+ yazılar

Kanımca sezonun en önemli sanat ödülleri 26 Nisan Pazartesi akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda dağıtıldı. Yapı Kredi Sigortanın organize ettiği 14. Afife Tiyatro Ödülleri altında 1997 yılından beri tiyatro sanatına ve sanatçısına saygı tadında dağıtılan ödüllerin sunuculuğunu Korhan Abay yaparken, Yapı Kredi Sigorta Sanat Danışmanı Haldun Dormen’in konuklara geleneksel ‘’Hoşgeldiniz,’’ mesajından sonra program her yıl olduğu gibi akışına uygun olarak devam etti.

Sezon içerisine sergilenen oyunların kolajı, yıl içinde yitirdiklerimizi anma ve konuşmalardan sonra Zuhal Olcay’ın ara ara verdiği tiyatro şarkıları ile devam etti. Gecede her daim beğendiğim Zuhal Olcay ya hazırlıksız idi ya da program esnasında aksaklıklar oluştu bilemiyorum. Biraz bekleneni veremedi, diyebilirim fakat yıllardır kalitesinden ödün vermeyen AFİFE Ödülleri yine gelen şık konukları ve samimi yarışmaları ile geceye damgasını vurdu. Diğer yarışmalarda olduğu gibi ‘’Burada yokmuş,‘’ denilmedi. Zannedersem bir veya iki tane ciddi mazeretten dolayı katılımsızlık vardı. Osman Şengezer’in hazırladığı dekor, sahne, ses, ışık düzeni yanında Kemal Uzun tarafından hazırlanan filmler süperdi.

2010 Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödüllerinde dağıtılan Özel Ödüller;

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü…………………………………………;  Gencay Gürün’e

Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü…………………………………… ; Toron Karacaoğlu’na

Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü……………………………………;  Cüneyt Çalışkur’a

Tiyatro da Yeni Kuşak Özel Ödülü…………………………………; Tiyatroperest’e

Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü……………………………………….; T. Yılmaz Öğüt’e verilirken sezon içindeki en iyiler arasında Afife Ödüllerini alanlar arasında Defne Halman, Bülent Emin Yarar, Mert Turak, Senan Kara, Zerrin Tekindor, Kadriye Kenter gibi isimler vardı. Yılın En Başarılı Oyunu olarak da İstanbul Şehir Tiyatrolarının sahnelediği ‘Kafes‘ belirlendi. Gece ile ilgili diğer ödüller için www.afife.org adresini tıklayınız.

Yakında zamanda 17 Mayıs Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşecek olan 16. Kral TV Müzik Ödülleri ile 02 Haziran’da gerçekleşecek olan 37. Altın Kelebek Ödülleri için geri sayım başladı bile.

İstanbul gecelerine yılbaşında yeni bir isim dahil olmuş. Adı ‘ÜZÜM KIZI‘ hafta sonu yine doğum günü etkinlikleri için orada toplaştık. Günler öncesinden rezervasyonlar yapıldı çünkü mekan kapalı misali çalışıyor. Kapıdaki  görevli ‘’Çoğu zaman insanları geri çevirmek zorunda kalıyorum çünkü dükkan her zaman dolu,‘’ diyordu. Beyoğlu’nda Atıf Yılmaz Caddesinde bulunan mekanlara istinaden daha gösterişli daha popüler bir mekan olan ‘ÜZÜM KIZI‘na girer girmez bembeyaz bir ortam ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Girişte geniş bir bar ve yolun devamında beyazlar içinde masalar. Çalgılı Meyhane olarak lanse edilen mekan geceye fasıl ile başlıyor. Mezeler her yerde yenilen cinsten değil şakşuka ve acılı ezme müthiş, ara sıcaklardan paçanga böreği ağız tadını bilenler için ana yemek olarak sunulan tavuk tabağında pilav ve tavuk güzel ama mantarlar gereksiz gibi. Gecenin en önemli özelliği de servisin muhteşem oluşu. ‘ÜZÜM KIZI’nda  masamıza bayan garson tarafından servis yapılması güzel. Bir dediğimiz iki edilmedi, diyebilirim. Gecede eğlence saat 23.00’da ses sanatçısı Eda Günce’nin Yunan şarkılarını yorumlamasıyla başlıyor. Daha sonra yorumladığı Ebru Gündeş şarkılarından sonra sahnede 3 saat kalarak popüler şarkıları yorumluyor eğlenceli orkestrasıyla. Her an gülen yüzü, cilveli tavrı ile gecenize  renk katıyor. Orkestra elamanlarından kanun çalan Ceyhun’un da geri vokalde söylediği şarkılar güzel. Güzel bir eğlence kaliteli bir ortam istiyorsanız ‘ÜZÜM KIZI‘ tam size göre. Atıf Yılmaz Cad. No.17 / B Beyoğlu (İstiklal Caddesi tarafında Ağa Camiinin sokağı). 0 212 245 68 98 www.uzumkizimeyhane.com

