Evde yemek olmayınca akla gelen ilk yiyecek veya çocuğunuz ‘’Ben yemeyeceğim bu yemeği,‘’ diye çırpınınca aklınıza gelen ilk menü ne oluyor? Benim ilk tercihim hamburgerden yana ama artık öyle her yerdekini yeme gibi düşüncem de yok hani.

Zaten yıllardır kapısında köle olduğum meşhur Hamburgercim de işi ranta bağladığından ondan da vazgeçtim. Eski tadı bulamaz oldum. Ama araştırmacı kimliğim sağolsun yepyeni adres keşfetti geçenlerde. Cihangir’in en müstesna köşesinde meşhur Kaktüs’ün hemen yanında açılan FOL’de müthiş tadları deniyorum şimdilerde.

Artisan burgerleri olarak lanse edilen  % 100 dana etinden yapılan bu hamburgerler taze kekik,karabiber ve tuz dan yapılıyor. İçerisinde hiçbir katkı maddesi yok. İşin sırrı pişirme süresindeki detay ve hamburgerin kurumadan sofraya ulaşması .Dana etinden ziyade tavuklu ve balıklı burgerler de mevcut FOL de.Cihangir Caddesinde açılan mekanın tasarımını Eralp Akyol yapmış. Sade ama spor bir dizayn sözkonusu.Giriş hoş bir kapı önü ,içeri barla bütünleşen bir hol tabiri caiz ise mahalle barının en güzeli diyebileceğim bir bölüm, merdiven ile çıkılan üst bölümde ise geniş koltuklarda keyifli bir ortam . Başlangıçta Hamburgerci olarak lanse edilmiş olsada yemek yanında her kesimin rahat edebileceği bir yer. FOL’de geceler uzun DJ küçük volumeler ile kitleyi ayakta tutabiliyor. Yani votkayı da demli çayı da yudumlama imkânınız mevcut. Hizmet veren güler yüzlü personelin kocaman önlükleri, kırmızı peçeteler yanında rahat iskemleleri ile FOL’de gün sabah kahvaltısı ile başlıyor.

Kızarmış yumurtalı ekmek arasında keçi peyniri ve balın bulunduğu  Cici papa, Parisien kahvaltı, İngiliz kahvaltı, Gurme Alaturka kahvaltı, Cihangir kahvaltısı ile sabahları sunulan sıcak kruvasanlar harikulade. FOL’de bulunan çeşit çeşit hamburgerler normal (120 gr), büyük ( 180 gr ) lık ebadlar halinde sunuluyor. Akdenizli, Fesleğenli, Havana Burger, Ajlili-mojili, crunch ve porcini muhteşem. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor. Somon Burgerin yanında çıtır tavuk köftesinden yapılan Garam masala burger enfes. Ekmeğin adeta lezzet ve durumuyla yükseldiği FOL’de Hamburger  yemek ayrı bir zevk.  Tel. 0 212 244 00 48

Semaver Kumpanya’nın yeni oyunu ‘’Lursin  Sokağı Cinayeti’’nin galası için Salı  gecesi Kocamustafa Çevre Tiyatrosundaydım. Ta çocukluğuma gittim bir ara babam götürürdü çocukken o sahneye ilk tiyatro izlenimlerimi orada yaşamıştım. Arada gitmiştim bu sahneye fakat bu sefer gidişimde sahnenin geçmiş yıllardaki duruşuyla aynı kalmış olması beni adeta tedirgin etti. 2010 İstanbulunun adeta tarih yazan bu sahnesinin  bakımsız kalması beni üzdü diyebilirim. Özel kuruluşlardan değil de epey nüfusa sahip olan bölgeye Devlet Tiyatrosundan veya Şehir Tiyatrolarından destek gelmesi ne güzel olur.

