Türk oyuncu

Şöyle bir geriye dönüp baktığında ilk kez oyuncu olmak istediğin zamanı hatırlıyor musun? Oyuncu olmak hayatına nasıl anlamlar kattı?

Ben çocukken yaz tatilerinde Adana’ya gitmek için yaptığımız otobüs yolculuklarında yolcuları güldürürken karar verdim oyuncu olmaya.. İlkokula gidiyordum o zamanlar. Oyunculuk  benim Rönesansımdır. Kendimi ifade etmenin türlü yollarını öğretti bana..

Oyuncu duruşu diye bir şey var mıdır sence? Oyuncuların sorumlulukları nelerdir?

Oyuncu Duruşu diye değil de oyunculuk AHLAKI var mesela. Bu ahlak kavramının içine birbirimizin gözünü oymadan çalışmayıda koyuver mesela. Sevmek şart değil de birbirimize tahamül etmek mesela.. vs..vs..

Bir proje geldiğinde rol arkadaşlarının kimler olduğu önemli midir? 

Eskiden önemli değildi. Her insan zenginlik katar diye düşünürdüm ama ‘’O HAYAT BENİM’’ dizi filminden sonra iyice bakıyorum CAST.. Kırmızı çizgilerim olmalıymış. Bunu öğrendim Huzur için.

Tiyatro senin için ne anlam ifade ediyor?

Tiyatro sığınak oldu benim için hep. Oyunculuğa dair tüm hayal kırıklıklarımı tiyatro iyileştirmiştir. Sarıp sarmalar tiyatro gerçek oyuncuyu. Küllerinden yeniden doğmasını sağlar. TV ile metres ilişkim var.. Tiyatro elli yıllık kocam gibi benim..

Tiyatro Kılçık ‘Çevreyolu Sakinleri’ adlı oyunu sahnelemeye başlıyor bu ay itibariyle.. Bu oyun hakkında bilgi verir misin?

Tiyatro Kılçık’ın yeni sezon oyunu ÇEVREYOLU SAKİNLERİ’nin  metni tiyatro kilçık’a ait özgün skeçlerden oluşuyor. CENK TUNALI yönetti birinden değerli  ve kalabalık bir oyuncu kadrosu ile 26 şubat 2016’da Akatlar Kültür Merkezinde perdelerini açacak.. Gülmeye ihtiyacım var diyorsanız oyunumuza bekleriz.

Ne kadar bir süre içinde oyun hazırlandı? Provalarınız nasıl geçti?

Üç aya yakın, haftada 3 gün ortalama ile prova yaptık. Ekipteki birçok arkadaşım başka işler de yaptığı için uzun bir prova süreci oldu. Şimdi dönüp geriye baktığımda aklımda kalan şu.. Provalar çok eğlenceli geçti, gülmekten sinirlerimizin bozulduğu çok olmuştur.

Tiyatro Kılçık’tan bahseder misin?

Tiyatro Kılçık, 2000 yılında Cenk Tunalı tarafından kuruldu. Kendi yazı ekibinin kaleme aldığı “Takanlar ve Takılanlar’’ oyunu ile 16 Şubat 2000 günü Kemancı Bar’da ilk oyununu sergilemiştir. Türkiye’de bir bar sahnesinde 15 yıl boyunca düzenli olarak oynayan tek tiyatro ekibidir. Repertuarını kendi yazdığı oyunlarla oluşturan Tiyatro Kılçık alternatif sahnelerin dışında klasik tiyatro sahnelerinde de oyunlarını sergilemektedir.

Çevreyolu Sakinleri sence neden seyredilmeli?

Şuursuzca gülmek istiyorum.. Bu aralar düşünmeye değil de gülmeye ihtiyacım var diyorsanız ÇEVREYOLU SAKİNLERİ, tam size göre, derim.

Bu oyunda yer almayı kabul etme sebeplerin nelerdir?

Cenk Tunalı öylesine etkili bir konuşma yaptı ki.. Evet, deyiverdim. Sanırım bunda 4 senedir tiyatrodan uzak kalmamında etkisi var. Bir de dizi filmlerde hep ağır dramlar oynadığım için biraz komedi yapmak istedi bünyem.

Oyun nerelerde oynayacak? Turnelere çıkacak mısınız?

Oyun 26 Şubat 2016 ve 4 Mart 2016 AKATLAR KÜLTÜR MERKEZİNDE başlıyor.Turne elbetde olacak. Mayıs tarihil bir Karadeniz turnesi görünüyor ufukta.

Oyunculuk mesleğindeki dönüm noktan neydi?

