+ yazılar

Hani ”Gözünü nerede açtın?” diye sorulur ya insana, ben de birçok Caddeli dost gibi orada hayatın bir bölümüne ”Merhaba,” dedim.

İlk keşfettiğimde Ocak 2004’tü, zaten o zamanlarda açılmıştı Suadiye Saloon Bar. Bir iki defa gidince kapıda bizi karşılayan Leyla ve tüm personel ile kaynaştık bir anda. Yıllar geçti şefler, garsonlar değişti ama Suadiye Saloon Bar bizim jenerasyona dostluk kattı, yepyeni arkadaşlıklar kazandırdı. Canımız sıkıldığında, mutlu olduğumuzda tek başına bile gidebildiğimiz mekandı. Kapanacağını ilk duyduğumda dona kaldım. Şimdilerde Suadiye Saloon Bar artık yok. Ne partiler ne geceler yaşamıştık. 2004’te ilk açıldığında Cuma Cumartesi akşamları DJ Barış Doğruöz’ün seçkileri ile az mı eğlendik sırt sırta eğlencelerde hafta sonunun gelmesini sabırsızlıkla beklediğimiz unutulmaz mekanın bir dönemki Müdürü Sinan Eryentür ve son dönem Müdürü İbrahim Işık tarafından sunulan Fındık Votkası, Dj Ali Sayar’ın  zaman zaman yaptığı Türkçe Pop geceleri, Caddenin en zengin ve en kaliteli mutfaklarından en önemlisi Bağdat Caddesinin en popüler mekanlarından Suadiye Saloon Bar artık yok her güzel şeyin bittiği gibi..

Geçen yıl benim de konuk olarak katıldığım Frankfurt Türk Filmleri Festivali bu yıl 12. kez 09-18 Kasım 2012 tarihlerinde yeniden Frankfurt’ta yapılacak. Birbirinden değerli Türk vatandaşların büyük bir özveri  ile gerçekleştirdiği sinemadan ziyade Türk dostluğunun göstergesini bir kez daha ön plana çıkarıyor. Bu  yıl da Türk Sinemasının birbirinden değerli ustasından gencine birçok oyuncusu ve yönetmeninin katılacağı 12. Frankfurt Türk Filmleri Festivalinin açılış gecesinde 09 Kasım’da ”Anadolu Renkleri – Doğum, Düğün, Ölüm” adlı serginin açılışı ile başlayacak. 11 Kasım Pazar akşamı Frankfurt Zoopalais’de düzenlenecek gecede Müjde Ar, İzzet Günay, Ayşen Gruda, Halit Akçatepe Onur Ödüllerini alırken  Rafet  El Roman şarkıları ile geceye renk katacak. Geçen yılın  Hürriyet Gazetesi Seyirci Ödülünü alan ”Aşk Tesadüfleri Sever” filminin yönetmeni Ömer Faruk Sorak ödül alacak. 12 Kasım’da Festivalin açılış  filmi ”Dedemin İnsanları” gösterilecek ve Çağan Irmak seyirciler ile söyleşide bulunacak. 13 Kasım’da Frankfurt DR. Hoch’s Konservatuar’da Yeşilçam Şarkıları gecesi olacak. 17 Kasım’da Kemal Sunal gecesinde  ”Hababam Sınıfı” gösterilirken Ali Sunal söyleşide bulunacak. Bu yıl  21’i Türk 30  filmin gösterileceği 12. Frankfurt Türk Filmleri Haftası Türk Sineması gerçek bir değer. www.turkfilmfestival.de

AUTOSHOW 2012 01 Kasım’da TÜYAP’ta görücüye çıktı ta şehrin bir ucunda. Metrobüs ile 1 saatten fazla  yolda giderken yaşadığım İstanbul’un bir kez daha koskocaman olduğunu fark ettim. KIA standında Irina Shayk’ın showuyla gelen AUTOSHOW’da  45 milyon dolarlık yatırım ile 500’e yakın model
sergileniyor. 31 yeni model ilk kez tanıtılırken 650.000 kişinin 11 Kasım 2012’de kapanışa kadar Fuarı  gezeceği  konuşuluyor. Fuarı giriş fiyatı hafta içi 10 TL, hafta sonu 15 TL olurken otopark 10 TL ama illaki Metrobüs ile gelinmeli. Kadınlar ve çocuklar için hafta içi ücretsiz hafta sonu kadınlara %50 indirimli. Hafta içi saat 12.00 ila 21.00, hafta sonu ise 11.00 ila 21.00 arası açık olacak.

Çağdaş Sanat Fuarı ”Contemporary İstanbul” 22-25 Kasım 2012 tarihleri arasında 7. kez Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yeniden sanatseverler ile buluşacak. Etkinliğe 55’i yurt dışından toplam 100 çağdaş sanat galerisi ve 600 sanatçı katılacak. İstanbul yeniden uluslararası koleksiyonerleri, sanat profesyonellerini ve sanatseverleri ağırlayacak.

ÇEMBERİME TAKILANLAR

1- Go Mango Suadiye’de yemekler ve servis mükemmel. Sadece havalandırma, müşteri gürültüsü sorunları çözülse ve misafirler için telefon şarjı da olursa her şey dört dörtlük olacak.

2- Levent Kanyon’da 18 Kasım saat 14 ila 16 arası Sibel Köse ve Neşet Ruacan ”Kanyon da Caz Havası” ile açık alandalar.

3- Uluslararası 31. Kitap Fuarı 17 ila 25 Kasım arası yine TÜYAP’ta. Onur Yazarı Gülten Dayıoğlu olacak. Ulaşım için illaki Metrobüsü deneyin.

4- Suadiye Hotel’in altında açılan MADAME MARGOT gün geçtikçe daha da güzelleşiyor. Showlar ve Jeyan Büyükburç’un sahnesi çook güzel.

5- Yalova’da Özdilek karşısında ALATURKA KÖFTE.

6- Büyükada’da sahilde  FAÇYO’da balık ve mezeler nefis ama personelin illaki hijyen şartlarına ve bakımına önem vermesi şart.

7- Hafta ortası gittiğim Mersin’de 1950’den beri faaliyet gösteren GÖÇTÜ RESTAURANT www.goctukebap.com

8- 80’li ve 90’lı yılların unutulmaz Türk Sanat Müziği sanatçıları 01 Aralık Cumartesi gecesi Bostancı Gösteri Merkezinde.

9- CAHİDE GOLD’da Salı geceleri Ümit Besen.

10- Ortaköy’de açılan Magazinnist İstanbul gecelerine ışık saçıyor.

  HEPİNİZE  İYİ HAFTALAR

  • Caner Ural | 05 Kasım 2012