın Kafeste, Yiğidim Aslanım, Hey On Beşli, Evlerinin Önü Marul, Dağlara Küstüm, Sarı Gelin, Vardar Ovası, Dostum Dostum sayılabilir.

AKM binasının iki yıl evvel tadilata girecek diye boşaltılıp halen bir çivi  dahi çakılmamasından dolayı yer yokluğundan Muammer Karaca Sahnesinde müsamere tadında izlemek güzel değil ama sanatçıların profesyonelliği ile adeta başka dünyalara gidiyorsunuz. Bu sezon ayda bir kere sahne alacak grubun Aralık ayı konserleri 17 Aralık’ta kaçırmayın. Tel. 0 212 252  44 56  251 13 14 Konserler saat 20.00’da başlıyor 21.45 civarı bitiyor.

Şehir Tiyatrolarında yeni bir oyun sergileniyor. Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı oyunu Mazlum Kiper yönetiyor ve adı Çıkmaz Sokak. 1980’de yazılmış ve o günden bu yana birçok ödüller almış bayağı bir tiyatro grubu sayesinde de sahnelenmiş. Benim izlediğim Çıkmaz Sokak’ta Hümay Güldağ, Erhan Özçelik ve Aslı Narcı rol alıyor. Oyunda darbe döneminde bir aileye işkence yapan polis memuru Spanos’dan alınan öç anlatılıyor. Şiddet ön planda abla Celikanın yaşanan şiddete şiddet ile cevap vermesi anlatıyor. Her daim beğendiğim Hümay Güldağ burada da başarılı. Gerçekte kibar bir hanım olan Hümay Güldağ Çıkmaz Sokak sahnesinde bayağı sert ve acımasız. Dikkatimi çeken bir durum oyunda  anlatılan dönem ile şimdiki dönem arasında yaş sanki yanlış ifade edilmiş. Polis rolünü oynayan Erhan Özçelik ile yaş sorunu yok da iki kardeş de Aslı Narcı sanki abla Hümay Güldağ ile aynı yaşlarda. Ben irdeleyemem herhalde Aslı Narcı rolu için zayıf bir genç kız olsa daha gerçekçi olacaktı kanısındayım. Bir de şu sıkıntılı günlerde neden bu kadar şiddet içeren bir oyun sahneleniyor anlayamadım. Ama dediğim gibi Hümay Güldağ bu rolle bu yılki ödüllere aday olması kaçınılmaz. Oyunun final sahnesine doğru gözünden gelen damları yakından görmek (en önde oturduğumdan) sanatçının rol yeteneğini kanıtlıyordu. Hümay Güldağ ne kadar başarılı bir rol sergilemiş olsa da diğer iki oyuncunun rol yeteneklerinin zayıf olması oyunun hakimiyetini düşürüyor. Sahne başlarken çalan Berrin Akdeniz Kortidis’e ait müzikler başarılı. Oyun  18 Kasım- 21 Kasım arası  Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesinde 0 216 492 90 84 www.ibb.gov.tr/sehirtiyatrolari

Bu hafta bir şeyler yazamayacağım diye kıvranırken Cuma günü canım ciğerim arkadaşımdan ‘’Akşama Asmalı’ya gidelim mi?‘’ diye telefon gelince tüm planlarımı bir kenara bırakıp ‘’Tamam,’’ dedim. Gecede ilk durağımız Asmalımescit’teki Asmalı Restoran oldu. Tabii daha evvelden rezervasyon yaptırarak Cavit Saatçi’nin işlettiği mekana konuşlandık. Havanın güzel olmasından ve sigara yasağının artık tam anlamıyla dikkate alınmış olmasından herkes ama herkes kapı önündeydi haliyle gelene geçene selam vermek ve tabağa yönelmek biraz zor oldu. Daha eskilerde hemen karşısında Yakup ile ortak olan Cavit Saatçi yoluna şimdilerde tek başına devam ediyor. Patlıcan salataları, tavası ve özellikle topik’i muhteşem bir Zarifi bir de Cavit bu mezeyi güzel yapıyor. Ciğeri, kalamarı ve hamsi tavası muhteşem. Fiyatlar gerçekten makul genelde müdavimlerinin  akın  ettiği mekanın tel. 0 212 292 49 50  Asmalımescit Cad. No.16/D Beyoğlu. Tek kusur daracık olan bu sokağa araç trafiğinin kısıtlanmaması en azından saat 18.00 den sonra araçlara kapalı olması lazım sokağın.

