+ yazılar

Turşu suyu ile ilgili bir hatıranız var mı? Nasıl bir başlangıç bu diyorsunuz biliyorum ama Bayram öncesi içtiğim üç bardak turşu suyu bana hayatım boyunca unutamayacağım bir bayram yaşattı. Hem de nasıl..

Hafta ortası leziz turşu sularını içince gece yarısı acile gider gibi kendimi buzdolabının kapısına dayayıp  hararetten dolayı içtiğim soğuk meyve suları Bayramın ilk günü boğazım karıncalanınca hasta olmayayım, Bayram güzel geçsin diye ilaçlara gömülüp ilaçlara devam edince. Yaklaşık 60 saat yataktan kalkamama gibi bir durum söz konusu oldu. Bayram boyunca da evde tek başına kalındığı için mutfağa gitmek imkansızdı. Boğaz ağrısından ziyade ilaçların verdiği halsizlikle geçen bir bayram oldu benim için. Gelen telefonların üzerinde yazan isimlere cevap verememek hele hele 8 yıldır her Pazartesi yazdığım HAFTASONU SEÇTİKLERİM yazılarımı kafamda tasarlamış olsam da parmaklarımın klavyeye gidememesi kabustu. Yani geçen hafta yıllardır ilk defa yazım yayınlanmadı. TV’de devamlı Domuz Gribinin anons edilmesi kötü idi ama uzun zamandır yapamadığım dinlenmeyi bu bayram gerçekleştirebildim.

Bayram ertesi iş yoğunluğu ve hastalıklı durumdan kurtulmak adına yine yollardaydık. ABİMMM filmine davetiye gönderilmediği için gidemedim ama Çarşamba akşamı Lütfi Kırdar’da açılışı yapılacak CONTEMPORARY 09‘un açılış kokteylindeydim. Bu yıl 4. kez sanatseverler ve uluslar arası çağdaş sanat ortamının buluştuğu etkinlik de birbirinden güzel ve dikkat çekici eserler göz önündeydi. Akbank Private Banking’in ana sponsorluğundaki etkinlik gerçek anlamda sanatseverler için bulunmaz bir etkinlik oldu. 306 sanatçının eserlerinin tanıtıldığı 73 galerinin katılımıyla gerçekleşen CONTEMPORARY 09 dikkatimi çeken en ilginç gösteri Aydın Teker koreografisinde düzenlenen ‘aKabı‘ adlı performanstı. Açılış gecesi olması nedeniyle şık bir kalabalığın yükseldiği Lütfi Kırdar’da sanatsal bir hafta da yaşandı. www.contemporaryistanbul.com

Gece hayatına uzun zamandır hizmet veren Tepebaşı’ndaki KOKOSH‘taydık Cuma akşamı günler öncesinden kılı kırk yararak yer bulabildik. Daha evvel defalarca geldiğim her seferinde de keyifle ayrıldığım mekanda yine süper bir gece yaşadık. 2007’den beri sahne alan sahnedeki pozitif duruşu, sahne hakimiyeti yüksek aynı zamanda zengin repertuarıyla başarılı programlar yapan Cumhur Demir ve Cumhur Cemaat Orkestrası sahne alıyor burada. Rengarenk şık bir mekanda leziz mezelerin yanında Kokosh köftesi mükemmel ama yemekten ziyade personelin aşırı ilgisi ve Cumhur Demir’in her demden seslendirdiği şarkılar müthiş. Yıllarca Türkiyenin çoğu yerinde uzunca bir süre de Amerika’da sahne alan Cumhur Demir bir ara TRT’de yayınlanan Sardunya Sokağı’nın şarkısını yapmış. Yakın gelecekte kendi eserlerinin yayınlanacağı bir albüm söz konusu. Her akşam dışarı çıkan biri olsam da uzunca süredir eğlenebildiğim bir gece oldu benim için KOKOSH’taki gece. Pera Palas Otelinin karşısındaki mekanı size tavsiye ederim. 0 212 2932547 Kokosh’taki eğlence saat 02.30 da bitti ama gece devam ediyor. Hemen yanıbaşında bulunan Levent Yazıcı’nın işlettiği HEAVEN saat 23.00 ile 07.00 arası DJ Uğur Can Kaya’nın seçtiği parçalar güzel ama gece burada 03.30’dan sonra başlıyor.

