Yeni yılda İstanbul ile ilk karşılaşışım karlar içinde oldu. Rötarlı uçağım Bodrum’dan pazartesi sabaha karşı inince yenilenen Sabiha Gökçen Havalimanın otoparkında aracımı karların arasında zar zor buldum.

‘’Amanın,‘’ dedim bir anda dün Bodrum’da tişört ile dolaşıp Türkbükü’nde dizime kadar ılık denize girmişken İstanbul’umun kar içinde olması, Bağdat Caddesine geldiğimde sabah ezanında karın zerresinin olmayışı ‘’Bu şehir nasıl bir şehirdir,’’ cümlesini uyandırdı beynimde.

Bodrum’da sakin bir havada denize odaklanmış  olmanın verdiği keyifle İstanbul gecelerinde sanat amaçlı gecelere özlemim haftanın ikinci akşamı Kadıköy’de bulunan Duru Tiyatro’nun sahnelediği ‘AV TEDİRĞİNLİ‘ adlı oyunun galası ile nihayetlendi. Özen Yulanın hem yazıp hem de yönettiği oyunda Bekir Aksoy ve Sezin Akbaşoğulları rol alıyorlar. Sonu sürpriz bir finalle biten tek perdelik oyun 50’li yıllarda geçiyor. Dekor tasarım gerçek anlamda başarılı. Aksoy’a rağmen Akbaşoğulları daha başarılı. Ilık bir bahar gecesi karşılaşan bir kadın ve bir erkeğin sırlarla dolu geçmişleri ve hesaplaşmaları. Son dönemde tiyatro galaların popüler anlamda en kalabalığı olan ‘AV TEDİRGİNLİĞİ’nde Şener Şen, Kayhan Yıldızoğlu, Pınar Altuğ, Yağmur Atacan, Zeyno Gönenç, Şebnem Köstem, Aslı Tandoğan, Alper Kul, Emre Kınay, Tijen Par şimdi aklımda kalanlar. Oyun Ocak ayı içerisinde 16- 17- 29-30-31 Ocak tarihlerinde sahnelenecek. Ayda bir kere gece oyunu olarak 22.45’te sahnelecek olan ‘AV TEDİRGİNLİĞİ‘ (29 Ocak) www.durutiyatro..com Dr. Esat Işık Cad. No.68 Moda, 0216 338 56 36 / 46 Oyun öncesi Maarif Kahvesinde keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Kadıköy Anadolu Lisesi içinde olduğu için otopark sorunu yok.

Seyrettiğim diğer bir tiyatro oyunu Yıldız Kenter’in yönettiği ve oynadığı KRALİÇE LEAR bu oyun için söylenecek kelimeler hazinemde az. Sahnede adeta devleşen 81 yaşına rağmen hareketliği ve sanatçı kimliği ile salondaki izleyiciyi büyüleyen Yıldız Kenter tiyatro oyunu öncesi  senaryo çalışmaları için 17 yaşındaki genç bir kızla çalışması anlatılıyor. Oyun çalışmasından ziyade kuşak çatışması , iletişim sorunları ve komik olaylar anlatılıyor. Sedef Şahin’in yaşına göre gösterdiği performans muhteşem. Sadece seyredin, diyorum. Oyun 03 Şubat ile 07 Şubat arasında Harbiye Kenterler Sahnesi’nde. www.kentertiyatrosu.org 25 Ocak pazartesi ise CKM’de sahnelenecek. 0 216 467 25 68

Hafta ortası 14 yıldır beraber çalıştığım arkadaşım Erkan Yongacı’nın öğle yemeği davetini kırmayıp bir araba dolusu iş arkadaşım ile iş yerine yakın olan Gayrettepe’deki HÜSREV‘e gittik. Kapısından arabayla devamlı geçerim ama içeri girmek bir türlü nasip olmamışdı. Dedeman Hotel’in hemen yanında olan HÜSREV kurufasulye ve alternatif yemeklerinin en güzelinin sunulduğu bir restoran. Geniş bir oturma grubu ile rahat bir öğle yemeği yiyebileceğiniz HÜSREV 1928’de Rizenin Çayeli ilçesinde açılmış. Yıllar süren faaliyetinden sonra 2003 yılının sonbaharında Gayrettepe’deki şubesini açan müessesede Erzurum İspir ilçesinin meşhur kuru fasulyesi, Edirne Uzunköprü de yetişen pirinçten yapılan pilavı, turşu yanında Erzincan, Biga, Afyon bölgelerinden gelen dana etinden yapılan kavurmayı afiyetle yiyorsunuz. Hele hele süzme yoğurt mükemmel. Şık bir ortamda leziz bir yemek etrafınızda iş ortamının simaları yemek fiyat açısından da makul. HÜSREV Dedeman İş Merkezi Yıldız Posta Cad. No.48 / 1 Gayrettepe’de. 0 212 347 42 10 www.husrev.com.tr

İstanbul’da bulunan diğer şubesi Çapa’da. Şayet öğle yemeği için gidiyorsanız muhakkak rezervasyon yaptırın.

