Aylardan Haziran ve İstanbul tam anlamıyla bir konser kaosunda haftanın her gecesi bir konser, bir etkinlik ile iç içe Kültür başkentim. Son iki yıldır 2010 yılının Kültür başkenti olacağı sanatsal etkinliklerin olacağı duyurulsa da yapılan etkinliklerin geçen yıllardan fazlalığı yok. Yine aynı festivaller, yine aynı konser serileri, yine aynı sıklıkta popüler isimler sahnede. Siz yine www.biletix.com tr ‘ı takip etmeye devam edin.

Haftanın ilk konseri için Harbiye Açık Hava Sahnesi’nde Carte Dor konserlerinde sahne alan Volkan Konak izlendi. Nisan ayında Barınak Gönülleri yararına Tuzla’da verilen konserde ilk defa izlediğim sanatçıyı o sahnede gerçekten çok beğenmiş ve duygulanmıştım ama bu hafta sahnede adeta bir showman ile karşı karşıya kaldım. Yaptığı espriler biraz fazla abartılı geldi. İnsan da hep kendini met etmez ki canım fakat söylediği şarkılar gerçekten güzeldi. Sahnede aralıksız 3 saate yakın kaldı. Herhalde buna en çok Açık havanın büfesi üzülmüştür. Konser esnasında çevreme bakındığımda gelen kitlenin hayli seviyeli olduğunu gösteriyordu. Sanatçı 26 Haziran’da Maltepe Üniversitesinde, 04 Temmuz’da Kuruçeşme Arena da, 04 Ağustos’ta Harbiye Açık Hava konserleri ile İstanbullulara seslenecek. www.biletix.com.tr

Diğer bir konser gecesinde ise ilk durak İstanbul Modern de gerçekleşen  ‘AVEA ile Dünya Müziğinin sıra dışı seslerine kulak verin‘de sahne alan LURA’yı izledik. Muhteşem sesi kıvrak hareketleri ile tam bir zenci olan sanatçı adeta gelenleri büyüledi. 2005 yılında BBC Dünya Müzik ödüllerine aday olan LURA 2004’te çıkardığı  ‘Di Korpu ku Alma’dan şarkılarını yorumladı. Dans etti, dans ettirdi. AVEA konser serilerinde 28 Haziran da Mercan Dede  İstanbul Modern bahçesinde. İstanbul’un yeni bir açık hava mekanı kazanması da ayrı bir güzellik.

Aynı gecenin devamında NAHİDE MOTEL’de sahne alan KİBARİYE izlendi. Samimi ve sempatik kişiliği ile ‘’Anacım anacım,‘’ diyerek yakında çıkacak albümünden parçaları okudu. Hele ilk şarkı Funda Arar’ın yorumladığı ‘Yak Gel’i bir başka güzel okudu Kiboş. Sezen Aksu ağırlıklı repertuarıyla yıktı geçti ortalığı. Ercan Saatçi, Fatih Ürek ve Onur Şan sevilen şarkıları ile eşlik ettiler şarkıcıya. NAHİDE MOTEL’de 22 Haziran’da Sibel Tüzün kılıktan kılığa girerek Nahide Partisi yapacak. 29 Haziran’da Fatih Ürek, 05 Temmuz da yeni albümüyle NEV sahne alırken Temmuz ortası için Nükhet  Duru ismi gündemde.

Geçen Sonbahar da  Les Ottomans içinde açılan FUNFATALE  de eğlence etkinlikleri devam ediyor. Boğazın orta yerinde deniz ile iç içe bir ortamda Bistro ortamının en güzeli yaşanıyor. Geniş barı nefis speciyalleri makul fiyatları ve işinin erbabı DJ Mert Levent in seçtiği seçkilerle güzel bir akşamüzeri farklı  bir akşam yaşanıyor. Haftasonu bruncları son dönemde konuşulanlardan. Cumartesi akşamüzeri partileri uzun bir aradan sonra FUNFATALE de ortaya çıktı. Şimdilerde Salı partileri revaçta, her hafta ünlü bir tasarımcının eserleri sunuluyor.

Geçen pazardan beri de efsane Sundaze by Urban Bug Calsberg sponsorluğunda FUNFATALE ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Temmuz sonuna kadar Disko ve House tarzındaki canlı müzik gruplarıyla ve DJ performanslıyla renklenecek Urbang Bug saat 16.00’da başlayacak. Playhouse, Main Project, Fattish ve Fuchs gibi gruplar ve sanatçılar Bistro FUNFATALE’de sahne alacaklar. info@bistrofunfatale.com

0 212 359 15 17

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1) Yılmaz Morgül’ün yeni albümünün kapağı. İlk görüşte kamera şakası yapılıyor sandım.

2) 26 Haziran’da Turkcell Kuruçeşme Arena’da konser verecek olan Deniz Seki’nin afişinde sanki kankası Gülben Ergen’in kopyası gibi duruşu.

3) Harbiye’de 22-23 Haziran’da gerçekleşecek olan TROYA gösterileri.  www.biletix.com.tr

4) Çubuklu Hayal Kahvesi’nde 22 Haziran’da sahne alacak olan Müslüm Gürses. Boğazın bu nadide ve geçen yıllara oranla daha sükseli mekanında değişik yorumuyla söyleyecek şarkılarını. 0 216 413 68 80

5) Kalamış Arşipel’in rahat ortamı öğlen ve akşam tercihleri hafta sonları saat 02.30’a kadar sahne alan Kübalı grubu.

6) Caddebostan’da açılan Lale İşkembecisi. Beyoğlu merkezli mekanın nefis Tuzlamaları. (Caddebostan Ziraat Bankası karşısı.)

7) Ozan Doğulu’nun çıkardığı ‘130bpm‘ adlı albümü. Bildiğimiz şarkıların sanatçıları tarafından değişik bir tarzda yorumlanması. Yanında sözlerini Sıla’nın yazdığı ve yorumladığı ‘Alain Delon’ adlı şarkı.  www.ozandogulu.com.tr

8) Şehrin ortasında ama şehirden uzakmış gibi duran Caddebostan sahilde bulunan VAKIF TENİS CAFE. Irmak Okulları ve Zanzibar hizasında.

9) Tiyatrokare’nin geçenlerde prömiyer yaptığı ‘BİR YAZ GECESİ RÜYASI‘ adlı oyunun 01 Temmuz’dan itibaren Yıldız Sarayı Bahçesi’nde sahnelenecek olması.

10) Bebek Parkı’nın önlenemez parti alanı oluşu. Geçen hafta 3 gün Bebek Festivali olurken Pazar günü ise WINGS’in düzenlemiş olduğu Tekne Turnuvası ve etkinlikler süper üzeriydi.

HEPİNİZE  İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 21  Haziran 2010