+ yazılar

Bir film festivali daha nihayetlendi bu hafta sonu. Kapanışına katıldığım 29. İstanbul Film Festivali açılış gecesine oranla daha sessiz, daha konuksuzdu. Mesela Festival konuşmacısı olarak sadece oyuncu sunucu Memet Ali Alabora tüm sevenciliği ile anonslarını yaptı.

Açılış gecesindeki protestolara karşı protokol fazla rağbet göstermedi kanımca. Kapanış gecesi adeta ‘Emek Sinemasını Yıktırmayalım‘ gecesine dönüştürülmüştü (AKM de unutulmasa). Jüri başkanlarıda olmasa gecenin tadı olmayacaktı. Acaba böyle daha mı güzel oluyor, bilemiyorum. Şaşasız ve iltifatsız  bir Festival gecesi idi ama pozitifti. Kardeş Türküler grubunun seslendirdiği parçalar yanında protestocu gençlerin ara ara yaptıkları ‘borazan show‘ ile gece şenlendi. Sanki sadece ödül alacak kitlenin geldiği sanatçı grubundan başka tanıdık sima dikkatimi çekmedi.

Hep aynı şeyler yazılıyor bu tür etkinliklerde aday olan veya ödül alacağı kesin gözle bakılan kişinin kıyafetine dikkat etmesi kadar doğal bir şey yok herhalde. Kapanış gecesinde ödül almaya çıkan Engin Günaydın’ın giydiği kot pantolonu görünce ağızım açık kaldı bir anda. Neydi o öyle kabus gibi anlatılır değil. Ben dahi gece için siyah takımlarımı tercih etmiş izleyici olsam bile.

İşte 29. İstanbul Film Festivali Ödüleri……….

.Yaşam Boyu Onur Ödülü……………………………………….. Klaus Maria Brandauer,

.Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü……………………. Şeylerin Boktanlığı filmi ile Felix van Groeningen,

.Jüri Özel Ödülü……………………………………………………… Matmazel Chambon filmi ile Stephane Brize’e.

.Altın Lale En İyi Türk Filmi……………………………………… Vavien

.Altın Lale En İyi Yönetmen……………………………………… Min Dit- Ben Gördüm filmiyle Miraz Bezar’a.

.En İyi Erkek Oyuncu………………………………………………. Tansu Biçer.

.En İyi Kadın Oyuncu………………………………………………. Şenay Orak.

.En İyi Senaryo………………………………………………………..;  Vavien filmiyle Engin Günaydın’a.

.En İyi Görüntü Yönetmeni……………………………………… Bal filmiyle Barış Özbiçer’e.

.En İyi Müzik………………………………………………………….. Min- Dit filmiyle Mustafa Biber’e.

.Ulusal Yarışmada Jüri Özel Ödülü…………………………. Bal filmiyle Semih Kaplanoğlu’na.

Festival ile ilgili tüm ayrıntılar www.iksvpress.com/film2010 adresinde.

Geceler geceler yine devam ediyor. Hafta sonu yine çoook değerki dostlarımın doğum günü etkinlikleri için arşınladık sağ solu.

İlk durağımız İstanbul şehrimin hali hazır da bilinen en popüler gazino mekanlarından Şişli’de bulunan Günay Restaurant idi. Sahne de kaç kuşaktır hep aynı şarkı ile dimdik ayakta duran ‘Bay Samanyolu‘ lakaplı Berkant, devamında uzun süredir sesi soluğu çıkmayan sahnesiyle dönemimin en popülerlerinden Hayko ile gece şiddetleniyor. Sanatçının oğlu Alex ile yaptığı düet yanında bir dönem kulağımızda yer etmiş birbirinden güzel parçaları dinleyebilmek sayiden müthiş idi. Gecenin assolisti konumunda sahne alan gülüşüyle seyirciye güven ve samimiyet teşkil eden Ziynet Sali kıvrak ve tempolu şarkıları ile sahnesini başarıyla devam ettirdi. Bir gece evvel Antakya konseri o gece Bostancı Gösteri Merkezinde Mustafa Ceceli konserinden yorgun gelmiş olsa da iki saatten fazla sahnede kalarak Günay gecesinde bize adeta yeşil ışık yaktı. Kibarlığı, sempatikliği ile seçmiş olduğu parçalar mükemmel ötesiydi. Sadece dikkatimi çeken sanatçı ve izleyiciler düğüne gelmiş gibi şık giyinmiş olsalar da sanatçının orkestra arkadaşlarının önemsiz kıyafet seçimleri idi. Günay’da 24 Nisan’da İbrahim Tatlıses, Yeliz ve oryantal Didem sahne alacaklar. www.gunayrestaurant.com.tr  0 212 230 33 33