Gün geçmiyor ki İstanbul’da yeni bir AVM açılmasın. Hafta ortası iş çıkışı açılışını duyduğum Kozyatağında bulunan KOZZY adlı alışveriş ve kültür merkezini  gezdik. Kozyatağı’nda Baytur Sitesinin hemen yanı başında kısaca Uzaylı Camiinin hemen aşağısında açılan KOZZY gerçekten çevre halkı için ideal bir AVM olmuş. Aranılan her şey var gibi burada mesela Migros, Mango, Teknosa, Komşu Fırın, D& R Watsons,Mudo, Mothercare, Tchibo, Desa, İnci, LCW, Kığılı, İpekyol, Pelit Pastanesi, Nine West, Sevil,  Stefanel  gibi birbirinden popüler mağazalar KOZZY’de mevcut. Hani acil bir durum için Bağdat Caddesi veya daha ileriki AVM’lere gitmek için trafiğe çıkmanın gereği yok artık. Bu arada KOZZY’de sanatsal etkinlikler de düşünülmüş yakında açılışı yapılacak olan Avşar Sinemaları ve Gazanfer Özcan Tiyatro Salonu yanında sergi alanı da var. KOZZY’yi gezerken fark ettiğim Mehmet Şanlı ve İbrahim Işık’ın işlettiği Oldies Cafe’yi beğendim. Burayı yakın gelecekte daha kapsamlı anlatmaya çalışacağım. KOZZY  Bayar Cad. Şakacı Sok. KOZYATAĞI. www.kozzyavm.com 0 216  658 00 00

Geçen yıllarda keyifle katıldığım Uluslararası Eskişehir Film Festivali 01 Mayıs’ta 12. kez Eskişehir’de başladı. 11 Mayıs tarihine kadar devam edecek festival birbirinden değişik filmler izleyici ile buluşurken Anadolu Üniversitesinin öğrencileri ile söyleşiler, paneller, atölyeler  yanında sergiler olacak. Festival Başkanı Gülseren Gürtunca başkanlığında gerçekleşen 12. Uluslararası Eskişehir Film Festivalinde bu yıl Onur Ödülünü Zuhal Olcay ve Cüneyt Arkın alırken Sinema Emek Ödüllerini ise Sadi Çilingir (www.sadibey.com) ile Hilmi Etikan aldılar. 46 filmin gösterileceği Festival de sinema ustaları gençlere ders de verecek.

ANNELER GÜNÜNDE KAHVALTI  SEÇENEKLERİ..

(Aşağıdaki mekanlara muhakkak rezervasyon yaptırmadan gitmeyin.)

1) Caddebostan Hayal Kahvesinin şık  bahçesi.. CKM’nin giriş mekanında mekanın tel. 0 216  467 03 87.

2) Yine Caddebostan’da denize hakim çiçekler içinde Zanzibar ile Raket Kulübün yanında Tufan Özgenler’in işlettiği VAKIF TENİS CAFE. Rez. 0 216 357 58 71.

3) Suadiye Park’ın terasında bulunan Suadiye Mirror’da Adalar’a karşı muhteşem manzarada kahvaltı. 0 216 464 27 10.

4) Fenerbahçe’de bulunan TESADÜF CAFE.

5) Denize hakim yaz gecelerinin en popüler mekanlarından Çubuklu Hayal Kahvesi. 0216  413 68 80

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1) İstanbul Modern’de düzenlenen Absoult Modern Perşembeler partisi.

2) Göztepe Işıklarda yakın zamanda faaliyete geçen KÖŞEBAŞI Restoran. Serin bahçesi ve leziz spesiyalleri. www.kosebasi.com.tr 0216 467 53 53

3) 22 Nisan’da Ortaköy’e hayat veren ANJELIQUE’te her Çarşamba DJ kabininde FRESH B, Cumartesileri  ise KIWI geceyi ateşleyecek.

Boğaz’ın en güzel kıyısında şık ve kaliteli bir gece için…..

4) Huban Ayşem’in Posta Gazetesinde yazdığı ‘SON ÜTÜCÜ‘ başlıklı yazıları. Takip edin.

5) Orçun Kabil’in ekranlarda dönen yeni klibi ‘ROMANTİK SERSERİ’.

6) Göksel’in Avrupa Müzik etiketiyle bu hafta satışa sunduğu 2. Nostaljik pop albümü.

7) Caddebostan Migros’un karşı hizasında bulunan Rakı & Balık‘ın mezeleri ve keyifli fasıl grubu. 0 216  478  45 78 www.rakibalik.net

8) İtalya’nın en güzel tatları Suadiye Saloon Bar’da buluşuyor. Öğle menüleri ve akşam menüleri için süper fiyatlar 20 TL, 39 TL. 0 216 416 50 50.

9) Harbiye Açık Hava’da başlayacak olan Carte d’OR Konserleri başlıyor; şimdilik açıklananlar 04 Haziran Ajda Pekkan, 11 Haziran Ferhat Göçer, 14 Haziran Volkan Konak, 15 Haziran’da Kenan Doğulu konserleri. www.biletix.com.tr

10) ‘Start A Party‘ sloganıyla süper partiler düzenleyen J&B’nin disko topu bu yıl medeniyetin doğduğu topraklar olan Lübnan’a gidecek. Antik Byblos şehrinde 11-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan partiye katılabilmek için www.beyrutagidiyoruz.com ‘a girip yarışmayı kazanmak gerekli.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 03 Mayıs 2010
+ yazılar