Aslı, neredeyse çocukluk arkadaşım, eski arkadaşım, eskimeyen arkadaşım. Birlikte en çok eğlendiğim arkadaşlarımdan biri. Öyle çok anımız var ki, 1997’de tanıştığımızdan beri. Çok gün, gece, an, insan biriktirdik. Elbette onunla da röportaj yapmasam kulisonline eksik kalırdı.. 

Oyunculuk senin için ne anlam ifade ediyor?

Oyunculuk benim için ne ifade ediyor? Şöyle biz nasıl oksijensiz yasayamazsak ben de içimdeki karakterleri paylaşmadan, kusmadan yaşayamam. Onun için benim için oyunculuk bölünmek, çoğalmak, karışmak hele benim gibi insan seven biriyseniz şahane çünkü sürekli farklı karakterler, insanlar olup kimi zaman egonuzu tavan yaptırıp kimi zaman da basit bir kadınla ucuzlaştırıyorsunuz. Deli işi ama hiç de akıllı olmak istemedim zaten  çok mutluyum.

Yazarlık bölümünde de okudun. Oyunculuğa geçişin nasıl oldu?

Benim amacım zaten tiyatro sınavına girmekti ama çalışmadığımdan sınava giremedim ve “Yazarlık bölümüne gireyim bari,” dedim. Tamamen tesadüf, kazandım ve okudum, İyi ki de okumuşum; çok değerli hocalarla tanıştım. Beni ben yaptı.

Yazmaya devam ediyor musun? 

Tabii ki yazıyorum. Deneme, kısa senaryolar tadında ama toplanmış ya da birleştirilmiş bir şeyler yok. En  kısa zamanda inşallah. [Aslı burada gülümsüyor. İnşallah Aslı!]

Kitaplarla aran nasıl? 

Bir gün Ayşe Kulin ile çay içiyorum, bir gün Bukowski ile ilişkileri tartışıyorum, bir gün Nazım ile aşk yasıyorum, bir gün Asaf ile temizleniyorum. Kitap demek ruh demek bence, her şeyden öte yapamam ben onlarsız, kokuları olmadan.. Onun için bir kaç arkadaşım dışında kimseye kitap vermem, vereni de sevmem.. [Birlikte gülüyoruz.]

Oyunculuğa başladığından beri senin için dönüm noktası olmuş biri/leri var mı?

Hayır, yok ama Bülent Emin Yarar’dan çok şey öğrendim gerçekten, sırtıyla bile oynayan bir adam. Çok şanslıyım çok.

Rollerine nasıl çalışıyorsun?

Alt metinlerini inceleyip bu kadın Aslı olsadan yola çıkarak ilerliyorum ve tabii ki gözlem yaparak.

Dizi filmlerdeki girilen bu zorlu sürecin nasıl atlatılabileceğini düşünüyorsun? Oyuncuların bu konudaki tavırları nasıl olmalı?

Bence amaç para kazanmak olduğu surece zor.. Set ölümleri de olur, diziler 2 saat 15 dakika da olur. Onun için ya hep beraber bir tavır sergilenmeli ya da bu deve güdülmeli. Gayet net. Herkes bir şeyler söylüyor ama  sonuç ortada. Sendika bile daha yeni yeni bir şeylere kavuşabiliyor hak olarak. Amaçlar değişmeli ama bu devirde de zor. 

Ülkemizdeki oyunculukları nasıl değerlendiriyorsun? En çok kimleri izlemekten zevk alıyorsun?

Ben çok başarılı buluyorum yeni nesli. Oyuncu olarak Sinem Öztürk diyeceğim en yakın arkadaşlarımdan biri olarak ve Pelin Akil ama ama bir Demet Evgar var ki hayran olduğum tartışmasız muhteşem. Zira mankenden oyuncu oldu çok da güzel oldu bir Kıvanç Tatlıtuğ gerçeği var. Babalardan Erkan Can, Haluk Bilginer, Tuncel Kurtiz, Bülent Emin Yarar var. Var da var çünkü artık insanlar gerçekten uğraşıyor iyi olması için ve Türk sinemasını çok başarılı buluyorum.

Duygularını yoğun yaşayan birisin. Bunu mesleğinde nasıl kullanıyorsun? Ne gibi faydalarını görüyorsun?

Aslında şöyle diyeyim manık depresıf  tatta bir kişiliğim var bunu dengede tutmamı sağlıyor. Bu açıdan bir terapi görevi görüyor. 

