+ yazılar

Antalya öncesi İstanbul’da 15 Ekim’de vizyona giren MAHPEYKER / KÖSEM SULTAN‘ı izledim. Selda Alkor, Damla Sönmez, Gökhan Mumcu’nun (www.gokhanmumcu.com) başrolü paylaştığı filmi belgesel olarak beklerken tam kapsamlı konulu bir film olarak izledim. Tüm oyuncular üstün başarı sergilemişler.

Sıkılmadan sürükleyici bir modda izleyebiliyorsunuz MAHPEYKER’i. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle gerçekleşen film Kurtköy’de oluşturulan bir platoda çekilmiş. Senaryosunu Avni Özgürel’in yazdığı Tarkan Özel’in yönettiği filmde şarkıcı Mansur Ark da rol alıyor. Filmin müziklerini  Emre Dündar hazırlamış. DJ Murat Uncuoğlu da projeye imza atmış. Finalde Sezen Aksu’nun seslendirdiği  ‘Muhabet Kuşları‘ adlı şarkı filme ayrı bir renk katıyor. Bu kadar film çokluğunda tercih edeceğiniz bir film olsun MAHPEYKER/ KÖSEM SULTAN. www.mahpeykersultan.com Filmde gerçekleşen sahneler gerçekçi bir duruşla seyirciye sunuluyor.

Yine bir Antalya olayını da nihayetlendirdik. Acısıyla tatlısıyla Festival haftası boyunca elden ne geldiyse yapıldı karalama için. Önce açılış gecesi patlak verdi Emir Kusturica olayı, ta 7 sıra önümde bir densizin haykırışıyla canlı yayında kanımız durdu. Tabii arkası peşi sıra geldi haliyle. Günlerce telefonuma e-mailime nedir, ne değildir soruları geldi durdu.

Bu yıl Antalya Altın Portakal Film Festivaline 6. gelişim ilk yıllardaki toyluğum şimdilerde yok ama Festivalin üzerinden Devlet etkisi bir nebze kalkınca bir sıkıntı bir uyumsuzluk baş göstermiyor değil. Mesela hayatını bu mesleğe adamış onlarca oyuncudan kimseler yok sadece filmi yarışan veya görev alan sanatçılar Antalya’ya gelmiş. Bunlarda halka yetmiyor. Hep tanıdık simaları görmek istiyorlar, nedense genç yetenekleri pek yakın görmüyorlar kendilerine. Festival kapsamında  Akdeniz Üniversitesi  Olbia Sanat Galerisinde gazeteci yazar Çoşkun Çokyiğit’in ‘Gazete Sayfalarındaki Türk Sineması ve Altın Portakal‘ sergisini gezerken izleyiciler arasında bulunan bir kadının kupürlere bakarken ‘’Aaa Bihter’in annesi,‘’ diye haykırıp ‘’Ne kadar güzelmiş değil mi, Mümtaz keşke o da burada olsaydı,‘’ diyen feryadı bunun bir göstergesi olsa gerek.

Hadi madde madde anlatayım Festivalden seçtiklerimi.

1- Öncelik ile Jüri çok cool duruşdaydı. Filmler dışında hiç karşı karşıya gelemedik. Kadir İnanır başkanlığındaki jüri rahat oturabilsin diye oturdukları bölümlerin ön kısımlarını boşaltmışlar su ve sehpalar yerleştirilmişti. Kadir İnanır salona güvenlik eşliğinde teşrif edip halkı yan gözle selamlayıp illaki her film öncesi alkış tufanı kopardı salonda. Meral Okay, bizim evin halleri kıvamında duruşu yanında Meltem Cumbul karanlık salona siyah gözlüklerle girerken Atilla Dorsay bilirkişi modundaydı. Diğer isimleri tanımıyordum.

2- Bu yıl ilk olarak her film öncesi ‘Yaşasın Sinema‘ sloganıyla Engelli Trio adlı grubun performansı ile başladı filmler.

3- Tüm yarışan filmleri izledim, kendime en yakın olarak Gölgeler ve Suretler, Hayde Bre, Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak’ı buldum.

4- Film izlerken en anlamsız gelen durmadan çalan cep telefonları idi.

5- Basın mensupları izlemese de olur düşüncesiyle ilk 3 sırayı onlara ayırmalarına bir mana veremedim.

6- Birand Yapım’ın elemanlarının tüm Festival boyunca gösterdikleri ilgi etkinliğe değer kattı. www.birandyapim.com.tr

7- AKSAV  çalışanları da hafta boyu çırpınışları ile 47. Antalya Altın Portakal’a destek oldular. www.aksav.org.tr

8- Bu yıl Antalyadan başka Isparta ve Burdur sınırlarına taşınan Festival de üniversiteler kanalı ile çeşitli söyleşiler,sergiler ve paneller çevre illere taşındı.

9- 20 belgesel ve 24 kısa film gösterildi.

10- İlk yönetmenlerden 9 film yarıştı Ulusal yarışmada hepsi de birbirinden güzeldi.