Saat 04.00’da final yapan Nupera’nın hemen bitişiğine açılan açılış gecesine katıldığımda oldukça beğendiğim 11.11 e uğramadan olmazdı ya. Koloni hali gelip ikili grup olarak daldık içeri bir ara kapı zorlayacakmış gibi gelse de kapıdaki görevli ‘’Hoşgeldiniz. Kaç kişisiniz?’’ diye sorunca arkamdakileri unutup ‘’İki kişiyiz,‘’ diyerek girdik içeri.Bir anda sanki tüm gelenleri tanıyormuşçasına bir ortamla karşı karşıya kalıyorsunuz. Beyazlar içinde bir Uzay gemisine girmiş hissini yaşıyorsunuz. Müziğin epey güzel olduğu çılgınca dans edebileceğiniz bir mekan 11.11 İçeride sigara içilmemesi bu aralar öyle güzel ki.

Herkesin beğendiği gibi NEŞELİ HAYAT filmini ben de gerçekten beğendim. Aksiyon gırgır pek işlenmemiş olsa da duygu yüklü sahneler gerçekten ekranda yansıdı belleğime. Gala gecesi İstinye Park da yaşanan izdiham o görkemli kalabalık bir anda perdede beliriverdi. Oyuncuların pozitif duruşları, aile bağlılığının kuvvetli oluşu, çalışmanın gerekliliği ve gurur NEŞELİ HAYAT’ın her sahnesinde vardı. Özellikle ilk defa yerli filmde Noel Babanın oluşu, Türkiyenin ekonomik koşullarının bir kez daha gündeme gelişi filmi sürükledi. Yılmaz Erdoğan’ın mahsun duruşu, Cezmi Baskın’ın gerçekten ayakta alkışlanması gereken oyunculuğu, Büşra Pekin‘in yıllanmış oyuncu gibi sahneyi doldurması mükemmeldi ama NEŞELİ HAYAT’ın en belirgin kimliği Ersin Korkut’tu. Adamın duruşu, şivesi, sempatisi hep uf ya dedirtecek cinstendi. Film her ne kadar çekildiği yer İstinye Park’ın reklamı gibi yansıtılmış olsa gerçekten başarılı. www.neselihayat.com

Yılın son ayında Festival trafiği devam ediyor yine. 04 Aralık’ta Ankara’da başlayan Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği GEZİCİ FESTİVAL bu yıl 15. yılında.

11 Aralık’ta Artvin’e geçecek festival 16 Aralık’ta düzenlenecek olan gecede Altın, Gümüş ve Bronz Boğa Ödüllerinin verileceği Ulusal Film Yarışmasından sonra Gezici Festival Artvin’den sıyrılıp 18-20  Aralık tarihlerinde Makedonya’nın Üsküp kentinde olacak. Festivalde Türkiye Sineması 2009’dan seçkiler gösterilecek. Festivalde ayrıca KARŞI-lık adı altında gösterilecek olan ekonomik, politik, sosyal ve gelişmelerin göz önüne alınacağı KARŞI FİLMLER gösterilecek. www.festivalonwheels.org

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1-       10-13 Aralık 2009 tarihlerinde  CNR da gerçekleşecek olan 7. FRANCHISING VE MARKALI BAYİLİK FUARI’nda 1. Hol E-112’de bulunan CP PİLİÇ’in standı. www.cpturkiye.com Tavuk ürünlerini ve Karides çeşitlerini kaçırmayın.

2-       Tepebaşı’nda bulunan Katlı Otopark’ın acil olarak yeniden dizayn edilmesi. İçerisi adeta trafik yoğunluğu içersinde  kapıda doluluk oranı bilinse hiçbir sorun olmayacak. Araba ile köşe kapmaca yapmak epey zor.

3-       TV’de yayınlanan evlilik programını bayramda izlemek zorunda kaldım da çok acı.

4-       Geçen sezon keyifle izlediğim Tiyatrokare’nin sahneye koyduğu  ‘BU DA BENİM AİLEM‘ Metin Serezli ve Suna Keskin başlıca rollerde, kaçırmayın.

5-       Sertab Erener’in yeni şarkısı ‘AÇIK ADRES‘

6-       13 Aralık’a kadar devam edecek olan 5. Galata Moda Festivali.

7-       Zeynep Tanbay Dans Projesinin 10 Aralık da CKM deki gösterisi. www.ckm.gen.tr

8-       Maslak Tim’de 10-13 Aralık arasında sahnelecek olan KUŞEVİ.

9-       Suadiye Saloon Bar’ın ballı çayı.

10-   Yıldız Kenter’in Kraliçe Lear ile sahnelere dönmesi.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 07 Aralık 2009
+ yazılar