+ yazılar

Yazın en kararsız hali gibi ortalık bir bakıyorsun seller gidiyor evden çıkamıyorsun, bir bakıyorsun güneş tüm enerjisiyle tepende yine evden çıkamıyorsun. Kararsız bir durum üstelik sıkıntı veren bir duygu ile içi içe yaşamanın verdiği keyifsizlik.

Bunun en güzel ilacı insanın kendini dışarılara  taşıması, doğaya ,kültüre en önemlisi dostluğa yelken açması.

Hafta sonu sezonuna 2010 yazında hayli gösterişli bir şekilde ‘’Merhaba,‘’ diyen ÇUBUKLU HAYAL KAHVESİ sınırlarında idim. Geçen yıllara oranla daha da genişleyen bahçesi yeni açılan restaurantları ile hayli iddalı bir şekilde misafirlerini ağırlamaya başlayan Boğazın nadide mekanının girişinde bu kış Cihangir’de açılan FOL bulunuyor. Buranın Artisan Hamburgerleri yanında tam gün hizmet veren barı güzel. Gece yarısı ağız tadını bilenler için adeta mücevher kalitesinde olan Sucuk Ekmeği ve Balık Ekmeği için söyleyecek söz bulamıyorum. İskeleye doğru geniş masasında İtalyan Ailesi tarzında konuşlanıyorsunuz. Çubuklu Hayalin hemen yanında bulunan alanda balığın ustası ödülünü alan Küçükyalılı Balıkçı Abdullah namı diğer Balıkçı Apo hizmet veriyor. Öğle servisinden itibaren yer bulmanın adeta zor oluğu Balıkçı Apo’nun epey fanı var gibi. Çubuklu Hayal Kahvesinin orta noktasında Beyoğlu gecelerinin vazgeçilmez mekanı Zarifi bulunuyor. Zarifi Yaz adı altında hizmet veren bölümde Çarşamba akşamları Suzan Kardeş sahne alıyor. Hemen ileride Newyork Times’in tavsiye ettiği Kebapçı Ottoman Antep ve Hatay Mutfağının en seçkin örneklerini sunuyor.

Çubuklu Hayal Kahvesi’nde bu hafta sahne alan Emre Aydın bayağı büyük ilgi ile karşılandı. Yeni ve eski şarkılarından sunduğu seçkiler mükemmeldi. Bir ara seyirciler arasında bulunan Sıla ile yaptığı ‘Ele Güne Karşı‘ düeti mükemmeldi. Hayal’de yakın zamanda sahne alacaklar:

18 Haziran’da Levent Yüksel, 19 Haziran’da Popvirüs- Tolga Akyıldız, 22 Haziran’da Müslüm Gürses, 25 Haziran’da Gripin, 02 Temmuz’da Replikas, 09 Temmuz’da Göksel sahne alacaklar. Temmuz sonu Teoman müjdesi çok yakında.

Ulaşım için İstinye’den karşılıklı ücretsiz tekne seferleri devam ediyor. Ayrıca Üsküdar’dan 21.45 Kabataş dan 22.00 ile Beşiktaş’tan 22.15’te konser günleri 10 TL karşılığında dönüş servisi de olan Den Tur’un teknesi hizmet veriyor. Boğaz da serin hava alıp değişik bir akşam yaşamak istiyorsanız Çubuklu Hayal Kahvesi sizi bekliyor.  0 216 413 68 80

Bu arada  Çubuklu Hayal Kahvesi misafirlerinden Ömer Faruk Sorak’ın yeni filmi için Belçim Erdoğan ve Mehmet Günsür ile anlaştığı, Günseli Kato’nun yeni sergisinin Temmuz ayına kadar Maçka Gmall’da sergilendiği öğrendim.

Gecede karşılaştığım Mia Mensa Kuruçeşme’nin ünlü DJ’i İlker Tandoğan’dan haftanın yerli ilk 5 ‘ini aldım.

1)   Tarkan – Sevdanın Son Vuruşu.

2)   Serdar Ortaç – Poşet.

3)   Hande Yener – Sopa.

4)   Murat Boz – Hayat Sana Güzel.

5)   Sertab Erener- Koparılan Çiçekler ve DJ Burak Yeter versiyonu.

Yıllardır gazetelerden okurdum da bir türlü katılmak kısmet olmamıştı. Bu yıl tüm zincirleri kırdım ve rotayı 11 Haziran da açılan 13 Haziran akşamına kadar devam eden BEBEK ŞENLİĞİ’ne çevirdim. Bebek Parkında gerçekleşen etkinlikte sahil kesiminde genç tasarımcıların standları bulunuyordu. Bunlar arasında Bahar Korçan, Simay Bübül ve Cem Lokman Hekim’in seçkileri diğerlerinden çok farklılardı. Beşiktaş Belediye Başkanının konuşmasından sonra DJ performansları ve rock konseri ile epey kalitede bir panayır tadında gerçekleşti. En güzeli ise Bebekli esnafın parkta kendi adlarına stand açıp satış yapmaları idi. Köftecisi, Balıkçısı ile epey bir kuyruk söz konusu olmuştu. Parkın deniz tarafındaki sağ köşesini Kahve Dünyası, sol tarafındaki köşesini de Lucca’nın kitlemesi ile en değişik sınıflama burada oluşmuştu ama kanımca en beğendiğim yer orta yeşillikte çimlerin üzerinde minder puflara uzanan kitlenin sempatikliğiydi. TAPS Bebek’in orta bölümde sunduğu buz gibi biralar muhteşemdi. www.tapsbebek.com 

Bir an düşündüm bizim Bağdat Caddesi ve sahil kesiminde bu ortamı yaratacak çok alan var ama nedense kitle uyuşmazlığı buna pek izin vermiyor.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1) Serhan Sokulgan’ın Sezen Aksu imzalı ‘Seni Kimler Aldı‘ adlı şarkısı.

2) Mecidiyeköy’de bulunan SİTA Balık Mevlüt Pehlivan Cad. No.9 Ali Sami Yen Arkası. 0 212 267 16  87

3) Kalamış’ta bulunan TODORİ’nin geniş serin bahçesi ve spesiyalleri.

4) Ayşe Özyılmazel’in son dönemde yoğunlaştığım ‘İstanbul’un Kızları‘ adlı şarkısı.

5) Sertab Erener’in son hiti Kaybolan Çiçekler için Kerpe kayalıklarında çektiği klip (İzmit / Kandıra’da).

6) Bebek Kırıntı’nın profesyonel servisi ve süper lezizler.

7) Cihangir’de Cevizli Biber.

8) 18 Haziran’da Maltepe Üniversitesi’nde sahnelenecek olan ‘LEYLA’NIN EVİ‘ adlı oyun. Ayça Varlıer, Onur Bayraktar, Volkan Severcan, Celile Tolon ve Melda Gür başroldeler. Oyunun geliri Maltepe Cezaevi ve Doğubeyazıt Çalık Köyü çocuklarına bağışlanacak. 0 216 6261114 www.tiyatrokare.com.tr

9) NIKE turnuvası için 20 Haziran’da Taksim Meydanı’nda gerçekleşecek Kenan Doğulu ve Ceza konseri.

10) Erenköy’de bulunan Food& Co’nun nefis spesiyallerİ. Erenköy Num Num karşısı.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 14 Haziran 2010
+ yazılar