Şehirde yaşam devam ediyor, yağmuru çamuru az görsek de  bu kış ayazı fena yaşadık. Nerede o karlı günler nerede o kış coşkusu, bilemedim. Derken kar kendi göstermek için sabırsızlanıyor baharın bu ilk ayında. Buna paralel yaşam döngüsü kış gibi dengesiz değil her daim akıyor; kültür, sanat ve yeniliklerle devam ediyor şehrimde.

Her ne kadar  hain saldırılar, ekonomik krizler kayıplar, anlaşılmayan cevapsız alıkonulmalar olsa da  gelecek için düşüncelerimiz hep devam etse de yaşamak için bunları yapmalıyız.

Geçen Eylül ayında İstanbul mağazalarına adeta renk getiren Shopping Fest şimdilerde 18 Mart 2011’de başlayıp 40 gün sürecek aynı her yıl 15 Ocak’ta Dubai’de başlayan etkinlik gibi. ‘40 gün boyunca her yerde eğlence‘ sloganıyla sokaklarda caddelerde sabah akşam konserler ve performanslarla devam edecek olan Shopping Fest İstanbul’da görkemli bir şölen olarak sürecek. Ucuzluk kampanyaları defileler ile gelişecek Festival’de eğlence de olacak. 

Açılış gecesi olan 18 Mart ve 19 Mart’ta 5 farklı Fransız gösteri grubu alışveriş merkezlerinde halkı coşturacaklar. İstinye Park, Torium, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi yine dolup dolup taşacak.

19 Mart’ta Nişantaşı’nda ELLE partisinde Ozan Doğulu, Bora Uzer, Pamela, Burhan Öcal feat.Trakya All Stars sahne alacak. Taksim’de Anadolu Ateşi, Mercan Dede, Ceza ve Semazen gösterileri olurken Bağdat Caddesinde Power Group DJ’leri performanslarını sergileyecekler. Bu tarihte tüm mağazalar saat 02.00’a kadar açık olurken 09 Nisan’da saat 24.00 e kadar 26 Nisan’da ise saat 02.00’a kadar açık olacak. ’40 GÜN 40 GECE ALIŞVERİŞ’in diğer festivallerden farkı yeni sezon ürünlerde vergi iadesi ile birlikte %30’lara varan indirimlerin yapılması olacak. Gıda hariç cirosu 1.8 milyar dolar olan Shopping Fest’in medyatik yüzü olarak Kıvanç Tatlıtuğ anılıyor. Daha evvel de değindiğim gibi şehrin heryerindeki AVM’lerde etkinlikler birbirini kovalayacak. Her Pazar saat 13.00 ila 15.00 arasında yapılacak Kanyon’daki ‘Caz Havası’ saatleri çok popüler olacak. Çocuklar için 23 Nisan’da Kanyon’un saat 02.00’a kadar açık olacak olması da güzel. 26 Mart’ta Akmerkez’de saat 22.00 ila 02.00 arasında keyif şans için buluşulacak ve herkes kazanacak. Bakalım yaşayıp göreceğiz İstanbul’da Shopping Fest nasıl olacak?

İstanbul sanat yaşamının en önemli unsurlarından Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Çoksesli Korosu ile ortaklaşa sergilediği Cem’i Can Deliorman yönetimindeki o muhteşem gecede Verdi’nin ünlü eseri Requiem’i dinlemek çok keyif verdi bana. Kısaca ruhum dinlendi, diyebilirim. Birbirinden değerli sanatçıları aynı ruh hali ile o koca sahnede izlemek çok keyifliydi. Yakın konserleri www.biletix.com.tr ‘de satışa sunulan Borusan Filarmoninin konserleri.

· 17 Mart’ta Lütfi Kırdar’da

· 21 Mart’ta CKM’de

· 14 Nisan’da Lütfi Kırdar’da

· 18 Nisan’da CKM’de

· 28 Nisan’da Lütfi Kırdar’da

· 11 Mayıs’ta CKM’de

· 12 Mayıs’ta Lütfi Kırdar’da

· 23 Mayıs’ta CKM’de

· 16 Mayıs’ta Süreyya Operası’nda izlenebilir.   www.borusansanat.com

Çoğu şarkısını dinlemesem de genelde beğenirim Deniz Seki şarkılarını duygu yüklüdür, düşündürür. Seki, şarkılarını yorumlarken uçar gidersin bir yerlere, keyif verir ama çoğu zaman da yaralar yüreği.

