+ yazılar

Son zamanlarda neredeyse her belde, her yöre Film Festivali düzenliyor. Benim için en önemlileri Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 30 Mart’ta başlayacak olan İstanbul Film Festivali.

Bunların yanında Kasım ayında Hüseyin Sıtkı ve dostlarının sıkı katkıları ile gerçekleştirdikleri Frankfurt Türk Filmleri Festivali belki de en çok bu Festivalde sıcaklığı, dostluğu ve sanatı yaşadım.

18 Şubat günü Küçükçekmece Belediyesinin düzenlemiş olduğu ”EDEBİYATTAN BEYAZ PERDEYE FİLM GÜNLERİ” için Sefaköy Kültür Merkezi’nde güzel bir şölen ile başladı Festival. İlk önce ”Edebiyat ve Sinema İlişkisi” panelinde Ali Çalışır yönetiminde Abdurrahman Şen, Cengiz Abdullayev ve Sevin Okyay yorumları ile Sinema konuşuldu. Aynı gün Halkalı Kültür ve Sanat Merkezinde açılışı yapılan Sinema Adamı Agah Özgüç’ün hazırlamış olduğu ”Metinden Perdeye ”Edebiyattan Uyarlanmış Film Afişleri Sergisi ile  Sinemayı bir kere daha keşfettik. Bu sergi, 29 Şubat 2012’ye kadar sinema severler tarafından gezilebilir. Festival açılışı sunucu Nefise Karatay’ın sunumuyla başladı. Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın konuşmasıyla devam ederken Cahit Berkay ve Orkestrasının ”Unutulmaz Film Müzikleri” ile devam etti. Küçükçekmece
halkına hafta boyunca Reis Bey, Adı Vasfiye, Mutluluk, Selvi Boylu Al Yazmalım, Kuyucaklı Yusuf gibi Türk Sinemasının önde gelen filmleri sunuldu. Başta Ümit Ünal tarafından gerçekleştirilen Senaryo Yazarlığı
Atölyesi  çalışmaları yanında Muzzaffer Hiçdurmaz moderatörlüğünde İzzet Günay, Prof. Dr Kurtuluş Kayalı ve Zahit Atam’ın katkıları ile Lütfi Ömer Akad Sineması tartışıldı.

Başarılı bir şekilde gelişen ”EDEBİYATTAN BEYAZ PERDEYE FİLM GÜNLERİ” gelecek yıllarda daha güçlenerek sinemaya ve sinema izleyicisine ışık katacak. www.kucukcekmece.bel.tr

Şarkılarını her dinlediğimde “Bu kadar mı hoş okunur, bu şarkılar bu kadar mı içten yorumlanır,” diye düşünürüm. Son aylarda iki defa sahnede izledim bu sanatçıyı; çok pozitif, çok da içten yorumladı şarkılarını dünden bügüne. Zaten çocukluğumdan beri onun şarkıları ile geçti ömrümüz. O da çocuk yaşken sanat hayatına atıldığı için paralel geçti ömrümüz. Size unutulmaz şarkıların yorumcusu Yeliz’den bahsediyorum. Yalan, Oldu Olacak, Rüya, Hayalimdeki Adam, Yaşadıkça adlı şarkıları hep ondan dinledik beğendik. Şimdilerde Hakan Eren yapımcılığında 17 şarkının bulunduğu ”En İyileriyle  YELİZ” albümüyle müzik marketlerde sanatçı. Albümde Erol Evgin ile seslendirdiği ”Bir Bakışın Yetti” hepsi gibi muhteşem.
Nostalji severler için bu albüm ideal. Bu arada Yeliz’i canlı canlı dinlemek istiyorsanız Küçükyalı NANNA’da sadece Cuma akşamları sahne alıyor. 0 216 417 17 18 www.nannarestaurant.com

Adı Gözde Uysal. Son yıllarda tanıdığım ender şahsiyetlerden biri. O da bizim gibi her gün işinin başında çalışıyor, geziyor, o da yaşıyor. “Ne zaman Gözde nerede?” desem bu hafta koşusu var, deniliyor. Nedir bu koşu merakı diye inceleyince Gözde’nin sosyal yardım dernekleri adına yardım koşularına katılıyor olduğunu öğreniyorum. Gözde Uysal şimdilerde 04 Mart Pazar günü Eğitim Gönüllüleri adına Antalya’da 21 km’lik koşuya katılıyor. TEGV için Adım Adıma kampanyası ile destek toplayacak. Hemen akabinde 15
Nisan 2012’de Paris’te 42 km koşacak. Onu Facebook sayfasından veya @GozdeUysal twitter sayfasından takip edebilirsiniz.

Maddi destekler için Garanti Bankası Karaköy Şb. ( 400 )  Hesap No, 6295532 Iban TR 40 0006 2000 4000 0006 295532 nolu hesaba. Açıklama kısmına AA GUYSAL, adınızı ve soyadınızı yazın.
www.bugday.org ve www.adimadim.org ‘dan bilgi alabilirsiniz.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Levent’e EDITION Hotelin girişinde CIPRIANI’de Onur Baştürk’ün 1930’lar partisinde DJ Salih Saka’nın seçkileri CIPRIANI nın o nefis pizzaları ve risottoları. www.cipriani.com

2- Melis Danişmend İstanbul Mart 2012 programı; 2 Mart Karga’da (Kadıköy), 8 Mart Ghetto, 14 Mart Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde.

3- Hafta sonu Şaşkınbakkal Hayal Kahvesi’nde Ömür Gedik & Bay J ikilisini gerçekten keyif alarak çoşku  ile izledik. Yine, yeniden sahnede görmeli bu ikiliyi.

4- Şaşkınbakkal Boyner’in hizasına Benzin’in yerine açılan ”La Strada” menüsü servisi ve kalitesiyle Bistro& Bar tadında Bağdat Caddesi’nin en yenisi.

5- Leman Sam’ın yeni albümü pek zıplamalı şarkı yok ama o güzel ses şarkılara renk katmış. Dinlence  albümü tarzında.

6-  Suadiye Saloon Bar’da cumartesi akşamları gerçekleşen canlı müzik dinletisi

7-   Caddebostan Zanzibar’ın güneşli bahçesi .

8-   Nişantaşı Reasürans’da bulunan Therapy’de  DJ formatlı eğlenceli geceler.

9-   Zakkum grubunun radyoda her daim çalan ”Anason” şarkısı biraz içimi sıkıyor.

10- TRT ekranlarında Salı geceleri yayınlanan ”SEKSENLER” adlı yerli dizi çok komik, çok gerçek, çok da özel.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR..

  • Caner Ural | 27 Şubat 2012
+ yazılar