Yakın zamandır İstanbul gecelerine isim olan  COCO CLEMENTİNE. Esentepe’de bulunan ASTORIA alışveriş  merkezinin giriş katında hafta içi gündüz ve akşam yemekleri ile popüler. Mekan hafta sonu akşamları DJ partileri ile epey ses getirdi boyalı basında. Yaklaşık üç haftadır da mekanın arka bölümünde Meyhane @ Astoria olarak Cuma ve Cumartesi akşamları fasıl tadında gecelere yelken açıyor. Bildiğimiz Meyhane tadından farklı olmayan mekan dost gruplarıyla keyif alınacak tarzda. Mezeler leziz ara sıcaklar ve ana yemekler güzel. Servis gayet başarılı işinin ehli garson Muammer, uçan garson misali ışık hızıyla servis yapıyor. COCO CLEMENTİNE’nin meyhane bölümü saat 21.00 civarı başlıyor. Fasıl grubunun seçkileriyle özel günleri kutlama için düşünülebilecek mekanlardan www.cococlementine.com   0212 215 21 30 – 32   

ASTORIA‘nın diğer popüler mekanı da Doors grubunun en önemli işletmelerinden KITTCHNETTE‘te hafta sonları inanılmaz bir kalabalık yollara taşıyor. Nedeni DJ odaklı hafta sonu partileri içeride kimi ararsanız mevcut. Yerli ve yabancı tüm remixler yüksek volumede. Uzun zamandır ‘Çemberime Takılanlar‘ bölümünde  hatırlattığım bu partilere katılmanın şart olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Ama giriş için illaki daha evvelden rezervasyon yapılması kapı için güvence olur diyorum.

Gecenin finalini Tepebaşı’ndaki 11.11 mi yoksa Nişantaşı’nda bulunan SCOTCH’ta mı bitirelim mi diye kıvranırken ASTORIA’nın hemen köşesinde bulunan FACE CLUB’da buluverdik kendimizi. Yıllardır gazete sayfalarında reklamını gördüğüm Ferman Toprak’ı ilk defa izleme şansına erişeceğimin bu gece olacağını kesinlikle düşünemezdim. Haftanın 7 gecesi sahne alan Ferman Toprak’ın programı saat 02.00’dan sonra başlıyor. Bizim FACE CLUB‘u terk ettiğimiz saat 06.00’da mekan dopdolu hatta yeni gelenlere yer aranırken şarkıcı ‘Mavi Mavi‘ adlı şarkıyı yorumluyordu. Sahnede Senfoni Orkestrasını andıran kalabalık saz heyeti saatlerce ayakta kalan vokalistler hiç ara vermeksizin hani dinlemediğimiz damar şarkıları keyifli şekilde yorumluyordu. Sonradan düşündüm de insanların buraya neden rağbet ettiklerinin tek nedeni yöresel türküler yanında kah Mahsun’dan kah Tatlıses’ten hatta Özcan Deniz’den şarkılarını dinlemekten keyif aldıkları içindi. Bir anda biz de Fermancı mı olduk ne? Şarkıcının ‘Saygılarımla‘ adlı albümü yeni çıkmış. Duyurulur. FACE CLUB Büyükdere Cad. No.109  Mecidiyeköy 0 212 266 50 81 (Türk Eğitim Vakfı yanı)

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1) Pazar akşamları TRT 2’de saat 22.00’da başlayan kaliteli ve ödüllü yerli sinema filmleri.

2) 30 Nisan’a kadar İkitelli’de bulunan 212 www.212istanbul.com alışveriş merkezinde sergilenecek olan Sunay Akın tarafından geliştirilen İstanbul Oyuncak Müzesi www.istanbuloyuncakmuzesi.com 

3) Hafta ortası yaptığım İnegöl seyahatinde ZEYNEL köftecisinin tadına doyulmayan karışık köfteleri, salataları yanında şık bahçesi. Mükemmel yoğurdu. ZEYNEL KÖFTE İstanbul’da Göztepe, Cevahir ve Akmerkez’de.

4) Suat Ateşdağlı’nın yeni hazırladığı albümü ‘BLACKK‘ ve yıllarca Reina’da DJ’lik yaptıktan sonra bu yıl Emre Ergani tarafından işletilecek olan SORTIE’ye transfer olması.

5) Bayrampaşa’da bu hafta 1. yılını kutlayacak olan FORUM İSTANBUL‘un yemek katındaki yeşillikler içindeki Teras’ı.

6) Çiçek Pasajında her daim mezeleri ile müdavimlerini memnun eden İKİNCİ BAHAR.

7) Show TV’de yayınlacak olan ‘Survior‘ programı için Panama’ya giden köşe yazarlarının hatıraları.

8) Vedat Özdemiroğlu’nun 27 Nisan’da Hayal Bistro’da gerçekleştireceği ‘Tek Kişilik Komiklik‘ adlı gösterisi.

9) 16. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarının (ICCI 2010) 12-13-14 Mayıs 2010 tarihlerinde WOW Convention Center’daki fuar ve konferanslarına ücretsiz online kayıt ve bilgi için www.icci.com.tr

10) 1 Mayıs tarihinde Kartal’da bulunan TITANIC BUSINESS OTEL’de sahne alacak olan YAŞAR’ın konseri. 0 216 453 50 50

HEPİNİZE  İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 19 Nisan 2010
+ yazılar