+ yazılar

Son haftalarda genelde hep sinema yazıyorum. Gelen yorumlar neden hep sinema diye malum kış aylarının en güzel yanı sinema ve tiyatro izlemek  olayı ve anı yaşıyor gibi düşünmek, kıyaslamak. Tiyatro dünyada olduğu gibi yurdumda da kısır bir döngü içerisinde yaşadığımız şehirde yılda ortalama 20- 25 dolayında yeni oyun çıkarılıyor.

Tabii ki bunların hepsine gidebilmek imkansız, imkanlar dahilinde takip  etmeye çalışıyorum/ çalışıyoruz. 17. İstanbul Tiyatro Festivali 10 Mayıs ile 10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. http://www.iksv.org/tiyatro/tiyatro.asp?cid=81 03 Nisan’da başlayan bilet satışları için www.biletix.com.tr ‘yi tıklamanız yeterli olacak. Bu sayede birbirinden değerli oyunları izleme imkanınız olacak.

Sinema ise öyle mi TV’de devamlı dönen filmler yanında dünyadaki tüm filmleri aynı zamanda izleme imkanına erişebiliyoruz bir anda. Tabii festivallerde bunların destekçisi oluyor. En son 02 Nisan Cuma akşamı açılışına katıldığım 29. İstanbul Film Festivalinin açılış gecesinde gösterilen Fransa’da gişe rekorları kıran Radu Mihailenau‘nun yönettiği ‘Paris’te Son Konser‘ filmi muhteşemdi. Oyuncularından Alexei Guskov‘un da salonda oluşu geceye ayrı bir renk kattı, diyebilirim.

Yakın zamanda kaybettiğimiz merhum Şakir Eczacıbaşı’dan görevi teslim alan İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın sunumu ile başlayan gece  bir anda borazan çalan grubun etkisiyle hareketlendi. Çoğu izleyicinin kalkış tufanını andıran protestoları ile havada uçuşan bildirilerde  ‘Emek Benim İstanbul Benim Yıktırmıyorum‘ yazıyordu. 8 aydır kapalı tutulan ve yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılacağını savunan grup aynı  showu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sahneye çıkınca sessiz sedasız oturdukları protokol koltuklarından da tekrarladılar.

Festivalin sunucuları Ceyda Düvenci ve Yetkin Dikinciler olurken 2010 yılının ödülerini Mevlüt Koçak, Feyzi Tuna ve Kadir İnanır paylaştılar. 18 Nisan akşamına kadar sürecek olan festival Beyoğlu’nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop ve Pera Müzesinde, Kadıköy de Kadıköy Sinemasında Nişantaşı’nda ise City Life sinemalarında festival severlerle buluşulacak. Bunun yanda söyleşiler, paneller, konserler ve partiler de devam edecek. www.iksv.org/film den bilgi alınabilir. Lütfi Kırdar’da yapılan ve NTV’de canlı olarak yayınlanan gecenin en şık kadını Zuhal Olcay, en spor şıkı Fatma Girik ve en ruküşü Nurgül Yeşilçay idi. 17 Nisan cumartesi akşamı NTV’de canlı yapılacak kapanış gecesinde bakalım kimler ödül alacak?

