Yıllardır takip ettiğim bir ödül töreni Altın Kelebek, her defasında bambaşka bir heyecan ile katılırım bu geceye. Çocukluk döneminde heyecan ile okuduğum ödülleri uzun zamandan beri canlı canlı izlemenin verdiği heyecan ve coşku bir başka oluyor.

Sezonun en kapsamlı bu ödül törenini düzenleyen Hürriyet Gazetesinin başarısı mükemmel. Bu yıl Sütlüce’de bulunan Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı ve aynı anda Star TV’de yayınlandı fakat gelen kitle o kadar sönük ve kalitesizdi ki anlaşılır değil. Ödül alacak veya isim olmuş kitle ağırbaşlılığının devam ettirirken sırf kameraya çıkayım piyasa yapayım, diye gelen kitle epey fazla idi. Hanımların giydiği absürd  ve seviyesiz kıyafet politikasını bir türlü çözemiyorum. En önemlisi de canlı yayın esnasında sırf ortada görünmek için dolaşan bayancıkların kalitesizliği yerlerdeydi. Hürriyet ne kadar düzeyli seçim ve organizasyon hazırlamış olsa da gecenin zayıf noktası katılan 5. sınıf davetlilerdi.

GECENİN ÖNEMLİ ENLERİ

En saçma giyinen ……………….. Nilay Dorsa. ve Ebru Polat.

En rüküş giyinen …………………. Ece Gürsel.

En şık bayan………………………… Zeynep Beşerler ve Sedef Avcı.

En gülen……………………………… Murat Dalkılıç.

En erotik…………………………….. Nuran Sultan.

En ağır abi…………………………… Bülent Ersoy.

En iyi çift…………………………….. Nermin Bezmen & Tolga Savacı.

En politik…………………………….. Şahsenem ve Yaşar Alptekin.

En  zayıf………………………………. Ozan Orhon  (durumu feci, tanınmayacak halde)

En havalı…………………………….. Seçil Heper.

Kuruçeşme geçen Perşembe inanılmaz bir kalabalık daha yaşadı ama genel bir olay bu yaz geldi ya Kuruçeşme mekanları yine dopdolu. Bu sefer ki Kuruçeşme Arena’da konser veren RIHANNA içindi.  Ne yalan söyleyeyim RIHANNA’yı İstanbul sokaklarında konser için asılan resimlerinden tanıyorum gerisi yok bende. Konser içinde iki şarkısını hatırlar gibi oldum. Hep okuyordum sahnesi mükemmel efektler süper olacak diye ama pek de bir şey hissetmedim konserde yaş ortalamasının 14 ila 20 arasında olması ve geceye İstanbul sosyetesi akın etmesi bayağı ilgiyi getirdi. Bunun yanında Kuruçeşme Arena’da yurt dışından sırf bu konser için geldiği belli olan güzel bir grup kitlesi söz konusu idi. Eller havaya kalktı, konfetiler uçuruldu her şey güzeldi de yaklaşık 15.000 kişinin katıldığı alanda Turkcell’in hat almaması kabus idi (Her ne kadar Turkcell Kuruçeşme Arena  olsa da). Biletleri fahiş fiyata satılan RIHANNA  sahnede toplam 100 dakika kaldı. Aşırı alkışa karşın bis yapmaması ilginç idi. Sofyalarda Madonna bile yapmıştı. Deniz kenarına teknesi ile yaklaşan kitle ise kalabalığı ve dev ekranda RIHANNA’yı izlerken Serdar Ortaç şarkılarını dinliyordu. Bu arada işin ilginç yanı konser gecesi otoparklarda yaşanan fiyat çelişkisi oldu. Her zaman 10 TL ödediğim bedel o gece RIHANNA zammı yapıp fiyatını 20 TL’ye çıkarmış.

Onların RIHANNA sı var bizimde AJDA bacımız var diye keyiflenirken sanatçının Harbiye Açık Hava’da 04 Haziran’da gerçekleşen konserine ayakta bile yer bulamayınca soluğu Levent’te bulanan KANYON‘un 4. yıl partisinde sahne alan Sertab Erener konserinde buldum. Bugüne kadar vokal yaptığı dönemler hariç yaklaşık 10 kere izlediğim Sertab’ı hiç bu kadar coşkulu ve tempolu görmemiştim doğrusu. Gece süperdi herkes bir ağızdan söyledi şarkıları kah eskilere gittik kah hatıralara (neyse oralara hiç girmeyeyim). Sertab Erener‘in bu hafta piyasaya çıkan albümü ‘RENGARENK’in de aynı zamanda bir tanıtımı vardı. Albümde 17 şarkı var. Hepsi hit olacak kalitede. Çıkış parçası olarak ‘Koparılan Çiçekler’ seçilmiş. Yine Soner Sarıkabadayı imzası var. Diğer bir şarkının bestesi Slumdog Millionaire filminden alınmış. Sözlerini de Nil Karaibrahimgil yazmış. Bunun yanında cover olarak ‘İkimiz Bir Fidanız‘ var. Bu yazın en iddalı albümlerinden biri olacak gibi geliyor bana. www.sertab.com

