+ yazılar

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali 10 Mayıs akşamı Harbiye’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda AYGAZ ve OPET sponsorluğunda başladı. Sunuculuğunu sempatik hareketleri pembe kostümüyle heyecan içinde gerçekleştiren Defne Halman yaptı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşının konuşmasıyla devam eden gecede Emek Sineması için yine borazanlar çalındı. AKM yine hatırlandı. 

Erol Keskin’e verilen Onur Ödülünden sonra Festival’in ilk oyunu olan Engin Alkan’ın yönettiği ‘HEKATE’NİN ŞARKISI‘ adlı oyun sergilendi.Selim Atakan’ın Shakespere’in metin ve şiirleri üzerine yaptığı bestelerden oluşan  ‘HEKATE’NiN ŞARKISI‘nda şarkıcı, oyuncu ve dansçılar Sheakespeare’in dizelerini yorumladılar. Talat Halman, Sabahattin Eyüboğlu ile Can Yücel’in çevirileri ile güzelleşen eser, adaletsizlikler ve haksızlıklar müzik ve şarkılar eşliğinde sergilendi. Ayça  Varlıer, Emre Çelik, Banu Kunt, Begüm Günceler ve Bülent Tekpınar sahne alıyor. ‘HEKATE’NİN ŞARKISI‘ 28 ve 29 Mayıs tarihlerinde  Caddebostan Kültür Merkezinde sahnelenecek . Kaçırmayın, derim. www.iksv.org/tiyatro Festivalin açılış gecesine Türk tiyatrosunun neredeyse emekçi tüm sanatçılarının katılması gurur vericiydi. Festival 10 Haziran tarihine şehrin ana salonlarında devam edecek.

Galatasaray da şirin mi şirin bir restoran kafe daha faaliyete başladı. Meşhur Galatasaray yokuşunda  45’lik mekanının hemen yakınında Arzu Gürdamar‘ın işlettiği DAİpera’ya hafta ortası uğradım. Daha kapıdan girişte sıcak bir tebessüm ile karşı karşıya kaldım, diyebilirim. Süslü bir mekan DAİpera, burada gün kahvaltı ile başlıyor. Öğle ve akşam yemekleri için zeytinyağlılar tabağı, bilinen tüm ev yemekleri yanında en beğendiklerim etli pazı ve yaprak sarması idi. Yoğurt ve kırmızı pul biber ile nefis gitti. Mekanda Sakızlı muhallebi ve kalburabastı tatlıları süper. Akşam servislerinde şarap yanında peynir tabakları özenli hazırlanmış çeşit çeşit peynirler yanında mücver ve börek tabakları muhteşem. Beyoğlu’nda işiniz düştüğünüzde fast food veya ayaküzeri yemek yerine  benim keşfettiğim DAIpera  uğrarsanız keyif alırsınız, ne diyeyim. Yeni Çarşı Cad. No.54 Beyoğlu 0 212  252 80 99 www.dairerestaurant.com Galatasaray Lisesi’nin yan aralığında.

Yaklaşık 15 yıldır takip ediyorum İstanbul Devlet Modern Folk Müziği Topluluğunun konserlerini. 2008 bahar ayına kadar AKM’de 15 günde bir izlediğim bu konserleri benim ile yaşayan tüm dostlarım bilir. Şimdilerde AKM’nin bir türlü başlayamayan tadilatı dolayısıyla Beyoğlu Muammer Karaca Tiyatrosu’nda sahneleniyor ayda bir bu konserler, hafta ortası sezon finali için yine konserdeydik. Cihan Okan, Sevingül Bahadır ve Jülide Karan’ın sahne aldığı konserlerde hep bildiğimiz yöresel konserler coşkulu bir tempo ile seslendiriliyor. Orkestra o kadar zengin ki Bora Kayalar, Ferhat Livaneli, Eylem Pelit, Ufuk Yıldırım, Ercan Irmak, Ahmet Koç, Asım Ekren gibi popüler isimler yer alıyorlar. Gönül ister ki topluluk yaz aylarında Harbiye Açık Hava’da konser versin, kış aylarında da AKM tarzı büyük bir alanda sahne alabilsin.