Geleneksel hale gelen Festival açılış partisi için The House Cafe’ye gidelim diye yola çıkıp kendimizi bir anda Ergun Yıldız’ın 10 Mart’ta işletmeye açtığı PİYASA adlı mekanda bulduk. Açıldığı günden beri iş yoğunluğundan gidemediğim PİYASA’nın haberlerini gazete ve internetten takip ediyordum. Harbiye’de Halaskargazi Caddesinde Kenter Tiyatrosu’nun hemen yanında bulunan mekan son günlerin en popüleri, diyebilirim. Öncelikle kapıda karşılama görevi yapan güvenlik elemanları gayet kibarlar. Vestiyerden ilerleyince bir anda eğlencenin göbeğine ayak basıyorsunuz. Barın hemen ilerisinde bulunan uzun masa kitlenin ortak noktası. Biz saat 24.00 gibi gittiğimizde DJ gerçek manada Cuma gecesini ateşlemiş durumdaydı. Meğer saat 20.00 ila 23.00 arası yemek servisi de mevcutmuş. Ergun Yıldız ve kurmaylarının  gelen misafirlerle tek tek ilgilenmeleri yanında DJ’in seçtiği eski yeni yerli parçalar ile gerçekten motive olduk, diyebilirim. Daha evvel (benim bildiğim) Asmalı Kokosh, Çeşme Granada ve Çapamarka işletmelerinde işletmecilik yapan Ergun Yıldız işinin ehli. Kapıda vale var mı bilemiyorum ama PİYASA nın taksi grubu hizmet veriyor. PİYASA’da Cuma akşamının konukları arasında Nur Yerlitaş, Seda Sayan, Kemal Doğulu, Cenk Eren, Erol Kaynar ve Ömer Durak gibi isimler arz-ı endam etmişlerdi. Saat 03.00’a kadar faal olan PİYASA Halaskargazi Cad. No.15 /A Harbiye’de. 0 212 241 85 85

01 Nisan itibariyle müzik marketlerde yepyeni albümler raflara sıralandı. Hande Yener, Ferhat Göçer, Emre Aydın ve Kutsi albümleri Perşembe günü müzikseverlere sunuldu. İlk tercihim ‘’Eskiye dönüyorum,‘’ diyerek günlerdir sevenlerini heyecanlandıran Hande Yener’in yeni albümü ‘’Hande’ye Neler Oluyor?‘’ dan yana oldu. Albümün müzik direktörlüğünü son yıllarda  güzel eserleriyle tanınan Sinan Akçıl yapmış. Şarkıların hepsi Sinan Akçıl’ın bir nevi Hande Yener kendisini Akçıl’a emanet etmiş. Çok da güzel olmuş. Albümü iki gündür dinliyorum. ‘’Evet,‘’ Hande Yener den eskiye dönüş sinyalleri alınıyor. Mesela Bodrum ve Sopa adlı şarkılara çok yükseldim. Arabada volümü açınca insan bayağı hızlanıyor. Hele Cuma akşamı PİYASA adlı mekanda DJ Bodrum adlı şarkıyı kaç kere çaldı bilemiyorum. Yani bu yaz Hande Yener bayağı hızlı geliyor. Albümde toplam 11 yeni şarkı var. Sopa adlı şarkının club ve dans remiksleri  güzel.Gün geçtikçe diğer  şarkılarda kulağımızın pasını alacak kıvama gelecek kanısındayım. Albümün çarpıcı fotoğraf çekimlerini Kemal Doğulu gerçekleştirmiş. Bu arada albümün ilk konseri içinde cumartesi akşamı Anadolu Yakasının ilk Music Lounge’ı olarak lanse edilen MATİNE 216 daydık.

UNilife kuruluşu olan (www.unilifeturkey.com) MATİNE 216 Fenerbahçe Faruk Ilgaz Toplantı ve Ziyafet Merkezinde seyirciyle sanatçıyı buluşturmaya devam ediyor. Konser gecesi sahne alan sanatçı beyaz ve kırmızı iki kostümüyle sahne adeta ‘’Buradayım,‘’ diyordu. Yeni şarkıları yanında dünden bügüne neredeyse tüm şarkılarını seslendiren Yener’e bir ara Kemal Doğulu eşlik etti. Hele ikilinin seslendirdiği Soner Sarıkabadayı’nın eseri bize Sertab Erener tarafından tanıtılan ‘Bu Böyle‘ adlı şarkı muhteşemdi. Ne diyeyim Hande Yener eski kimliği ile yeniden sahnelerde. www.handeyener.com

MATİNE 216 nın Nisan programında 09 Nisan’da COLDPLACE, 17 Nisan’da U2 Tribure NEW2, 22 Nisan’da Sulukule Roman Orkestrası, 30 Nisan da ise Sertab Erener sahne alacak. www.matine.216.com 0 216 550 12 88 Sigara yasağı için mekanın  geniş ve rahat çıkılabilen balkonu mükemmel.

