• İstanbul Komedi Oyuncuları
  • SONA ERDİ

Yarım saat kadar Kayra Şenocak ve Özgül Kavruk sahnedelerdi. Kayra ‘Aşka olan meyilim senin yüzünden’in aynı zamanda yazarı. Benim bu ülkede tanık olduğum çoklarına benzemiyor. Hani şu her şeyi kendileri yapmaya çalışan tipler vardır ama olmaz, sadece magazin desteğiyle bir yerlere işaret bıraktıklarını zannederler. Kayra, onlardan biri değil.

İyi bir text yazmış ve aynı zamanda iyi de oynuyor. Özgül Kavruk sahnede oldukça güzel görünüyor. Özgül’ün ilk tiyatro oyunu, oynama kısmında duyduğum kadarıyla ilerleme kaydetmiş; şimdi kanımca sahnede parlamaya geldi fakat sahnede parlamak da pek sonradan eklenen bir şey değildir. Konuşmasında problem var, hafif bir tıslama hissediliyor. En azından bu düzeltilebilir bir şey. 

Oyunun ilk yarım saati geçtikten sonra sahneye Ercü Turan ve Zeynep Aydemir dahil oluyorlar. Ercü ve Kayra son derece yüksek oynuyorlar, enerjileri ve uyumları muhteşem. Oyun bir erkeğin elinden çıktığı için erkek oyunu. Bu belli. Kadınlar haksız gösteriliyor, sorun yaratan, ilişkileri tüketen taraf kadınlar olarak gösteriliyor. Ancak bu kesinlikle Özgül ve Zeynep’in sahnede sönük kalmalarının sebebi olamaz. Zeynep de son derece güzel biri fakat onun da diksiyon fonetikle bir süre ilgilenmesi, sesini ayarlamayı öğrenmesi gerekiyor. Kayra ve Ercü sahneden çıktıklarında iki kadın oyuncu kocaman sahnede kaybolmuş gibi oluyorlar. Haksızlık etmeyeyim diyorum ama aslında alkışı toplayacakları yeri son derece vasat bir şekilde geçiyorlar. Tiyatroda şöyle bir sıkıntı var: Doğal olarak canlı performans. Oyuncu o an kendini beğenmese bile geri dönüp tekrar oynayamıyor. Seyirci de sürekli aynı oyuna gitmeyeceğine göre o oyunda ne varsa onu alıyoruz.

Kayra ve Ercü’nün basında ve sosyal medyada bahsedilen sarhoşlar sahnesi alkış tufanına sebep oluyor. Kesinlikle önyargısız gitmek ve oyuna açık olmak gerekiyor ki gülmek sizi sarsın çünkü gerçekten keyif veriyor.

Kayra’nın oyun başında sahneyi dondurup izleyiciyle konuşması çok hoşuma gitti. Ben de sarhoşlar bölümünde eğlendim. Sarhoşluk başarılı bir şekilde oynandığında keyiften insanı dört köşe yapabilir ve açıkçası sarhoş oynamak da çok zordur ama bu oyunca Kayra ve Ercü inanılmaz derecede başarılılar. Hani neredeyse gerçekten içiyor olduklarını düşünebilirsiniz. 

İstanbul Komedi Oyuncuları tarafından oynanan oyun yaklaşık 4 aydır sahneleniyor. Konusu kadın erkek ilişkileri. Yeni evli iki çiftin, evliliğe alışma sürecini komik ve eleştirel bir dille seyirciye aktarıyor. Kadın erkek çatışması, evliliklerdeki güç dengeleri ve ufak tefek atışmaların ulaşabileceği boyut Elif ile Arda, Melis ile Onur’un ilişkileriyle gözler önüne seriliyor. Son derece gerçekçi ama daha önce de belirttiğim gibi erkek oyunu. Her ne kadar kadınları eleştirse de sonunda yine de kadınları seviyoruza bağlasan da Kayra, bir dahaki oyunda kadınları bu kadar yerden yere vurma. Ben kendim nefret ettim kadınlardan, o kadar yani..

Arkadaşlarımın oynadığı bu oyunu yazarken zorlanmadım ama onlar okuduktan sonrası bakalım nasıl olacak? Eğer eğlenmek, iyi vakit geçirmek, belki ilişkilerinizi tekrar gözden geçirmek isterseniz mutlaka seyredin, derim. Seyrine doyum olmuyor..

Benim aşka meyilim sevgilim yüzünden.. Seyredin, siz de cümlenizi söyleyin.

  • Hande Yöremen 26 Ocak 2012
+ yazılar