11- Yaşam Boyu Onur Ödüllerini Safa Önal, Ertem Göreç, Nur Süer, Gülşen Bubikoğlu, Zeki Alasya ve Metin Akpınar aldılar. 1996 dan beri verilen bu ödüller kanımca sanatın doruğuna gelmiş üstadlara verilen bir nevi onur ödülüydü ama geceye Zeki & Metin ikilisinin dizi setinde olduklarından dolayı katılmamaları ve bu gecenin 3 ay evvelden biliniyor olması düşündürücüydü. Hele hele ödülü almak için sahneye çıkan Cihat Tamer’in yersiz ve laubali duruşu çirkindi.

12-Yıldırım Önal ödülü Yıldız Kenter’e verilirken Emek Ödülü Necmettin Çobanoğlu’na veriliyordu.Bu yıl ilk defa verilen Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü de Müjdat Gezen’e verildi. Gezen’i sinemalarda pek göremedim ama  gecelerde samimi tavrıyla konuklara pozitif enerji verdi.

13- Ödül gecelerinde sahne alan Belkıs Özener ve oğlu Barkın’ın repertuarları çok güzel idi ama Sahnede duruşları düğün salonu modundaydı. Barkın’ın sesi mükemmel bu arada. Kapanış gecesinde Özcan Deniz ne alaka diye düşünürken ilgisiz repertuarı ile kaçırdı konukları bir anda.

14- Dedim ya esas kitle yok diye Festivalin filmler bölümleri dışında en dikkat çeken kişileri Aşk-ı Memnu dizisinin Katyası ve kötü şöförü idi. Bunun yanında yapışık kardeşler olarak Şerif  Sezer,Işık Yenersu ve Ayten Uncuoğlu üçlüsünü sayabiliriz.Festivalin en kibarları Asuman Dabak ve Fusun Demirel olurken en misafirperveri ,destekçisi ve yorulanı Çoşkun Göğen idi.

15- Birbirinden güzel sergiler açıldı Festival boyunca Antalya Havalimanı İç Hatlar Geliş Terminalinde ‘Anadolu Ajansı Objektifinden Altın Portakal’, Mehmet Bal Yeşilçam Afişleri, Ağah Özgüç’ün Kemal Sunal Ailesinin katkıları ile hazırladığı Özdilek’te ‘Kemal Sunal Film Afişleri ve Kostümleri‘, Coşkun Çokyiğit’in Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisinde açılan ‘Gazete Sayfalarındaki Türk Sineması ve Altın Portakal‘ sergisi, Ali Can Sekmeç tarafından AKM’de sunulan ‘O Güzel İnsanlar‘ adlı Yeşilçam Nostaljisini belgeleyen fotoğraf sergileriydi.

16- En dikkat çeken olayda canlı heykeller idi. İzmir Sokak Sanatları Atölyesi sanatçılarının sergiledikleri yaşayan ve yaşamayan sanatçıları kostümleri ile mumya gibi taşımaları oldu.

17- Festivalin resmi konaklama oteli Ramada Plaza da hafta başı gerçekleşen EROL ALBAYRAK defilesinde podyuma çıkan Çağla Şıkel, Tuğçe Kazaz, Özge Ulusoy, Serenay gibi popüler mankenlerin CİNEMA konulu kiyafetleri değişik müziklerle sergilemeleri ilginçti.

18- Fazla polemik yakışmaz, dağıtılanlar dağıtıldı ama nasıl en iyi erkek ödülünü Serkan Ercan ve Bartu Küçükçağlayan’a paylaştırabiliyorsan, en iyi kadın için Claudia Cardinale’ye de bir yerli kadın eşlik edebilirdi.

19- Açık hava konserlerinde Gökhan Kırdar, Moğollar, Babazula, Sümer Ezgü, Fahir Atakoğlu & Can Dündar, İlke Türkdoğan ve Melike Demirağ sahne aldılar.

20- Bu yıl yine birçok kitap hazırlandı. Sinemamızın 70’li Yılları (Altyazı Dergisi), Behlül Dal kitabı (Alican Sekmeç), Safa Önal (Alt yazı Dergisi), Ertem Göreç (Alican Sekmeç),Nur Süer (Altyazı Dergisi), Gülşen Bubikoğlu (Şakir Eroğlu), Metin Akpınar & Zeki Alasya (Günyüz Demirhan) Müjdat Gezen (Ağah Özgüç & Mehtap Göral)

21- Festival haftası boyunca havanın günlük gülistanlık bir durumdan ödül saatlerine doğru şiddetli bir yağmura dönüşmesi sıkıntı yarattı.

22- Şevval Sam, Biket İlhan, Müjdat Gezen, Asuman Dabak,Gülsen Tuncer, Fusun Demirel, Devlet Devrim, Nilüfer Aydan gibi sanatçılar ile aynı ortamlarda bulunup dialog kurmak güzel oldu.