UNilife aynı zamanda 10 Nisan’da Maçka Küçükçiftlik Parkında David Guetta’yı ağırlayacak. www.biletix.com.tr

ANKARA’dan çoook kısa.

1) OSTİM’de iş dünyasın uğrak yeri LALE Restoranın kremalı soğan çorbası yanında et spesiyalleri de nefis.  Başkent Bulvarı No.4 Ostim / Ankara da bulunan mekanın tel. 0 312 385  38 06 www.lalerestaurant.com Mekânın diğer şubeleri Ankara’da Abidinpaşa, Balgat ve Keçiören’de. Lale Restaurantın  tatlı çeşitlerini tatmadım ama güzel gözüküyordu.

2) Ne kadar doğru bilemiyorum ama Ankara nın iç kesimlerinde Bayanlar Kuaförü Salı günleri kapalı. Pazar günleri çalışıldığı için Belediye böyle bir karar almış. Gün boyu bayan kuaförlerini kapalı olarak görünce dikkatimi çekti.

3) Ankara da 49 şubesi ile tavukçuluk sektöründe lider olan  CP PİLİÇ’in  kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri. www.cpturkiye.com  Ankara için pilic.ank@cpturkiye.com

4) Yeni gelişen semtlerde yapılan binaların çok katlıdan ziyade takribi beş katı aşmayan modern binalar oluşu. Sarı rengin hakim olduğu binaların caddeleri bayağı geniş.

5) Türkiye’nin en modern havalimanı olarak gördüğüm Esenboğa Havalimanın geniş alanı ve Akbank Wings Lounge’da yediğim tatlı çeşitleri.

ÇEMBERİME  TAKILANLAR.

1- Nişantaşı’nda geçen yıl epey ses getiren Kayra Restoran Haftası bu sefer 19 Nisan tarihine kadar Bağdat Caddesi mekanlarında Kayra ve Kadıköy Belediyesi işbirliği ile gerçekleşecek etkinlik 20 TL ile 35 TL’lik menüleri kaçırmayalım. www.kayrarestoranhaftasi.com

2- ETİ’nin yeni ürünü ‘GOFREDO‘ lokmalık çikolatalı gofret müthiş.

3- Metro Group’un  kendi müşterileri ile düzenlediği GASTRO BULUŞMASI 2010 8-9-10 Nisan’da CNR 5. Hol de. www.metro-tr.com

4- Müzikal ve dizi oyuncusu aynı zamanda sonbahar da çıkaracağı caz albümü için hazırlıklarını sürdüren AYÇA VARLIER’in 07 Nisan Çarşamba akşamı Fenerbahçe CHAPEL’de vereceği konser. Atlıhan Sok. No. 3 Fenerbahçe 0 216 348 58 41

5- Hafta başı Kanyon’da galasına katıldığım ‘HERKES Mİ ALDATIR?‘ adlı film yer yer güldüm, yer yer sıkıldım. TITANIC Hotel için bayağı iyi reklam olmuş. Bağdat Caddesindeki evinde tiyatro yapan Metin Zakoğlu’nun yazdığı ve başrolünü oynadığı garip bir film. Mine Tugay ve Murat Akkoyunlu başarılılar.

www.herkesmialdatir.com

6- Kalamış Divan da özlediğimiz yaz akşamları hafta ortası uğradım. İçi ve dışı yine dopdoluydu.

7- 12 Nisan da Babylon Taksim’de Lokal Anestezi programı ile sahne alacak olan Erim Özşen’in konuğu Ayşe Özyılmazel olacak. www.babylon.com.tr 0 212 292 73 68

8- Mustafa Ceceli’nin 16 Nisan’da Bostancı Gösteri Merkezinde vereceği konser.

9- 04 Nisan Pazar günü Sokak Hayvanları yararına konser veren Kuzeyin Oğlu olarak tanınan Volkan Konak’ın Harbiye Açık Hava Konseri 04 Haziran’da.

10- Sezen Aksu’nun Ferzan Özpetek’in son filmi ‘’ Serseri  Mayınlar‘da  seslendirdiği ‘Kutlama‘ adlı şarkı.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 05 Nisan 2010
+ yazılar