+ yazılar

Olmuyor olamıyor işte Bodrum’u solumadan Bodrum’u yaşamadan bir yıl geçirmek olmuyor.

Diyeceksin ki neden çok mu gerekli olmazsa olmuyor mu ? Evet, olmuyor işte. İlla ki de Bodrum’a kucak açmak gerekiyor.

Koca kışın yoğunluğu, acımasızlığını, trafiğini karmaşasını ne bileyim işte şehir ortamından kaçıp bir süreliğine buralarda yoğunlaşmadan yaşamalı Bodrum’da.

Begonvillerin en güzel olduğu Mayıs ayında şehrim halen kış modundayken benim Ege’nin serin sularında kulaç atmam, kuş sesleri ile uyanmam, oksijenini hissetmem kadar güzel bir şey ne olabilir acaba.

Yıllardır geliyorum Bodrum’a sanki kendi memleketim akrabalarım kardeşlerim buradaymışım gibi özlemle kucaklıyorum insanları, yalan da değil hani gide gele nice güzel dostlar edindim bu beldede, hepsi yakınlarım oldu artık. Geçen annem ben Bodrum’dayken facebook’tan mesaj yollamış. ”Ne o aramıyorsun vatanına kavuştun, unuttun bizi,” diye. İnsanın da biraz kendini dinlemesi gerek herhalde biraz şarj etmesi lazım, diyorum kısaca.

Gelelim 2011 Bodrum’una;

Her seferinde farklılıklarla karşılaştığım bu güzel yerde yokuşdan aşağıya inerken inci gibi parıldayan ışıkların saçtığı resim ile yeni bir Bodrum serüvenimin başladığı havadisini gösteriyordu. Sakın macera  peşinde koştuğumu sanmayın buraya gelince deniz güneş ve dinlenme üçgeninden fazla bir şey yapmıyorum.

Geçen yıla oranla  Bodrum sokaklarında epey değişiklikler gözüme çarptı. Belediyenin özene bezene yapmış olduğu kaldırımları hiç beğenmedim. Otogardan Küba’nın hemen ilerisine kadar sadece tek araçlık geçiş yolunun olması epey çirkin. Arada bir araç bozulsa, Ambulans ve İtfaiye gibi araçların acil geçici olsa ortalık felaket olacak. Buna nazaran kaldırım taşlarının çiçekler ile çevrilmiş olması güzel.

Gece yaşamı her daim yerinde Bodrum’da  turum  ilk önce Marina’nın hemen karşısında bulunan Liman Köftecisinin karışık köftesini tadarak başladı. Hemen ileride Kahve Dünyasına konuşlanıp akşamüzeri Türk
Kahvemi Marinaya karşı  yudumladım. O sırada arkadaşlarımı beklerken Marina Yacht Club’ın yeni sezonu hakkında bilgi aldım. Program yine 23.30 civarı başlıyor. 01.30’a doğru bitiyor. Pazar ve pazartesileri Fatih Erkoç, Salı, Çarşamba ve Perşembe Neco’suz haliyle İstanbul Gelişim Orkestrası Cuma ve Cumartesi akşamları ise Aşkın Arsunan ve arkadaşları sahne alacak.

Akşam üzeri Barlar sokağına yönelince kendimi yaz kış gitmeden edemediğimsokağın sonundaki Cafe Delmar’da buldum. Mekan eski formatına karşın epey şık olmuş adeta beyazlara bürünmüş ”Keşke eski halinde kalsaydı,” dedim bir anda ama ne yapıp edip kendimi minderlere bırakıp Kale’ye karşı kahvemi yudumlayarak güneşi yine batırdım.

Bodrum çarşıda yok yok adeta cadde havasında birbirinden güzel dükkanlar var. İçeri girdiğimde İstanbul  havasını soluduğum GKM ALIŞVERİŞ adlı mağazada birbirinden şık kıyafetler, ayakkabılar, çantalar,
hediyelik eşya yanında çeşit çeşit saatler ve özellikle kadınlara hitap edecek ürünler ile karşılaştım. Arkadaşlarım adeta hücum ettiler. Hem makul hem de kaliteli ürünleri  görünce. www.gkmalisveris.com Atatürk Caddesi girişinde Denizbank ila Noterlik Binasının ortasında bulunan GKM ALIŞVERİŞ Bodrum’a gelip de tatili unutup insanı alışverişe sürükleyecek tarzda bir yer.