Geçenlerde ‘SÖZYAŞLARIM’ adlı albümü çıktı, sanatçının geçen yaşandığı sıkıntılı süreçte bir şeyler karalamıştır, diye varsaydım fakat dinlediğim albümde hiç boş şarkı yok, diyebilirim. Şarkı sözlerinin ve bestelerin çoğunu sanatçı hazırlamış. İnsanın durmaksızın dinleyişi geliyor. Sakin gibi başlayan tempolu şarkıları da var. Suya Hapsettim, Aşk Müzikali, Hayallerim hayal oldu, Soyadımı sen yaz, Bugünlerde, Bitti ne güzel şarkılar.. Hele hele Kelebek yazarı Onur Baştürk’ün Soysuz  Şövalyeler şarkısı muhteşem. www.denizseki.com

Türk Sineması her hafta yepyeni bir film ile vizyona Merhaba, diyor. Geçen yıllardaki kapalılık, o karanlık yerini pek güzel işlere çeviriyor. İşte size iki yeni süper yapım, her ikisini de geçen 47. Antalya Film Festivali’nde heyecan ile izlemiştim. İşte bunlardan ilki 18 Mart’ta vizyona girecek olan ATLIKARINCA. Orta sınıf bir ailenin yaşadığı ensesti anlatan filmde Mert Fırat epey başarılı, eşi rolünde Nergis Öztürk çaresiz anne rolünde daha evvel ‘BAŞKA DİLDE AŞK‘ta beraber çalışan İlksen Başarır ve Mert Fırat yakın günlerde manşetlerden inmeyecekler gibi. Antalya’da film sonrası görüştüğüm Mert Fırat’a ilk sorduğum soru “ATLIKARINCA vizyona girince sokaklarda nasıl dolaşacaksın?” oldu. Yaşanılmış olsa da yaşanmasa diyeceğimiz bir yapım illa ki izlenmeli.

Diğer film de Derviş Zaim’in yine Mart ortasında vizyona girecek filmi ‘Gölgeler ve Suretler‘ çok tarih filmi izlemesem de Festival’de izlediğimde büyülendiğim bir film oldu. Nasıl gerçekçi, nasıl düzgün bir filmdi. ‘Gölgeler ve Suretler‘ filminde 1963 te Kıbrıs’ta küçük bir kıvılcımla büyüyen yangının Türkler ve Rumlar arasındaki karmaşayı anlatıyor. Gerçekçi belirgin sahneleri ile illaki izlenmesi gerekli, diyorum. Eyvah Eyvah 2 ve Aşk Tesadüfleri Sever’in gülümseyen temaları yanında Atlıkarınca ile Gölgeler ve Suretler düşündüren, pozitif filmler olmuş, her ikisini de kaçırmayın, derim.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Geçen yazımda belirttiğim ÇAPAMAG 3’te İstanbul Geceleri yazım yayınlandı. www.capamag.com ‘da sahife 94-95 den okuyabilirsiniz. Unuttuğum Aksaray ve Bakırköy gecelerini de yakında yorumlayacağım.

2- Romeo ve Juilet’te hafta sonu izlediğimiz Zuhal Olcay & Bülent Ortaçgil konseri muhteşemdi. Tepebaşı’ndaki bu mekanda 19 Mart’ta Leman Sam & Hüsnü Şenlendirici sahne alacaklar, kaçırmayalım, derim.

3- Oscar’da 4 ödülü kapan Zoraki Kral’ı çok beğendim. En güzel tarafından biri de çok uzun olmayışı.

4- Nişantaşı’nda Kaynar biraderlerin sahibi olduğu Cento per cento’da yemekler yanında servis ve ortam şık ama illa ki o çıtır güzel ekmeğinden tadılması lazım. Abdi İpekçi Cad. No.40 Nişantaşı .

5- Bu aralar şehirde güzel güzel mekanlar açılmaya devam ediyor. Arnavutköy’de MİRA Restaurant, Şaşkınbakkal Hayal Kahvesi, Caddebostan plaj yolunda açılan Türkbükü Hoca’nın Yeri Ulus yolundaki BLOMM hepsi ile ayrıntılı bilgiler çok yakında bu sayfada olacak.

6- Yeni albümü ile ses getiren Aşkın Nur Yengi 11 Mart’ta Beyoğlu Getto sahnesinde.

7- Tolga Çevik’in Komedi Dükkanı 24-25 Mart’ta Bostancı Gösteri Merkezi’nde.

8- Geçen hafta sonu konakladığımız Kartalkaya’da bulunan Sarı Alan Dağevi 2008 yılında daha ciddi,  daha hijyen bulmuştum. Bu sefer biraz bakımsız geldi mekan bana. Sarıalan da daha şık olarak bulduğum Köroğlu Dağ Konağını galiba gelecek sezon tercih edeceğim. www.koroglukonagi.com

9-   İstanbul Life dergisinin Mart sayısında Uçurtma Geceleri sayfasına çıkmışım. Sağ olasın fotoğraflayan Günfer Günaydın.

10- Beyoğlu Hayal Kahvesi 17 Mart gecesi 20. yılını kutluyor. Nice  yıllara.

HEPİNİZE  İYİ  HAFTALAR..

  • Caner Ural | 07 Mart 2011