Tiyatro sezonu bitmişken Tiyatro Kedi yepyeni bir oyunla 05 Haziran Cumartesi akşamı seyircilerine  ‘’Merhaba,‘’ dedi. Shakespeare‘in ünlü eseri ‘BİR YAZ GECESİ RÜYASI‘ ile bu yaz tiyatro severlere seslenecek.Yönetmenliğini Hakan Altıner’in yaptığı oyunda sürpriz isimler var. Tamer Karadağlı yanında 3. kez tiyatro oyunu ile sahne alacak olan Hale Soygazi epey dikkat çekici isimler arasında. Yan rollere Akasya Aslıtürkmen ve İsmet Üstekin epey başarılılar. Orçun Kaptan, Elif Çakman, Eda Gülten, Sertaç Ekici  yakında tiyatro sahnelerinde popüler olacak isimlerden. Genç nesil sahnede bayağı güzel. Aşk ve evlilik kavramlarını esas alan eserde yapılan bir büyü sonrasındaki yanlışlar gülmece tadında anlatılıyor. Oyun ve işleyiş açısından başarılı bulduğum ‘BİR YAZ GECESİ RÜYASI‘ dikkatimi çeken Karadağlı ve Soygazi ikilisinin düşük oyunculukları oldu gerisi süper. Prömiyer gecesinde Hıncal Uluç, Deniz Türkali, Füsun Önal, Deniz Gökçer, Sibel Bilgiç ve Zafer Ergin benim tarafımda oturanlardı.

Oyun 13 Haziran’da İzmir de, 01 Temmuz’dan itibaren Yıldız Sarayı Bahçesinde sahnelenecek. www.biletix.com.tr

Türk Sineması yine bir kayıp daha verdi. Sinemanın  beyefendi yönetmenlerinden benim de son yıllarda tanıdığım kibar insan Erdoğan Tokatlı hafta sonu hayata gözlerini yumdu. En son 2009 Nisan ayında  İstanbul Film Festivali’nde Ediz Hun ve Selma Güneri’nin elinden Onur Ödülü alan Tokatlı Türk Sinemasına sayısız yapımlar kazandırmış. Son Kuşlar, 72. Koğuş, Güneşe Köprü, Menekşeler  Mavidir gibi isim olmuş filmleri yönetmiş. Bir dönem ise Mahallenin Muhtarları, Marziye gibi dizilerde çalışmış. 06 Haziran Pazar ikindi saatinde Karacaahmet’te bulunan Şakir’in Camiinde kılınan ikindi namazından sonra Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığına defnedildi. Allah Rahmet Eylesin. Eşi sevgili Reyhan Ablanın da başı sağ olsun. Erdoğan Tokatlı’nın cenaze merasimine yağan şiddetli yağmura karşın onlarca emektar insanın gelmesi sektörün birliğinin göstergesiydi. Tarık Akan, Rutkay Aziz, Gül Erda, Ağah Özgüç, Selahattin Çetin, Füsun Demirel, Kandemir Konduk, Kadir İnanır, Levent Tülek, Pelinsu Pir, Levent İnanır, Coşkun Çokyiğit vs.

Geçen hafta iş için günü birlik Bursa’ya yol aldım. Arabayla yol alırken Yalova’dan sonrası tam yeşillik idi. Yeşil Bursa gibi İstanbul’un sıcağından daha sıcaktı Bursa. İş için demiştim ya Yavuz Yılmaz ve İbrahim Arıcı arkadaşlarım ile işimizi bitirip Bursa’dan Yalova istikametinde il sınırları içinde bulunan ‘KADIKÖY KÖFTECİSİ’nde öğle yemeğimizi yedik. Öğleyi biraz geçtiği için önce az çorba aldık. Benim seçimim 1,5 karışık köfte, arkadaşlarımın ise karışık ızgara oldu. Çoban salata ve şalgam suyu ile nefis gitti ızgaralar leziz ve bayağı doluydu tabaklar.

Fiyatı istediğimde göz kapaklarım açıldı toplam 40 TL yazıyordu. İnanılır değil o fiyata muhteşem bir yemek 3 kişi için biraz fazla ucuz gibi geldi ama olması gereken de oydu. Mekanın adı bu hafta itibariyle  ‘GÖZDE CIZBIZ‘ olarak değişiyormuş. Bir uğrayın, derim. Yeni Yalova Yolu No.398 BURSA. 0 224 211 34 44

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1) Erenköy Bistro 33’ün Steak Saltatosu acılı ama mükemmel.

2) Çubuklu Hayal Kahvesinde 11 Haziran Cuma gerçekleşecek olan EMRE AYDIN konseri. www.biletix.com.tr 0 216 413 68 80

3) Ortaköy Anjelique’in muhteşem ortamı ve DJ eğlencesi.

4) Ortaköy Kırçiçeği’nin çorbaları ve pideleri.

5) Serdar Ortaç’ın yeni albümünün slow parçaları.

6) Beyoğlu Sineması’nda 11 Haziran ile 24 Haziran arasında gerçekleşecek olan ‘SİYAD’IN SEÇTİKLERİ‘ adlı en iyi yabancı film seçkileri.

7) Funda Arar’ın 19 Haziran daki gerçekleşecek olan Harbiye Açık Hava Konseri.

8) Ata Demirer’in 10 Haziran’da Turkcell Kuruçeşme Arena da gerçekleşecek olan gösterisi.

9) Gökhan Özen’in single’ında  aynı şarkıyı DJ Burak Yeter, DJ Hüseyin Karadayı ve DJ Suat Ateşdağlı versiyonları.

10) 13 Haziran’da Kuruçeşme’de konser verecek olan Eric Clapton hakkında Milliyet Sanat Dergisi’nde Melis Danişmend’in yazısı.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 07 Haziran 2010