• İstanbul Devlet Tiyatrosu
  • devam ediyor

Yıllardır oynanan bir oyun ve ben de sonunda seyrettim. Biletleri pek kolay bulunmuyor. Bitle satışa çıktığı gün sabah CKM gişeden aldım biletleri.

Hatta Özlem ve Selma için de aldım. Oyunu seyredince bilet bulamamanın sebebini anlıyorsun.

Yetkin Dikinciler ile açılıyor oyun. Çok da iyi başlıyor. DaHa ilk andan içine alıverdi oyun beni. Oyun, “Geçmişinizi değiştirebilir misiniz?” sorusuna cevap veriyor. Tam iki saat üstelik arasız oynanan oyunu kopmadan seyrettim. 

Bülent Emin Yarar sahneye girdiğinde bir dev ile karşılaşıyorsunuz. Oyunculuğuna Hayran kalmamak olası değil. Böyle bir iHtimal 0,1 kadar bile yok. Tanrı’nın özel kontenjanından yararlanmış. Bütün insanların yeteneği/ yetenekleri vardır. Özel olan bu yeteneği kullanmak, buna fırsat bulmak, en azından yeteneğinin ne olduğunu bilmek.. Bu adamı seyredince oyuncu olmak ister insan. Eminim ki birilerini kesinlikle etkilemiştir Bülent Emin Yarar ve bazı çocuklar oyuncu olmaya karar vermiştir.

Açıkça Yetkin Dikinciler, oyunculuğunu çok fazla beğendiğim bir oyuncu değildir. Ancak bu oyun benim gibi düşünenlerin bu konudaki fikrini mutlaka değiştirmiştir. Yetkin Dikinciler muHteşem paslar veriyor, Bülent Emin Yarar Hepsini gole çeviriyor. Olağanüstü keyifli bir maç seyrediyorsunuz. 

Aslında çok da dramatik bir Hikâye anlatılıyor oyunda. Bir edebiyat adamı ve gizli bir polisin bu dramatik ortak bir noktada kesiştikleri yaşam öyküleri öyle ironik bir dille ve oyunculukla anlatılıyor ki zaman zaman dolan gözleriniz sık sık kaHkaHalara teslim oluyor. 

Dekoru tabii ki çok beğendim. Ahkâm kesmek olacak belki de ama rejide bence Hiçbir aksama yok. Yetkin Dikinciler başından geçen bir olayı anlattığı için zaman zaman seyirciyi de oyunun içine katıyor olayı aktarırken..

Bu oyundan yoksun kalmanız kendinize yapacağınız büyük Haksızlıklardan bir olur. 

Tiyatro seviyorsanız mutlaka seyredin, sevmiyorsanız da seyredin çünkü seveceksiniz.

  • Hande Yöremen | 22 Ocak 2016
+ yazılar