Bir süredir ortalarda gözükmeyen GÜLŞEN yepyeni bir albümle geri döndü. Hem de ne dönüş ‘ÖNSÖZ‘ adını verdiği albümde muhteşem şarkılar var. Prodüktörlüğünü Ozan Çolakoğlu’nun yaptığı albümde tüm sözler ve müzikler Gülşen’e ait. Yaklaşık 20 yıl evvel beğenerek dinlediğim Nazan Öncel’in ‘Dillere Düşeceğiz’ adlı parçası finalde bulunuyor. Sony Music etiketiyle piyasaya çıkan albümde  Bi’an gel, İade, Önsöz, Ezberbozan, Yukarıdan Ayarlı yani hepsi beğendiğim şarkılar olmuş. Bu yılın flash albümü aday olan  ‘ÖNSÖZ‘ün yolu açık olsun. Bazı şarkıların yapılacak olan remiksleri ile bu sezon kulüpler bayağı coşacak gibi. Dinleyin beğeneceksiniz albümü.

Cumartesi nicedir İstanbul’da kapı kapı dolaşmadık diyerek çıktık yola. İlk durağım Caddebostan Hayal Kahvesi oldu. Buranın makarnaları ve ortamına bayılıyorum. Öğleden sonra olmasına karşın yine tıklım tıkıştı. Burada Cuma akşamları Kübalı grup, cumartesileri Tolga Çuhacı sahne alıyor. 0 216 467 03 87

Şehir dışından gelen dostları gezdirmek adına ilk durağım Bebek’te bulunan Lucca oldu. Kapı bir şerit gibi simsiyah araçlarla kapatılmış. Yaş ortalaması 40 üzeri bir grup olarak kalabalığını yüklemişti. Oradan ateşlenip Kuruçeşme’de bulunan FUNFATALE’ye geçtik. Yakın zamanda açılan ve açıldığı günden beri Bistro olarak yoluna başarılı bir şekilde devam eden mekanda cumartesileri saat 16.00 ile 20.00 arası DJ parti oluyor, sakın kaçırmayın.

Les Ottomans’ın içinde olduğundan ‘’Orası bana uymaz, pahalıdır,‘’ demeyin. Manzara ve hizmete rağmen fiyatlar piyasa fiyatında. Uzun Pazar kahvaltıları bayağıdır konuşuluyor.

Gece devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda  Asmalımescit’te yaz aylarında Bodrum da faaliyet gösteren  Fransız Sokağında bulunan Gamsız Meyhane’ye geçtik. İçeri girdiğimizde saz ekibi fasıla başlamışdı bile . Saat 23.00’a kadar birbirinden güzel şarkıları hep bir ağızdan söyledik. Saat 23.00’dan itibaren Tanju Okan’ın manevi oğlu olduğunu belirten Berç Okan davudi sesiyle Tanju Okan’dan İngilizce parçalara günümüz şarkılarına uzanan geniş repertuarıyla geceye renk katıyor. Fransız Sokağı Cezayir Cad. No. 6 Beyoğlu 0 539 844 77 66 

Yeni doğan günün ilk saatlerinde Gamsız’dan çıkılıp koloni halinde NUPERA’ya geçildi. Amanın içerisi yaz sıcağı kıvamında kimi ararsan orada selam vere vere orta alanda konuşlanıyoruz. Ortam çok hareketli DJ bayağı güzel götürüyor.Gezilecek ama yine gezilecek ya Kasım ayında açılan Sezen Aksu’nun oğlu Mithatcan Özer’in işlettiği 11.11’de tam anlamıyla hareket saat 02.30 dan yükseliyor. Haliyle kapı komşusu NUPERA’dan çıkıp biz geldik diye 11.11’e giriyoruz. Burası daha hareketli uzay gemisini andıran orta salonda kimler yok ki Meltem Cumbul, Tuba Unsal, Eren Talu, Oğuz Kayhan şu anda aklımda kalanlar atmosfer daha ateşli müzik daha heyecanlı. En önemli not Nupera ve 11.11 için ya müdavim olacaksın yada kapıda isim olacak yoksa ben geldim olmuyor.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Atv de yayınlanan ‘AŞK ve CEZA‘ adlı dizi yönetmen Kudret Sabancı ve ekibi yine başarılı.

2 – Asmalımescid’te bulunan NAR PERA nın pozitif enerjisi.

3 – Soner Sarıkabadayı’nın 20 Ocak’ta Balans Jolly Joker’de konser verecek olması.

4 – Nişantaşında bulunan Reasürans girişinde Midpoint’in yanına açılan VAPIANO. CP Karides ürünleri ile yapılan karidesli makarna ve deniz ürünler salatası mükemmel. (www.cpturkiye.com)

5 – Açıldı açılıyor diye beklediğimiz CAHİDE galiba Mayıs 2010’da faaliyete geçiyor ama ayda bir kere partilemeye devam deniliyor.

6 – Yaklaşık 15 yıl sonra İstanbul’da sahneye çıkacak olan Neşe Karaböcek. 23 Ocak’ta Güzelce KÜSTÜM ‘de 0 212 868 20 20 (Kumburgaz)

7 – Suadiye Saloon Bar’da yapılan Türkçe Pop Geceleri. DJ Emrah’ı performansını kaçırmayın. Tel. 0 216 416 50 49

8 – Yeni sezonda Hande Ataizi’nin Kenter Tiyatrosunda yeniden sahnelere dönücek olması. Hadi Bakalım.

9 – 19  Ocak faaliyete geçecek olan www.cemilipekci.com.tr Cemil İpekçi’nin yaptığı ve yapacağı tüm güzel etkinlikler bu sitede olacak.

10 – Cuma akşamları  NTV’de Çiğdem Anad‘ın sunduğu 10 KADIN adlı program Pazar akşamına alınsa ne güzel olur.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 11 Ocak 2010