Gecenin ikinci adresi geçen ay açılan Jurnal Sokağın alt girişinde bulunan MIRROR LOUNGE oldu. Burası açıldığı günden beri tıkış tıkış genelde ayakta bahçe de duruluyor. Kış tam bastırınca ne olacak bilemiyorum ama içeride küçük odalarda parti verme imkanı söz konusu. Kapı önünde içeriden gelen müzik sesi pek hoş olmasa da MIRROR LOUNGE bu sezon epey popüler.

Daha sonra Ramazan sonunda keşfettiğim bayram sonrası kapıdaki arkadaşın bizi beğenmediğinden giremediğimiz FACES’e ışınlandık. Allah tarafından kapıdaki arkadaş bizi bu sefer beğendi de FACES’e girebildik. Burası Restoran & Bar modunda bir yer yemeğine tanık olamadım ama iki katlı mekanda gerçekten güzel bir müzik atmosferi var. Yaş ortalaması 30 olan FACES’da 80’li yılların ritmik yabancı parçaları çalıyor. Ara ara 90’lara çıkılıyor. DJ Erkan işini gerçekten güzel yapıyor. Ben FACES’i tuttum. Size de tavsiye ederim. Ama mekana giderken kat kat giyinmeyin. Asmalımescit Mah. Sofyalı Sok. No. 16 Beyoğlu.

0 212 293 13 88  www.facesistanbul.com

Bu arada 20 KASIM Cuma akşamı BABYLON LOUNGE’in üst katında bulunan özel odalarda geleneksel Kasım partim olacak. PARTYZAN VOLUME 1 adındaki parti de sevgili dost DJ Erol Yılmaz (www.erolyilmaz.com) pikabın başında bizlere 70 li yılların yerli ve yabancı şarkılarını çalacak. Giriş ücreti alınmayacak olan parti saat 22.30’da start alacak. Bekliyorum. Asmalımescit Mah. Jurnal Sok. No.4  Beyoğlu (Gedikli Meyhanesinin yan sokağı- Babylon ana girişi değil arka tarafta).

‘’Bu gecce uzun olacak‘’ startıyla başlayan gece de aslında o gece açılışı olan AL JAMAL BEDEVİ‘ye gitmek vardı ama zaman darlığından kısmet olmadı. Akaretler’de Perestroykanın yerine açılan açıldığından beri bu dördüncü mekanı olan Al JAMAL’de yine Ateş kardeşlerin hünerli ellerinden çıkmış süper lezizler ve eğlencenin doruğa ulaştığı bir mekan olacak gibi İzzet Çapa ve kurmaylarının işlettiği AL JAMAL’de VIP odalarda doğum günleri, bekarlığa veda partileri Akaretler’deki bu mekanda daha farklı olacak oryantalleri ve DJ’leri ile. AL JAMAL BEDEVİ’nin tel. 0 212 236 50 17

Gece epey geç ama eğlence ateşiniz daha devam ediyor. Nereye gidelim, diye düşünmenize gerek yok. Kuruçeşme de Ekim başı açılan CHOOPY tam size göre. SuAda’nın karşı aralığında gece geç saatte açılıyor. Çarşamba Cuma ve Cumartesi geceleri Serpil Benay sahne alıyor. Kim? Demeyin 80’li 90’lı yılların bayağı popüler bir ismi şimdiye kadar 3 albüm çıkarmış gece gezenlerin yakından tanıdığı samimi bir bayan ilk sahne deneyimini Zeki Müren’in alt kadrosunda yapmış. Ta çocuk yaşlarında iken şimdilerde CHOPPY’nin işletmeciliğini yapıyor. Haftada 3 akşam güzel yorumu ile dinleyenlerini büyülüyor. Mekan küçük ama gelen kitle bayağı popüler Cuma gecesi saat 02.00 civarı mekana girdiğimizde sahne alıyordu şans ya ilk şarkısını bizim ile başladı. Sezen Aksu’dan bayağı güzel potbori yaptı. Damar şarkılar ile iyi ki geldik, dedik.  Gecenin asıl bombaları ise Mehmet Davran ve Mert Davran kardeşlerin birlikte kurdukları  GALACTİC BROTHERS adlı grupdu. Hiçbir müzik bilgileri olmamasına rağmen şarkıları benim diyen şarkıcılar gibi yorumladılar. Türkçe pop kıvamında şarkılar ile adeta süper, dedirttiler. CHOPPY Kuruçeşme’de otopark sorunu yok her yer otopark, vale servisi mevcut. Değişik hoş bir eğlence için Kuruçeşme CHOOPY tam geç saatte eğlenenler için.

