İstanbul’un o kışı andıran soğuk havasına Elveda! Soluğu iki bölgenin çizgisi olan Dalaman’da aldım.

Pazar sabahı ta insanlar İstanbul’da sabah kahvaltısına hazırlanırken uçağın körüğünden çıkışa ilerken arkamda bir bayan sesi, “Canerrrr…..” Ya inanmıyorum, yine takip ediliyorum. Arkadaşlarım ”Oğlum senin ile  nereye girsek karşımıza biri çıkıyor. Allah tarafından yanlış bir şey yapmıyoruz,” diyor. Ne yapayım benim gibi gezen eş dost çok diyerekten yolumuza devam ediyoruz. Önce yol bizi o eşsiz koyları ile  Göcek’e sürüklüyor. Yeşil  ile mavinin karışımı bu beldede marinaya karşı bir kafede çay ve tosttan sonra ver elini Fethiye Ölüdeniz. Bu arada  Göcek’te 14-18 Haziran 2012’de Boat Show gerçekleşecek.

Ölüdeniz’e vardığımızda hava inanılmaz derecede sıcak sımsıcak geçen Adriyatik Denizinden sonra  Akdeniz sanki daha sıcak. Yamaç paraşütü yapanların arasında şezlonglara yayılıp rüzgarsız bir havada gazeteleri okuyup kendini Akdeniz’e atabilmek bir gün bile olsa insana güç katıyor. Burada yaş ortalaması şu sıralar 50 civarında ama her yer dopdolu. Bir an düşünüyorum da turistler bizden daha iyi biliyorlar nereye ne zaman geleceklerini. Türk millet olarak hep bekleriz, Temmuz gelsin tatile o zaman gidelim (kalabalığa ve pahalılığa rağmen). Ölüdeniz’de gece bayağı hareketli tüm cafeler cıvıl cıvıl. Doğulu  garsonlar, İngiliz tombul kızlar tenekede yanan ateş, biram ve kovboy şarkıları ile sanki  80’li yıllardayım. Bir diğer barda ise Tayland ve Hindistan’da ateş dansı eğitimi almış  grubun dansını izlemek  keyifli idi. Renkli sokakları gezerken hediyelik eşyacıları, deniz turu satan acenteleri yakından izlemek  yazın geldiğini bir kez daha hatırlattı. 

Belcekız Mevkiinde Çarşı içinde Tonoz Beach Otel konaklama işin en ideallerinden gerçekten o kadar  yerde konakladım. Fiyat, samimiyet, kalite, konfor açısından burası gerçekten kayda değer. Denize de 50 mt mesafede www.tonozbeachhotel.com 0 252 617 04 03

Fethiye’de eğlence ve sanat da yoğun. 19 Mayıs’ta Hadise ve Tan konseri ile belde çok eğlenmiş. 5. Ölüdeniz Kültür  ve Sanat Festivali 21 Haziran ila  24  Haziran’da olacak. 25 Mayıs’ta Erkin Koray konseri , 02 Haziran’da Yeni Türkü  konserleri olacak.

Şehr-I İstanbul’a son bir yıl içinde baktığımda irili ufaklıdan ziyade gökdelen misalı binaların çoğaldığını görüyorum. Yeşilin temiz havanın kaybolduğu ama gelişen ülkede bu tür yapılanmanın da doğal olduğunu kabul ediyorum. Bu arada çevreci biri olarak da sağlıklı yapılanmaya herkes  zaman destekçiyim.

Geçenlerde Anadolu Yakası’nın yenilenen yüzü Ataşehir’de yaptığım gezide BRANDIUM ATAŞEHİR’i  keşfettim. Ulaşım ağının yoğun olduğu tüm noktalara kısa mesafede gelişen yapıda alışveriş ve eğlence merkezi yanında ofis katları, otel, spor tesisi, kreş ve buna benzeri birimler yapılanıyor. Ataşehir’in  yeni çekim noktası olacak olan BRANDIUM ATAŞEHİR 120.000 m22lik  alışveriş, kültür ve eğlence merkezi ile epey ses getirecek. 80.000 m2nin içinde 250 mağazanın bulunacak olması modanın kalbinin atacağı Markalar Sokağı yanında sinema salonları adından söz ettirecek. 

