Kış aylarında tv dizilerinden kendinizi biraz uzaklaştırabiliyorsanız ne mutlu size..

İşte en güzel en ekonomik sanat etkinliği tiyatro izlemek. Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatrolarında sayıları epey çok olan birbirinden güzel oyunlar seyircilerini bekliyor. Özel tiyatrolarda yok değil. Gazete ve dergilere baktığımda inanılmaz bir yoğunluk söz konusu hayat yoğunluğunda iş çıkışı tiyatroya gidebilme imkanı yaratabiliyorsak ne mutlu bize..

Geri Dönüştürülmeyenler‘ adlı tek perdelik bir oyun izledim geçenlerde. Profesyonelliğe geçmek üzere olan genç oyuncuların kurduğu Ardiye Tiyatrosu’nda iki isim tanıdık geliyor seyirciye ilki Küçük Emrah dizilerinden tanınan Hüseyin İlker ve Recep İvedik 1’de rol alan yakın zamanda yepyeni bir film ile öne çıkacak olan Fatma Toptaş bunlar. Oyunda Nüfus patlaması sonucunda yaşanan ve yaşanılan ihtiyaçların tükenmek üzere olduğu bilincine varılıp gelişen olaylar anlatılıyor. O geceki galasında Derya Baykal ve şarkıcı Baha tanıdık simalar arasındaydı. Yerleşik sahnesi olmayan Ardiye Tiyatronun oyunları için www.ardiyetiyatrosinema.com ‘u tıklayabilirsiniz. Oyun, 13 Kasım’da Galatareform’da.

Şehir  Tiyatrolarının yepyeni oyunu  ‘Marat- Sade‘ şimdilerde sahnede. Peter Weiss tarafından yazılan  Cengiz Tuncer’İn çevirdiği iki perdelik oyunu Ragıp Yavuz yönetmiş. Kalabalık bir oyuncu kadrosu var. Yıldırım Fikret Urağ, Çağlar Çorumlu ve Özge Özder başroldeler. Müzikli bir oyun ‘Marat – Sade‘ 1808 yılında Sadenin kapatıldığı Charenton Akıl Hastanesinde geçiyor. Akıl hastalarının hastane yöneticileri ve gelen kitlenin izlemesi için yazdığı bir oyun. Sahne tasarımı ve kıyafetlerin süper olduğu oyunda şiddete yakın sahnelerde yok değil. Şehir Tiyatrolarının Genel Sanat Yönetmeni  Ayşenil Şamlıoğlu sayesinde epey atak yaptığı bu sezon yılın en iyi ödülü kapsamına girecek olan Şebnem Köstem ve Levent Üzümcü’nün başrollerini oynadığı 22 Aralık’tan itibaren 03 Ocak 2011 tarihine kadar Harbiye Sahnesi’nde olacak.

Havanın soğuk oluşu ile CKM’de Fenerbahçe maçı evvelinde ‘AŞK KOKUSU‘ adlı komedi oyunu izledim. Geçen sezon Deniz Akkaya gibi bir isim ile sahne alan TİYATRO ŞENAY bu sezonda medyanın Issız Adam’ı Cemal Hünal’ı sahnelere taşımış. Diğer oyuncular Akasya Aslıtürkmen ve Onur Şenay da Cemal Hünal ne alâka diye düşündüm bir ara. Ama Hünal’ı sahnede bambaşka bir kimlikle görünce epey beğendim. Diğer rollerindeki sert kimliğini bu sahnede adeta yok etmiş. Bambaşka biri olarak rol alıyor. Oldukça da başarılı. Oyun iki arkadaşın senaryo yazma çabaları ve yan komşuları Çağla’ya aşık olmalarından ibaret. Çok fazla kafa yormayacağınız ama eğleneceğiniz tatta bir yapım. ‘AŞK KOKUSU‘nun müziklerinde Kenan Doğulu imzası var. Özel bir çalışma yapmamış bildiğimiz şarkıları aralarda dinliyorsunuz. Özdemir Çiftçioğlu’nun yönettiği iki perdelik oyun 14 Aralık itibariyle Antakya, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, İskenderun’da (her gün bir yerde) 20 Aralık’ta Ataköy Yunus Emre’de, 22 Aralık’ta Çanakkale 23 Aralık’ta Balıkesir’de 24 Aralık’ta İstanbul’da Ömerli Alev Okulları Lisesinde sahne alacak. Bunun yanında yerleşik sahneleri Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu Şişli. 0212 240
43 44

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1-  TRT Haber de hafta içinde gece yarısı Gün sonu programını sunan Selver Gözüaçık’ın samimi ve içten sunumu.

