+ yazılar

Unuttuk gibi geliyor bana o çocukluğumuzda yaşadığımız Mahalleyi, Mahalleliyi en önemlisi samimiyeti..

Şimdilerde koca koca binalarda yaşayan biz, o dostluğu, o yardımlaşmayı daha doğrusu insanlığı bulamaz olduk.

Evden çıkarken ev ahalisine anahtar bırakmak için köşedeki bakkala kaç kere o herkesten sakındığımız evimizin anahtarını bırakışımız veya ”Şu paketleri yukarı kadar taşır mısın?” diyebildiğimiz karşı nalbur’un çırağı.

Artık hiçbiri yok ve olmayacaklar da.. Mahallenin Ayşe Teyzesi, Ömer Amcası da çoktan yok oldular fakat bu hafta Nişantaşı’nda yepyeni bir Mahalle kuruluyor hani ev komşuluğu türü bir durum söz konusu değil ama. Daha ziyade esnafın kaynaşacağı sıcak dostane lezzetin doruğa çıkacağı bir Mahalle geliyor. Hediyelik eşyacıdan balıkçıya, fırınından Uzakdoğulu’suna kadar birçok seçkin firma Nişantaşı’nın gözde mekanı City’s Alışveriş Merkezinin 5. katında buluşuyor. O eski Mahalle tadına yaşacağımız dostlukların pekişeceği güzel bir Mahalle geliyor şehre. Hele dükkanların tabelasına Mahallenin Mantıcısı, Mahallenin
Çikolatacısı gibi isimlerin konulması da samimiyetin bir nevi göstergesi.

MAHALLE SAKİNLERİ

Mahallenin hediyelik eşyacısı: Alessi
Mahallenin kitapçısı: Assouline
Mahallenin baklavacısı: Kaşıbeyaz
Mahallenin balıkçısı: Balıkev
Mahallenin barı: Bar Şarap
Mahallenin biletçisi: Biletix
Mahallenin kahvecisi: Caribou
Mahallenin çiçekçisi: Pasiflora
Mahallenin dondurmacısı: Cremeria Milano
Mahallenin baharatçısı: Ducros
Mahallenin çikolatacısı: Godiva
Mahallenin Organik marketi: Green Spot
Mahallenin Steakhouse’cusu: Günaydın
Mahallenin türk kahvecisi: Selamlique
Mahallenin kuryesi: Home Delivery
Mahallenin Kebapçısı: Kaşıbeyaz
Mahallenin fırını: Komşu Fırın
Mahallenin kuruyemişçisi: Malatya Pazarı
Mahallenin Burgercisi: Mano Burger
Mahallenin Mantıcısı: Hoca’nın yeri
Mahallenin şarküterisi: Karaköy Namlı
Mahallenin sosisçisi: Nathans
Mahallenin İtalyan’ı: Rigatoni
Mahallenin Salatacısı: Sosa Salata
Mahallenin Sushicisi: Sosa Sushi
Mahallenin Bakkalı: Tobacco Shop
Mahallenin Birahanesi: Vida-Tuborg
Mahallenin Uzakdoğulusu: Wagamama

Şair Günseli İnal ‘ın son şiirlerinden oluşan ” Pan ” adlı şiir kitabı 100 adet  ve numaralı olarak basılmış.Kitapların her birinin kapağı Bubi tarafından kendi tuvaliyle kaplanmış. Bubi’nin özgün estetiğini uygulayan Pan şiir kitabında şairin 25 uzun şiiri yer alıyor. Bu farklı kitabın grafiğini tasarımcı Timuçin Unan editörlüğünü ise Bülent Usta yapmış. Kitabı yaratmanın amacı  ‘Eser Artı Eser ‘ yaratmak, farklı sanat disiplinlerini bir araya getirerek şiir ve resim sanatının birlikteliğini kutlamak. 10 Aralık’ta Pera Müzesinde gerçekleşecek olan imza gününde okuyucusu ile buluşacak bu şiir kitabını heyecan ile bekliyorum.

Bu hafta yepyeni 2 oyun izledim ikisi de birbirinden farklı ve güzeldi. Kasım ayı içinde özel tiyatrolarda geçen yıllara oranla ciddi anlamda bir gelişme söz konusu. Yakın zamanda tüm oyunları seyredip sizin ile paylaşacağım.