Festival resmi oteli geçen yıl açılan Ramada Plaza’da gelişti festival geceleri şehir oteli olarak tabir edilen Ramada Plaza 223 odası ile hizmet veriyor. Havaalanına 11 km mesafede. Tüm yarışmacılar burada konakladı. Gece partileri geçen yıllar kadar olmasada keyifliydi. Hele hele gece saat 02.00 de sunulan işkembe çorbası, sucuk ve köfte ekmeklerin çıkışını beklemek heyecan yaratıyordu. Bildiğimiz otel duruşlarından pek farklı değil. Girişte birkaç mağaza ve resepsiyon şık oturma grupları ilk etapta gözünüze çarpıyor. Geniş odaları yanında Mood Restoran, Ristorante Verona, Fish-Inn Restoran, Indigo Bar & Restoran’da keyifle leziz spesiyalleri tadabilirsiniz. 24 saat hizmet veren  oda servisi ile Black Ice Bar, Indigo Bar, Mad Beach Bar, Lobby Bar ve Club Fitness Bar’da bar ortamını yaşabilirsiniz. Açık ve kapalı havuzları yanında 2700 m2 büyüklüğündeki Spa& Fitnees’da spor yapabilirsiniz. Yorgunluk atmak için Sauna, Türk Hamamı, Buhar ve Masaj odaları pek popüler. Black Ice Bar’da ise Akdeniz ikliminde buzdan bardaklarla içeceğiniz kokteyller eşliğinde kutupların soğunu yaşabiliyorsunuz. -8 adındaki barda görülmeye değer. Festival sürecinde Serap Engin tarafından yönetilen SPR PUBLIC RELATIONS tüm davetlilerin hiçbir eksiği oluşmaması için çırpındılar, diyebilirim. (www.srpiletisim.com

Festival Resmi oteli Ramada Plaza Fevzi Çakmak Cad. No.22 Antalya’da. 0 242 247 82 88  www.ramadaplazaantalya.com

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Beyoğlu Tomtom Sokak da ALT’ta  23 Ekim de sahne alacak olan Emir Ersoy & Projecto Cubana performansı. 0 212 244 85 67

2- 20 Ekim ve 25 Ekim 2010 tarihlerinde Pendik’te gerçekleşecek olan 29. BOATSHOW 15TL girişli online bilet için www.boatshow.com.tr

3- Candan Erçetin’in 6 Kasım’da Bostancı Gösteri Merkezindeki konseri.  www.biletix.com.tr

4- Nişantaşı Zihni de sahne alacak olan  ‘Aşkın Arsunan Connectiy’ Salı, Çarşamba ve Perşembe geceleri saat 21.30’da.

5- Asuman Dabak Tiyatrosunun Kasım ortasında Proflio’da sergileyeceği yeni oyun.

6- Caddebostan Kültür Merkezinde 24 Kasım’a kadar gezilebilecek güzel bir sergi. Bedri Baykam’ın ‘İÇİM PARÇALANIYOR‘ kişisel sergisi. Atatürk’ten Uğur Mumcu ya  çağdaş düşünenleri sergilemiş.

7- Yine CKM’de HAYAL KAHVESİ sahnesinde sahne alacak olan Kerem Aktan’ın Türküden Caz’a konseri 27 Ekim’de. Her Cuma Kubalı grup devam ediyor. 01 Aralık’ta da Yaşar konseri var.

8- Canım arkadaşlarım Gülden Akbaş ve Cem Erten hafta sonu The Ritz Carlton Balo Salonunda dünya evine girdiler. Güldenin zarif gelinliği Cem’in her zamanki gülen yüzü ile mutluluklarına kadeh kaldırdık, alkışladık. Ritz’teki gece gerçekten çok şık idi. Çalışan personelin gösterdiği nezaket ve incelik yanında hazırlanan yemekler leziz ötesi bir durumda sunuldu bize. Bu tür gecelerde genelde çıkan dansöz  yerine  modern davul showla kesilen pastanın hemen akabinde sahneye Brezilya danslarıyla  zenci bir bayan aynı ulusal kostümlerle çıkması benim gibi tüm dostları şaşırttı. Gecenin en dikkat çeken bir başka özelliği benim de çok dikkat ettiğim müzik olayının çok seri ve güzel bir şekilde organize edilmesi oldu. DJ Yosef Grosman performans gösterdiği düğün ses ve ışık ayrı bir güzelliği ona çıkardı. Firmanın adı PIXUS, aklınızda bulunsun. www.pixus.org Gülden ve Cem’in düğününe ilk baştan beri destek veren bu özel gece için hazırlıkların ve gelişmesini her saniye hissettiren düğün esnasında gözünü salondan bir saniye dahi ayırmayan Gio Organizasyon firmasının sahibi Senem Ulusu’yu tebrik ediyorum.(www.gioorganizasyon.com) Gülden ve Cem’e mutluluklar diliyorum.

9- Eyüp Can destekli yepyeni Radikal gazetesinin ebatları.

10- Ayşegül Aldinç’in yeni fotolarını çok yakında görmüştüm, sahiden photoshop değil mi?

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 18 Ekim 2010
+ yazılar