2- Türkiye Korunmaya Çocuklar Vakfı adına Hakan Aysev ve arkadaşları Işın Karaca, Kubat ve Sibel Tüzün’ün 15 Aralık Çarşamba akşamı saat 22.00’dan itibaren sahne alacakları Levent Metro City’de gerçekleşecek konser.

3- Av Mevsimi filminde Şener Şen ve Cem Yılmaz ne kadar başarılı olmuş olsalar da Asit Ömer tiplemesiyle Rıza Kocaoğlu ve Pamuk’un annesi rolünde Nergis Çorakçı oyunculuk güçleri ile dikkate alınmalı. www.avmevsimifilm.com <http://www.avmevsimifilm.com/

4- 22 Aralık ve 26 Aralık arası Tepebaşı TRT Binasının önünde saat 10.00 ila
21.00 arası gerçekleşecek olan GALATAMODA FESTİVALİ. Kaçırmayın derim.

5- Didem Özgen tarafından işletilen Nişantaşı May be Salomanje’de 23 Aralık’ta pikabının başına geçecek olan Habertürk yazarı Oben Budak’ın performans gecesi ‘Discoben‘.

6- İstinye Park’ta Sinema girişinin hemen yakınında bulunan DRAGON restoran. Fiyatlar uygun, servis güzel.

7- Sultanların Sırrı filminde Emanuel Bettencourt’e sesini veren Ali Poyrazoğlu konuştukça kendimi gala boyunca tiyatroda zannettim. Burak Sergen ve Sinan Albayrak başarılı. Aksiyon yüklü fazla reklamı olmayan film hiç de kötü değil. www.sultanlarınsirri.com. 17 Aralık’ta vizyonda olacak.

8- Salı gecesi Nahide Palas’ta sahne alan Ümit Besen’i sadece tek şarkısıyla izleyebildim. 14 Aralık’ta yine Nahide Palas’ta ama ben onu Aksaray veya Tarabya mekânlarında dinlemek istiyorum.

9- Geçen kışa damgasını vuran PİYASA adlı mekana ne zamandır gitmiyordum. Hafta ortası uğradım DJ mükemmel çalıyor, kitle bayağı popüler magazin dünyasının ünlüleri o meşhur masanın üzerinde göbek atıyor. PİYASA Harbiye ışıklarda Kenter Tiyatrosu’nun hemen yanında  rahat kıyafetlerle gitmeniz sizin için iyi olur. Çook eğleneceksiniz çook..

10- Suadiye Park’a hafta sonu bir doğum günü daveti için gittim. Binaya girince yukarıdan inanılmaz bir coşku selinin geldiğini fark ettim. En üst katta teras bölümünde MIRROR her zamanki gibi yoğun restoran ve Adalar’a bakan bar kısmıyla da epey yoğunken. İkinci katta bu kış açılan GİRİTLİİDİLİKA inanılmaz derecede kalabalık ve sahnede en güzel parçalarını yorumlayan Gallis ve orkestrasıyla konuklar meyhane tarzında horon tepiyorlardı. Duyduğuma göre GİRİTLİİDİLİKA‘da mezeler ve sunum güzelmiş.
Geçenlerde de yazdığım gibi mekanın diğer şubesi  İstiklal Caddeesinde Baro binasının karşısında, Galata Meyhanesinin yanında. Tel. 0 212 292 07 96 Suadiye’nin teli. 0 216 464 27 10 www.giritliidilikabymirror.com

Yılbaşı gecesi Suadiye’deki mekanda yine Gallis sahne alacak. Suadiye Park’ta diğer bir mekân da  MONCLİVE kapısı tıka basa dolu olan bir rock kulüp, Cumartesi akşamları YOL grubu sahne alıyor. Her gece başka bir solist veya grup konserleri ile Anadolu Yakası’na renk katıyor. MONCLIVE’de 2011 itibariyle popüler isimler de sahne alacak.  www.monclive.com

11- Bağdat Caddesi’nin son gözdesi Food & Co hareketli popüler geceleri DJ eşliğinde devam ediyor. Mekanda hafta içi her gün 12.00 ila 14.00 arası ”Bu Öğlen Mutfakta Ne Var?” kampanyası başlamış. 12.50 TL ile günün menüsü Cadde kitlesi için kayda değer. Bağdat Cad. No.350 Erenköy, Num Num karşısı. Erenköy Akbank altı www.foodandco.com.tr 0 216 478 64 63

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 13 Aralık 2010