Gelelim  ‘’Lursin  Sokağı Cinayeti’ ne Daniel Soulier’in sahneye koyduğu oyunu Türkçemize Sibel Arslan Yeşilçay çevirmiş. İlk olarak 1857 senesinde sahnelenen her sahnesinde gülmekten kırılacağız oyun gerçekden güzel. Serkan Keskin, Tansu Biçer gibi oyuncuların yanında bu sezon adından epey söz ettiren Uzak İhtimal filmiyle dört festivalden de En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü alan Nadir Sarıbacak başrolde hepsi güzel ama Sarıbacak gerçek anlamda sizi gülmekten kırıyor. Gala gecesi ön sırada oturan Zeynep Oral, Metin Çetinkaya ve Fusun Erbulak gibi isimlerin kahkahaları halen kulağımda. Oyun hakkında her zamanki gibi bilgi veremiyorum . Sadece cinayetin işlendiği semtte yaşanılan kuşkular gülmece tadında tek perde olarak yansıtılıyor. Gerçekten beğeneceksiniz. Oyun 24 Aralık’ta Enka Sahnesinde, 25-26 Aralık’ta ise Kocamustafapaşa Çevre Tiyatrosunda sahneleniyor.

0 212 585 59 35 www.semaverkumpanya.com

Sertab Erener yepyeni bir single ile müzik marketlerde yerini aldı. ‘’AÇIK ADRES‘’ adında yine Soner Sarıkabadayı imzalı şarkının gerçek anlamda tanıtımı hafta başı Babylon sahnesinde Erim Özşen‘in hazırladığı Lokal Anestezi gecesinde yapıldı. 5O.si yapılan bu geceye 13 Ağustos gecesi Çeşme Otto’da Levent Yüksel gecesinde tanık olmuştum. Aslında her programa gitmek gibi durumum olsa da kısmet olmamıştı. Adeta TV’ye hazırlanan bir format gibi işleyen Lokal Anestezi de Erim Özşen sempatik hareketleriyle konuk ettiği sanatçıya 20 ilginç soru ile yaklaşması yanında seyircininde olaya angaje olması keyif veriyor. Lokal Anestezinin Sertab gecesi adeta yine kapalı gişe noktasındaydı. Sahneye beyazlar içerisinde kurulan yatakta adeta ‘’AÇIK ADRES‘’ klibini yansıttı bize. Üç saatten fazla ayakta kalınca ayaklarınız karıncalanır adeta beliniz tutulur ya Sertab ve Erim  o gece espriler ile ortalığı yıkıp geçtiler. Hiçbir hissetmedim doğrusu. Sertab’ın naif sesi Çağrı Sertel’in piyanosu eşliğinde yorumladığı şarkılar muhteşemdi. Gecenin videoları www.sertab.com da Lokal Anestezi ile bilgiler ise www.lokalanestezi.com da.

ÇEMBERİME  TAKILANLAR

1- Yakın zamanda albümü çıkacak olan Bayram da Beyaz Show’a haftasonu da Disko Kralına konuk olan Zeynep Sağdaş’ın yorumu.

2- Pano Şarapevinin sıcak atmosferi,sıcak şarabı ve servisi.

3- 17 Aralık’ta Tiyatro İstanbul’da prömiyeri yapılacak olan ÇILGIN RUH adlı oyunda Atilla Saral’ın başrol oynayacak olması.

4- Posta Gazetesinde hafta sonu ekinde gurme yazılar yazan Zeyno Gürses’in Lezzet Zamanı adlı köşesi.

5- Suadiye Saloon Bar’da düzenlenen Ali Sayar ile Türkçe Pop geceleri.

6- Yerli film kalabalığında Aralık başından beri yerli film izlemek istemeyişim. Antalya Film Festivali’nde izlediğim ‘’Başka Dilde Aşk‘’ 18 Aralık’ta vizyona giriyor kaçırmayın, derim. www.baskadildeask.com

7- GREASE müzikalinin 25 Mayıs 2010’ta İstanbul’da sahnelecek olması.

8- Tv de canlı yayında izlediğim Gökhan Tepenin Türk Sanat Müziği şarkıları.

9- Caddebostan Hayal Kahvesinde Cumartesi gecesi izlediğim Tolga Futacı. Popüler yerli şarkılar ile güzel bir sahnesi var. Yılbaşı için ideal 0 216 467 03 87

Öte yandan Çubuklu Hayal Kahvesinde yılbaşında Teoman konseri için 0 216 413 68 80

10- Muammer Karaca sahnesinde 17 Aralık’ta Devlet Çoksesli Halk Müziği konseri.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

  • Caner Ural | 14 Aralık 2009
+ yazılar