Dört sene evel menejerim Umut Sakallı’nın  gazı ile yeniden setlere döndüm  ‘’Adını Feriha Koydum ‘’ ile  ama popülarite anlamında ‘’O Hayat Benim’’ sanırım dönüm noktası

Kimi zaman insan vazgeçmek ister, hiç öyle hissettin mi? Yaptığın işi sorguladın mı? Öyle anlarda seni tekrar yaptığın işe bağlayan nedir?

Çok olmuştur benim vazgeçişlerim. Küsüp çok tiyatroya kaçtım ben ama o oynama içgüdüsü, oyun kurma arzusu dürter sizi hep ve sahalara sürer. Siz yeniden oyunu kurarsınız günü geldiğinde. Kürkçü dükkanına dönmek gibi yani..Sabır sınavından geçip geçip dönmek gibi hatta.

Televizyon ile aran nasıl? Son zamanlarda set koşulları gözler önüne serilmeye başlandı. Bu büyülü görünen dünyadaki zor koşullar sence son bulabilir mi?

Bizim evde pazartesi ‘’Kırgın çiçekler’’ dışında hep çizgi film kanalları açıktır. Çizgi film kahramanlarına ve isimlerine çok hakimim bu yüzden. Sektörel anlamda zorluklar öyle bir anda çözülecek gibi durmuyor. Yani dizi filmler olmuş 140 dak. Kimse kârından vazgeçmek istemiyor ki düzelsin. Kanal, yapımcı, başrol hepsi karlarından vazgeçerse  belki.. Bence yasa koyucunun  bir gecede bir yasa çıkarıp mecliste onaylamadığı sürece zor gibi duruyor her şey..Tabii bunun için de sektör olmalı bu iş. Tüm hakları ve kazanımları ile tabiî ki.. Şimdilik günü kurtarıyor dizi film sektörü.

Şu anda devam eden işlerin neler ve nasıl gidiyorlar? Hem televizyondasın hem hocalık yapıyorsun ve şimdi de oyun başlıyor.

Bu işin başarı karnesi reyting. Hergün çıkıyor bu karne.. Her gecenin bir galibi var bu karneye göre.. Okulum AKTÖR-İST AKADEMİ bir temel oyunculuk okulu. Dört aylık kurlar var ve oyuncu adaylarına burada oyunculuk sanatını anlatıyoruz.. Büyük resmi tarif etmeye çalışıyoruz.. Sonrası onların uzun koşusu sonuçta. Herşeyden vakit artırıp okuldaki derslerime mutlaka kendim giriyorum. Her hocamızın 4 aylık kur boyunca doldurması gereken ders saati var. Hepimiz kendi programımızı  uyguluyoruz. Bu yola baş koyduk dersek doğru olur sanırım.

Magazin oyuncunun başına dert midir? Magazini kullanmamak oyuncuya ne getirir oyuncudan ne götürür?

Magazin kötü bir şey değil ki.. İşin bir parçası. Senin magazini nasıl kullandığına bağlı sonuçta. Magazin seni değil de sen magazini kullanırsan işini gücünü duyurusun. Fena mı?

Kulis online hakkında neler söylemek istersin?

Işıl ışıl bir sayfa. Aydınlık ve gündeme dair sanat haberlerine ulaşabileceğimiz güzel bir sayfa olmuş. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu tür oluşumların daha çok olması lazı ki sanat bize ulaşsın.

Aşkın hangi halindesin? Aşk seni yerden yere mi çarpar yoksa sen aşka kafa mı tutarsın?

Aşkın beni yerden yere vurduğu yaşları geride bıraktım artık. Aşka kafa tutan yaşlarıma geldim. Olsa da olur, olmasa da olur artık. Çok ümidim yok benim kadın erkek ilişkilerinden artık.

Aşk insanı değiştirir mi yoksa aşk, insanın içinde gizli kalmış şeyleri mi çıkarıyor? Hani bazen derler ya aşk seni çok değiştirdi. O gerçekten bir değişim mi yoksa biri geliyor, bir yerine dokunuyor da zaten var olan bir şey mi çıkıyor ortaya?

Aşkın insanı değiştirme hali tamamen hormonal. İyi aşk. iyi sevişmek demek oluyor ki. Vücudun mutluluk hormonu salgılayınca cildine saçına bir parlaklık geliyor. Agresifliğin gidiyor filan. İnsanlar da seni değişmiş sanıyor.. Aslında bu durum arabanın pasta-ciladan çıkması gibi.. Geçici, çıkar sevişmeyi aşk filan hikaye yani..