Konser demişken 2009 Ağustos sonunda Bulgaristan da izlemiş olduğum Madonna konseri halen aklımda şayet benden okumadıysanız yazımın hemen altında bulunan arşiv bölümümde HAFTA SONU SEÇTİKLERİM – 310 başlıklı yazımı okuyun. Madonna hakikaten güzeldi ama bizi Türkiye’den götüren   TOUR BEMOL’ün de katkılarını unutmamak gerekir. Bülent ve Uğur Kayıkçıoğlu’nun işlettiği tur şirketi bizi adeta Sofya ya aile / dost ortamında götürdü ve getirdi, bir dediğimiz iki edilmedi. Benim şaka gibi şans dediğim Madonna Konseri gerçekten gerçek oldu. TOUR BEMOL şimdilerde 13 Haziran’da yine Sofya’da gerçekleşecek olan ELTON JOHN konseri için tur hazırlığında. Şayet şahsı dinlemek istiyorsanız kaçırmayın. TOUR BEMOL Nispetiye Mah. Ahmet Adnan Saygun Cad. Deniz Sitesi No.28  Etiler. (Akmerkez’den Ortaköy’e giden yol da) 0212 278 97 272 www.tourbemol.com

İstanbul gecelerinin iki yıldır ortalarda gözükmeyen en beğendik eğlence mekanı CAHİDE gelecek hafta yine aynı yerde faaliyete geçiyor. Bu sefer CAHİDE olarak değil de ablası NAHİDE olarak hem de NAHİDE MOTEL adında zannedersem giriş Motel tarzında olacakmış. 14 Mayıs gecesi SORTİE, Maçka FRAMEE’in yazlık bahçesinin açılışını es geçip NAHİDE MOTEL’in Nişantaşı Longtable’da gerçekleşen tanıtım partisine gittim. İçerisi yine hınca hınç idi. CAHİDE’nin draq queen kızları puanlı kostümleri ile geceye renk kattılar. Gecede sahne alan Balık Ayhan ve ekibine o gece mekanda bulunan Yusuf Güney, Burak Kut, Metin Arolat, Nilgün Belgün, Atilla Atasoy, Betül Demir ve Tuğba Özerk şarkıları ile renk katarken  gecede ayrıca Ahmet Hakan, Oya German, Cengiz Semercioğlu, Saba Tümer gibi biribirinden popüler simalar vardı. Balık Ayhan ve ekibinden sonra gece Çapamarka’nın emektar DJ’leri DJ Ado ve DJ Cem’in performansları ile devam etti. Bu arada gecenin en flaş şarkısı yine Tarkan2dan. 

Duyduk Duymadık Demeyin NAHİDE MOTEL’in yüzü NİLGÜN BELGÜN.

Biten sinema sezonu ile adından fazlaca söz ettiren Adana Altın Koza Film Festivalinden evvel 19 Mayıs  23 Mayıs arasında Elazığ Sinema Derneğinin düzenlemiş olduğu ve bu yıl Kemal Sunal anısına gerçekleştirilecek olan 3. ÇAYDA ÇIRA FİLM VE SANAT FESTİVALİ başlıyor. Festivalde en dikkat çeken öğe görme engellilere ve hapishane mahkumlarına özel gösterimlerin yapılacak olması dikkat çekici. Sezon içinde ses birbirinden güzel filmler gösterilecek. Serkan Şedele fotoğraf sergisi, Elazığlı ressam Selami Gedik’in sergisi ile çevre gezileri sergilenecek. Kapanış günü Harput’ta yakılacak olan Festival ateşinden sonra şehrin merkezinde Çayda Çıra Efsanesi gösterilecek.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Akaretler’deki ALJAMAL BEDEVİ hafta sonu bahçesini açmış.

2- İstiklal Caddesinde bulunan TURKISH PUB’da sahne alan Ali Altay. 0 212 249 17 85 www.turkishpub.net

3- Tuğba Özerk’in duygusal şarkısı. ‘İçimden gidesim geldi.’

4- Hafta içi açılan Reina ve Sortie’ye istinaden Ortaköy Anjelik’in kaliteli ortamı.

5- Kozyatağı KOZZY içine açılan OLDIES CAFE.

6- Tepebaşı’nda bulunan NUTERAS’ta doğum günü veya etkinlik yapacaklara kimler gelecekse gün içinde kapıya tam teşekküllü liste verilmesi gerekiyor. Doğum günü sahibi dış kapıya bile gelse içeri alınmıyormuş. 07 Mayıs’ta gerçekleşen bir doğum gününde olmuş bunlar. Cumartesi akşamı canım arkadaşlarımdan biri için yapılan doğum gününe oralarda olmuş olsam bile sırf bu yüzden katılamadım. Kapıda rezil duruma düşmeyeyim, diye.

7- Pera Palas karşısında bulunan kış aylarının popüler mekanı ASMALI KOKOSH’ta sahne alan Cumhur Demir’in yakında çıkacak olan single albümü.

8- Suadiye’de yılların Dodanlı Mağazasının yerine açılacak olan Saray Muhallebicisi.

9- Kozyatağı Hillside Trio içinde bulunan ‘MEZZALUNA’ şık bahçesi ve kaliteli servisi öğle yemekleri için ideal.

10- Antalya’da bulunan THE MARMARA HOTEL‘in 15 Mayıs da açılan Beach Party mekanı.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 17 Mayıs 2010
+ yazılar