Bodrum’da gece turumuz ilk önce Türkbükü’nde görkemli bir açılışla misafirlerini ağırlayan KUMM’da oldu. Bu sezon 29 grubuyla çalışmaya başlayan görkemli Hotel & Residence’de akıllı ev teknolojisi döşenmiş konforlu mobilyaları, 400 m sahili, SPA, Fitness Center, özel beach, kapalı havuzu yanında seçkin personeli  ile hizmet veriyor. Metin Fadıllıoğlu ve kurmaylarının işlettiği KUMM 29’da başarılı işletmeci Ayşegül Perksoy’un başarısı büyük. Bu yaz Bodrum’da en trend yerlerinden biri olacağı kesin.
www.kuumhotel.com 0 252 311 00 60

Geze gezmemizde ikinci durak Bodrum merkezde bulunan NEWOLD CLUB idi. Bodrum Çarşı’nın içinde bulunan HAN’ın yerine açılan mekanda DJ Levent ile gerçekten eğleniliyor. Tuğba Süvari’nin Halkla İlişkilerliğini yaptığı mekan kare biçiminde içeri girişte sağ tarafda DJ kabini bulunuyor. Üst balkon tarafında perdeli kısımlardan bakıldığında avlu tarzında bir yer ama eğlence için gayet güzel bir yer NEWOLD CLUB. İçeride sarı saçları ile Nejat İşler’i bir anda yanımda görünce bir anda kim bu, diye durdum. Bodrum Kale Caddesi Çarşı Mah. No 29 www.newold.com.tr 0 252 316 94 54

Beldede geceler uzun ya trafik sorunu da olmayınca bir o mekana bir mekana dolaştık durduk. Takipçimiz de Hürriyet yazarı Ahmet Hakan idi. Neredeyse her dükkanda pişti olduk onunla. Son yıllarda kış aylarında da geldiğim Bodrum’da her defasında uğradığım KULE BAR’a sanki İstanbul’da çok popüler bir mekana giriyormuş sıkıntısıyla girdik. İstanbul’da Allah’a 1000 şükür her mekana girebilirken Bodrum’un son dönem en popüler Rock barına sıkı bir güvenlikten sonra dahil olduk. Gerçekten de güzel çalıyordu.
31 Mayıs-01 Haziran  da LUXUS, 7-8 Haziran’da Maskott (Koray Candemir), 14-15 Haziran’da MARSİS, 21-22 Haziran’da PİJAMA ile 28-29 Haziran’da Sarp sahne alacaklar. Barlar Sokağı’nda www.kulebar.com

Yıllardır yaz kış her gelişimde uğramadan edemediğim bir yer var: Barlar Sokağının hemen girişinde bu yıl 22. yılını kutlayan ORA BAR’dan söz ediyorum. Açıldığından beri kaliteli müziği ve servisinden ödün vermeyen ORA BAR bu yıl yeni işletmecileri ile yoluna daha emin adımlarla devam ediyor. En büyük özelliği hem merkezi bir konumda hem de kapalı  bir alanda oluşu yakında başlayacak olan ses kısıtlaması için kayda değer. Kapıları kapatıldığında sabahın ilk ışıklarına kadar müziği rahatlıkla dinleme imkânına sahip olabiliyorsunuz. Çarşı Mah. Dr. Alimbey Caddesinde Hadi Gari’nin karşı sırasında. 0 252 316 39 03

Özel geceler için ideal bir yer, DJ seçkin, yerli ve yabancı seçkileri ile eğlenme imkânınız var. Bu arada giriş fiyatı yok. Bardan alacağınız içkilerin fiyatları çok makul.

Geçen yıl  keşfettiğim bir yer var  Barlar Sokağının hemen ilerisinde daha evvel Cemil İpekçi’nin işlettiği  VARİL yerine açılan Levent Bulut’un işlettiği ALEM BAR, burası sabah saat 04.00’a kadar açık sahnede Reşat adlı sesi mükemmel olan bir zat var. Şarkılar Sanat Müziğimizin en güzellerinden hani imkan olsa her gece dinlenebilecek kalitede. Şarkılara eşlik edebileceğimiz tarzda sahne alıyor Reşat. Bodrum’da şöyle efkâr dağıtmak istiyorum, deniliyorsa Cumhuriyet Caddesi  No.134’te ALEM BAR’a muhakkak uğranılmalı. 0 252 313 69 50 Fiks menü yok, sadece içtiğini ödemek gibi bir durum söz konusu. Fiyatlar da oldukça makul ama yakın zamanda Reşat’ı İstanbul sahnelerinde de görmek gerek, diyorum. 

Eğlence ve keyif Bodrum sokaklarında  her köşede insanı yakalıyor. Mesela 19 Mayıs haftasında Hadi Gari’de Ozan Doğulu, Gümbet’te açılan POSH’ta sahne alan Demet Akalın dolayısıyla sokakların kapanması hemen ileride Club Mood’da DJ Berna Öztürk’ün performansı yanında Küba’da Erkut Sezer’in sahne şovu ile Galatasaraylı eski oyuncu Yiğit Özmen’in işlettiği FİNK gece hayatını sevenler için en ideal durumdaydı.

Bitez’de bulunan Sarnıç şık ortamı yanında denizi ve spesiyalleri yine moda. Türkbükü’nde Hocanın Yerinde keyif ile yenilen mantı çiğ börek muhteşem.

Yeni sezonda Cenk Eren ve ekibi Bodrum’da eğlenceyi yönlendirecekler gibi geliyor bana.