HAMLET

CEF TİYATRO’nun sahneye koyduğu, Kemal Başar’ın yönettiği  ”HAMLET ”in prömiyerine giderken oyun uzun sürer mi sıkılır mıyım diye hep tereddüt ettim. Shakespeare’in yazdığı, her oyuncuyum diyenin repertuarında olması gereken ”HAMLET”i oynayan Arda Aydın sahneyi tam anlamıyla sesi, mimikleri ve oyunculuk gücü ile doldurmuş. Bu sezon Şehir Tiyatrolarında dört değişik oyunda rol alan Arda Aydın bu oyunda da başarılı. Oyunda Hakkı Erkök her zaman ki gibi başarılı. ”HAMLET”e Okan Bayülgen de  Hamlet’in ölen Kral babası rolünde sesi ile oyuna renk katıyor. Lale Başar, İsmail İncekara, Beste Bereket  ”HAMLET” in diğer oyuncuları.

1600’lü yılların başında kaleme alınan trajedinin en önemli eseri olan ”HAMLET”in konusu olarak kısaca Danimarka’da geçtiğini Kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçen annesi ve onunla evlenen amcasından nasıl intikam aldığını anlatıyor. İki saate yakın süren oyunda yönetmen Kemal Başar yalın ve anlaşılır bir dille sahneye taşımış. Yerleşik sahnesi olmayan CEF TİYATRO’nun yeni oyunları 03 Aralık’ta Akatlar Kültür Merkezi’nde, 11 Aralık’ta Trump Towers’ta olacak.

Mİ MİNOR 

Meltem Arıkan’ın yazdığı, Memet Ali Alabora’nın hem yönetip hem oynadığı, ilk defa izlediğim adeta oyunculuğuyla büyülendiğim Pınar Öğün’ün rol aldığı Müzikli İktidar oyunu ”Mi minör ”. Pinima ülkesinde geçen para biriminin papel olan Demokrasi ile yönetilen ama her şeye Başkan’ın karar verdiği bir ülke. Burada aslında iktidarın iktidarsızlığı konu ediliyor. Can Kahraman, Sennur Nogaylar, Fuat Onan 16 kişilik kadronun sadece bir kaçı. Seyircilerin oyuncu olarak katılabildiği oyuncuların an be an seyirci olabileceği farklı bir oyun ”Mi Mimor ”Demokrasiyle yönetilen ülkede iki parti vardır ve bu iki partinin de başkanı aynıdır. Kadınların kendi aralarında erkeklerin de kendi aralarında özgür olduğu Pinima’da yaşananlar anlatılıyor. Yaklaşık 2 saatte izledikleriniz karşısında “Nasıl  oluyor ya?” sorusunu onlarca kez soruyorsunuz. ”Mi minör”ü izlemeye gelirken internetli telefonlarınızı yanınızda bulundurmanızda yarar var çünkü twitter’a girme imkânınız var, fotoğraf da çekebiliyorsunuz. Yaşanan gerçekleri cesur bir biçimde anlatıyor oluşu ”Mi minör”ün başarısını  gösteriyor. Pınar Öğün’ün oyun boyunca durmaksızın gösterdiği performans, Sennur Nogaylar’ın renkli kıyafetleri ve sempatik duruşu kayda değer. ”Mi minör” 5-9 Aralık’ta Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda, 13-20 Aralık’ta Kadıköy Caferağa Spor Salonu’nda www.miminor.netwww.biletix.com

ÇEMBERİME  TAKILANLAR

1- Taksim Sıraselviler’de CVK Hotel’de bulunan ”La Nouba”da Cuma ve Cumartesi sahne alan Cumhur Demir’in yorumu. 0 212 293 85 85

2- A Haber gece geç saat başlayan Cem Ceminay’ın sunduğu ”Uykusuz” adlı program.

3- İstanbul Tasarım Bienali 12 Aralık’ta bitiyor. www.iksv.org

4- Demir Demirkıran yeni şarkıları ve konserleri ile Ocak 2013’te yeniden sahnelerde.

5- Beyoğlu Zarifi de meşhur kış gecelerinde Salı Aret, Çarşamba Suzan Kardeş, Perşembe Fatih Ahıskalı ve Hakan Oral, Cuma ve Cumartesi geceleri DJ İlker Tandoğan’lı geceler. www.zarifi.com.tr

6- Sezen Aksu’nun yaz konserlerin devamı 8-9 Şubat 2013’te Bostancı Gösteri Merkezi’nde.

7- Küçükyalı NANNA’nın düzgün servisi ve eğlenceli geceleri.

8- Trump Towers’ta 17 Şubat’a kadar sergilenecek olan Köpekbalığı Sergisi.  www.kopekbaligidunyasi.com

9- Enka Kültür Buluşmaları  devam ederken 11 Aralık da  Dilbağ Tokay &
Emine Serdaroğlu nun viyolonsel piyano şöleni.

10- Uzun zamandır kapalı gişe oynayan ”PROFESYONEL” adlı oyun 25-30 Aralık’ta Devlet Tiyatroları’nın Cevahir Sahnesinde.

HEPİNİZE  İYİ HAFTALAR

  • Caner Ural | 03 Aralık 2012