BRANDIUM RESIDENCE de 7 tür  daire  mevcut. Birbirinden şık daireler gezilmeye değer. Bu arada 29 Ekim 2012’de açılması düşünülen BRANDIUM ATAŞEHİR 340 odalı bir otel bulunmakta. 1600 kişilik  Kongre Salonu ve 1000 kişilik Balo Salonu yanında 10’dan fazla Toplantı Salonu bulunuyor. Şehre  yeni  bir  soluk  getirecek olan bu otelin Hilton veya Shreaton adının olacağı konuşuluyor. Emay İnşaat’ın  yeni projesi olan BRANDIUM ATAŞEHİR’in 29 Ekim 2012’de gerçekleşecek olan açılışında ”Victoria Secret” defilesinin yapılacak olması söz konusu. www.brandiumatasehir.com 444 12 00

Tiyatro sezonu bitmiş olmasına karşın 10 Mayıs’ta başlayan 05 Haziran 2012’ye kadar sürecek olan 18. Tiyatro Festivali tüm hızıyla devam ediyor. www.tiyatro.iksv.org 

Hafta içi Emre Koyuncuoğlu rejisinde Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda ”İÇTİMA-İ HAKİKİ”ye katıldım. Gerçek buluşma anlamına geliyor. Farklı fikirlerin, istemlerin, ihtiyaçların, yapıların, tarzların bir araya gelip minimum ölçüde bir uzlaşı sağlaması fikrini savunuyor. İki saatlik zaman diliminde  Demokrasi Nedir? Nereye Gidiyoruz? sorularına cevap aradık. Kardeş Türkülerin şarkıları, ÇGSM Doğaçlama Korosu yanında Şebnem Köstem, Işın Eliçin, Murat Garibağaoğlu, Tilbe Saran gibi sanatçıların söyleşiye ortak olmaları ile gündeme ışık tuttuk.

Şebnem Köstem, Nisan ayında İstanbul  Belediyesi  Şehir Tiyatrolarında yine  Emre Koyuncuoğlu  rejisinde rol aldığı ”HEDDA GABLER”  rolü 12. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü 27 Mayıs 2012’de alacak.

14 Mayıs’ta başlayan ve 25 Mayıs 2012 e kadar devam edecek olan 11. PAM Liselerarası Tiyatro  Buluşması için açılış akşamı Profilo Kültür Merkezinde Acıbadem İstek Özel Lisesinin sergilediği Moliere’in eseri ”George Dandin” adlı eseri izledim. Genç yetenekleri sahnede adeta büyüklerine taş çıkartacak edada gördüm. Sahnede duruşları, diyalogları ve mimikleri güzeldi. Sanki geleceğin oyuncularını gördüm bir anda. Genç yetenek Emir Özden inanılmaz oyunculuk yönü ile harikalar yarattı. Genel Sanat Yönetmenliğini Şakir Demirpehlivan’ın yaptığı etkinlikte son oyun 23 Mayıs’da FMV Özel Erenköy Işık Lisesinin sergilediği ”Yedi Kocalı Hürmüz” ile  son bulacak ve ödül töreni 25 Mayıs 2012’de yine Mecidiyeköy Profilo İş Merkezinde olacak.

Bu sezon Tiyatronun tüm ödüllerinde ses veren Dostlar Tiyatrosu’nun ”Ben Bertolt Breht” adlı kabaresi  23 ve 24 Mayıs’ta Dostlar Tiyatrosu’nda 25 ve 27 Mayıs’ta Muammer Karaca Sahnesinde www.biletix.com.tr

İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları yazın da sahnede. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda  01 Haziran’da  Lüküs Hayat, 03  Haziran’da İstanbul Efendisi, 05 Haziran’da Yaşar  Ne Yaşar Ne Yaşamaz, 07 Haziran’da Şark Dişçisi sahnelenecekler. Saat 21:00’da  başlayacak müzikallerin biletleri için www.ibst.gov.tr 0 212  455 39 25

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda Kenan Doğulu’nun yeni albüm konseri 12 Haziran’da.

2- www.iyiyemek.com ‘un organize ettiği ”İyi yemek Bira ve Lezzet Eşlemeleri” 26 Mayıs Cumartesi saat 16.00 ila 22.00 arası Swissotel’de.

3- İstanbul Modern’de 23 Mayıs ila 23 Eylül arası sergilenecek olan Burhan Doğançay’ın ”KENT DUVARLARININ YARIM YÜZYILI” retrospektifi. www.istanbulmodern.org 0 212 334 73 53

4- Müzik marketlerde uzun zamandır yeni şarkıları ile buluşamayan Edip Akbayram, Nalan, Metin Ersoy’un yeni albümleri.

5- Kuruçeşme Mia Mensa’nın şık ortamı, leziz pizzaları yanında zayıf çalışan servisi. www.miamensa.com  DJ İlker Tandoğan’ın seçkileri mükemmel.

6- Kartal sahilinde bulunan Park 156 Hotel’in Adalara karşı şık terası www.park156.com

7- Trump Towers in rahat ortamı.

8- Dondurma denilince Bebek de Güneş Dondurmacısı.

9- Bu yıl 8-9-10 Haziran’da yapılacak ”Bebek Festivali”

10- Halıcıoğlu’nda bulunan Doycan’da İsmail Usta’nın hazırladığı kokoreç ve Adana kebabı. Tavsiye  ederim.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

  • Caner Ural | 21 Mayıs 2012
+ yazılar