17 Haziran’da Harbiye’de bulunan PİYASA kapılarını açıyor. Ayrıca yine aynı tarihte Bianca Beach de misafirlerini bekliyor.

24 Haziran’da Levendiz Meyhanesi açılıyor 0 252  316 61 05 

25 Haziran’da My Pavyon büyük süprizlerle ”Merhaba,” diyor. 0 252 316 60 93 

Barlar Sokağında Dr Alimbey Cad. 1025 Sok da Mandalin’de sanatçılı geceler şimdiden belli olmuş.

 27-28  Mayıs   da  Hüsnü Şenlendirici, 03-04 Haziran da Yeni Türkü, 10-11
Haziran da Dolapdere Bing sahne alacak.  www.mandalinbodrum.com

Bodruma  Mayıs ayında asıl gelişimin nedenlerinden biri  1998  yılından beri
müdavimi olduğum HOTEL GÜMBET ‘in 2011 sezonuna açılış  daveti  içindi.
İbrahim Avar’ın işlettiği bu şirin yer. Gümbet sırtlarında  muhteşem ötesi
bir  manzaraya  hakim  yapısıyla  beni büyüleyen bir  yer. HOTEL GÜMBET’in
her şeyi   olan Mithat  Erli nin kendine  özgü kahvaltıları  şirin   barı
begonviller içinde  manzaraya  karşı havuzu  ile adeta   kalabalığın içinde
tam bir dinlence   yeri. Ferah  odalarına   bu yıl  nin   konulması
HOTEL GÜMBET ‘in değerine değer katmış.  Makul   fiyata  konaklamanın
yanında Gümbet Barlarına   5 dakika  mesafede oluşu ,merkeze dolmuş veya
taksi ile çabucak   ulaşılabilecek   mevkii de olması mükemmel.
www.hotelgumbet.com  0 252  319 59 35 -36 

Şakir Esendemir Sok. No.22 Gümbet. Sabah kahvaltılarında domates biber kavurmasını muhakkak isteyin.

Diğer  bir  geliş  nedenim ki   bu  en önemlisi  arkadaşlarım Gökhan Mumcu
ve  Ceren Aksan’ın 21 Mayıs 2011  cumartesi  gün batımında  kıyılan
nikahları  içindi. Gümüşlük  de  Antik  Eklisia  nın bahçesinde kıyılan
nikahın manzaraya karşı  seramoni tadında oluşu muhteşemdi. 560 yıllık
Bizans kilisesi olan  Antik Eklisia nın bahçesinde zaman zaman Klasik Müzik
konserleri de veriliyor. Büyüleyici   bir  duruşu  vardı  mekanın
arkadaşlarımın  aile büyükleri,yakınları ve sanatçı  dostlarının iştirak
ettiği bu güzel günü herhalde hiç  unutamayacağım. Her ikisinide  bir ömür
boyu  MUTLULUKLAR DİLİYORUM.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Geleneksel Bebek Şenliği 3-4-5 Haziran’da Bebek parkında yapılacak. 4 Haziran’da Melis Danişmend sahne alacak.

2- Anadolu Yakası’nın en özel yaz eğlence mekanı Çubuklu Hayal Kahvesi açıldı. Yemek için 0 216 413 68 80’dan bilgi alabilirsiniz. Haziran ortasında Teoman konseri için şimdiden www.biletix.com.tr a bakın derim.

3- Yıllar evvel Kalamış Marina Bar’da Kerem Güney & Burcu Kuran Güney sahnesinde dinlediğim Nida Şan şimdilerde Kadıköy Bahariye’de KADİFE BAR’da. www.kadifebar.com

4-    Hülya Avşar 09 Haziran da NAHİDE Rüya Adasında sahne alacak.

5- Şu günlerde hiç Ulus Parkından bir  manzaraya baktınız mı? Şehir ne durumda haberiniz var mı ?

6- Parkorman’da 4-5 Haziran’da gerçekleşecek olan PETFEST 2011, tüm geliri Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneğine kalacak olan etkinliğin biletleri www.biletix.com.tr da (Köpek
aktiveleri, çeşitli etkinlikler.)

7- 1998 yılının Ekim ayında CNR’da izlediğim Ricky Martin 18 Haziran Cumartesi Turkcell Kuruçeşme Arena’da.

8- Şehir Tiyatroları bu hafta Harbiye Açık Hava Sahnesi’nde 31 Mayıs’ta İstanbul Efendisi, 2 Haziran’da Kabare, 4 Haziran’da Lüküs Hayat, 6 Haziran’da Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı oyunlar sahne alacak. Etkinlikler saat 21.00’da başlıyor. www.ibst.gov.tr

9- ADA Müzik 25. yılını 09 Haziran da Harbiye Açık Hava’da kutluyor. www.biletix.com.tr

10- İtalya’nın ünlü dondurmacısı Giolitti artık Nişantaşı’nda. Rumeli Cad. 1 /3 de.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 30  Mayıs 2011
+ yazılar