Şimdi gözlerini yumsan, açtığında nerede olmayı hayal edersin?

Geçmişimde ailemin tam olduğu yıllarda, mesela 96 senesinde..  

Bundan sonraki projelerin neler?

Yazıya ağırlık vermek istiyorum bu dönem ve bitemeyen bir film senaryom var, onu artık bitirmek ve  bir an önce çekmek istiyorum.

Evlilikle birlikte yaşamında neler değişti?

Daha sakin bir yapım oldu. Sabır dengesi değişti. Her şeyin daha fedakârlığında oluyorsunuz ama seven herkese tavsiye ediyorum. Allah kimseyi aşksız bırakmasın. 

Aşkın hangi halindesin? Aşk seni yerden yere mi çarpar yoksa sen aşka kafa mı tutarsın?

Beni öyle bir çarpar ki ki sen bunu çok iyi bilirsin çarpıldığım yerden kalkamam. [Evet, evet biliyorum.] Ağlarım, zırlarım, dünya bitti gitti sanırım ama 3 gün sonra hopp 0’dan bir Aslı yaratırım. Benim üzüntülerim aşklarımdan kısa sürer. 

Aşk insanı değiştirir mi yoksa aşk, insanın içinde gizli kalmış şeyleri mi çıkarıyor? Hani bazen derler ya aşk seni çok değiştirdi. O gerçekten bir değişim mi yoksa biri geliyor, bir yerine dokunuyor da zaten var olan bir şey mi çıkıyor ortaya?

Bence benler karışıyor ve ortaya bambaşka benlikler, kimlikler çıkıyor ama bu evreleri iyi korumak, dengede tutmak lazım. Beni değiştiriyor, arkadaşlarımı es geçebiliyorum. O, her şey olabiliyor ama sonra normalleşiyorum ama her evre demin denge demiştim ya palavra; dibine dibine yaşanmalı. Kontrollü aşk, aşk değildir. Ya batacaksın ya çıkacaksın. Bu senin seçimin oluyor. 

Teşekkür ederim Aslı’cığım.

Ben çok teşekkür ediyorum [öpüyor] mucujkkk

Öpücüğü de kaptık. Gülüyoruz.

  • Hande Yöremen 2013

2 Aralık 1979 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul-Bostancı’da tamamladıktan sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde dört yıl süre ile ‘Yazarlık ve Yaratıcılık’ bölümünde eğitim görmüştür. Ayrıca Gösteri Sanatları Merkezi’nde iki yıl süren tiyatro eğitimi tamamlamıştır. Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Müjdat Gezen, Ahmet Altan, Emre Kongar, Kenan Işık, Engin İnal, Sönmez Atasoy, Tuncer Cücenoğlu ve Sunay Akın gibi değerli isimlerden dersler almıştır. Okulu süresince; Kanaviçe, Beyaz Cehennem, Yeni Bir Dünya, Troya Geçilmez gibi tiyatro oyunlarını İstanbul’da ve ülkemizin farklı şehirde oynamıştır. Bu sürecin ardından, Show TV ekranlarında yayınlanan “Türkiye’nin Yıldızları” isimli yarışmaya 5 bin kişi arasından seçilerek ilk 10’da yer almış, gösterdiği performans ile akıllarda uzun süre kalmıştır. Yarışmanın ardından Hamdi Alkan’ın yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlendiği yine Show TV ekranlarındaki ‘EN İYİ ARKADAŞIM’ projesiyle dizi-tv hayatına adım attı. Bu projeyi yine Hamdi Alkan tarafından hazırlanan ATV’de bir süre yayınlanan ‘GÜL DÜNYA’ isimli proje izledi.  2006 yılında FOX TV’de yayınlanmaya başlayan ‘ARKA SIRADAKİLER’ dizisinde ‘Aslım’ karakteriyle tam 79 bölüm yer aldı. Sırayla; Show TV’de ‘TÜRK MALI’, Kanal 7’de ‘KIZ ANNESİ’, Kanal D’de ‘BİZİM YENGE’, Star TV’de ‘AKASYADURAĞI’ dizilerinde oyunculuk yapmıştır. Bunların dışında da, Özcan Deniz ile ‘YA SONRA’ filmi ve Şafak SEZER ile ‘KOLPAÇİNO BOMBA’ filmlerinde rol almıştır.