Cuma’ya göre Cumartesi daha mı yoğundu, bilemiyorum ama daha popülerdi. Gecenin ilk durağı Salı geceleri gündeme oturan Nişantaşı’nda bulunan LONGTABLE idi. Mekan yine dopdolu yine şık idi. Kalitenin ön plana çıktığı mekanda dikkat ettiğim bir nokta Salı partilerine oranla daha kaliteli bir kitlenin bulunmasıydı. Barmen Serkan Koca’nın hazırladığı satsumalı vodka favorim. Longtable’da bu Salı partisinin sahibi modacı Hakan Yıldırım. Gece uzun ya, buradan bir anda ışınlanıp Şişli Beytem Plaza’ya yöneldik. Mekan Günay Restoran ve sahnede Funda Arar turuncu kıyafeti, uzun saçları ile sahnede ‘’ Senden Öğrendim’i söylüyor. Salon tıklım tıkış hemen bir kenara geçip sınıfta  ders anlatan öğretmeni dinler gibi Funda Arar’ı dinliyoruz. Ne kadar kibar ne kadar asil ne kadar sanatçı. Funda Arar 21 Kasım’da Günay Restoran’da Kubat ile beraber. Aralık ayı tüm cumartesiler Sibel Can ve Bülent Özdemir’e endekslenmiş. Kaçırılmaz. Cuma günleri Fatih Ürek ve Sibel Mirkelam’a ait. www.gunayrestaurant.com.tr  0212 230 33 33

Gecenin finali için Ortaköy’de SPICAA‘da Haktan’ı dinlemek için ön saflarda yerimizi alıyoruz. Saat 01.15’te sahne alıyor Haktan o gece doğum günü, zaten orada oluşumuzun nedeni de Haktan’ın doğum gününü kutlamak için. Haktan kim mi? Niran Ünsal’ın erkek kardeşi; o da nicedir sahnelerde şimdilerde ikinci albümünü hazırlıyor. Onu sahnede izlemek bir başka olay genelde şarkıları damar ama acıtmıyor. Haktan şarkıları tane tane ve içten okuyor. Dilenci’yi, Karaağaç’ı hepsini bir başka yorumluyor. Şayet bir yerlerde Haktan ismini duyarsanız muhakkak dinleyin, beğeneceksiniz. Bizim şansımız olacak saat 01.15’te sahne alan sanatçı ara vermeden saat 04.40’a kadar aralıksız şarkıları ile bizi memnun etti.

SPICAA ise Hükümran Yardımcının işlettiği Ortaköy’de gece gezenler için sıcak samimi bir ortam atmosfer güzel servis kibar ve başarılı. www.spicaa.com Vapur İskelesi Sok. No.4 Ortaköy.

ÇEMBERİME KATILANLAR

1-       Yaz aylarının en kalite mekanı AnjeliQue’in kış aylarında Perşembe, Cuma, Cumartesi geceleri de saat 22.00 ile 05.00 arası Ortaköy’de eğlenceye devam etmesi.

2-       Asmalımescit’te ciğerin garnitürle en güzelinin sunulduğu mekan CANIM CİĞERİM.

3-       Balmumcu Garden 74’te 19 Kasım Perşembe akşamı Müslüm Gürses’in sahne alacak olması.

4-       İstiklal Caddesi’nin Tünel’e yaklaşan bölümünde Kenan Sondaş’ın işlettiği MYTH hediyelik eşya mağazası. Nazarlıklar muhteşem. www.myth.com.tr

5-       Genelde komedi filmlerinde kahkahalar atmam ama Şafak Sezer ve Aydemir Akbaş’ın rol aldığı ‘KOLPAÇİNO‘da gülümsedim.

6-       Caddebostan Kültür Merkezi CKM’de başlayacak olan İlhan Şeşen ile Müzikli Geceler 16 Kasım’da Fatih Erkoç, 23 Kasım’da ise Yalın gecelerin konukları.

7-       Hülya Avşar’ın yeni şarkısına çektiği klip sanatçının bir günlük hikayesini anlatıyor.

8-       Emrah’tan fark etmediğim ama Nefes filmiyle Ferhat Göçer’den bayıldığım şarkı ‘Götür Beni Gittiğin Yere‘

9-       Haute Couture yepyeni bir isim GAMZE ACIR. www.gamzeacir.com

10-   Ortaköy Kırçiçeği’nin çorbası, pidesi pardon her şeyi.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 16 Kasım 2009
+ yazılar