• Tiyatro Şenay

Kamuran Akkor’un yıllardır gönlünde yatan bir aslanmış tiyatroda oynamak. Sonunda bu isteğini gerçekleştirdi. 

John Mortimer’in yazdığı ve Zeynep Küpeli’nin çevirdiği bu tek perdelik komedi oyununu seyretmek üzere Caner Ural ile birlikte 23 Şubat’ta Kats Sahne’ye gittik. Önce biraz çekinerek yemek siparişi verdik çünkü daha önce hiç yemediğim ve hakkında bir şey bilmediğimiz bir yerde yemek riskli bizim için. Caner makarna ben de salata tercih ettik. Her ikimiz de yediklerimizi çok beğendik.

Oyun öncesi yine lezzetli mönüye sahip bir kokteyl gerçekleşti. Salon öğrendiğim kadarıyla 150 kişilik. İşte benim için tek sıkıntılı yan burası; ben seyircilerin düz zeminde oturtulmasına karşıyım. Sandalyede otururken sahneyi görmek için mücadele ettiğim zaman benim için oyun dışında kaldığım bir şey oluyor. Aslında arka sıralarda ayrılan yerimize oturmadım, ön tarafa geçtik. Zira arkada otursaydım şu an bu satırları yazıyor olmayacaktım.

Gelelim Kamuran Akkor ve Özden Çiftçi’ye.. Oyun haliyle Özden Çiftçi’nin omuzlarında.. Bu sebeple midir bilmiyorum ama kendini paraladı sanki sahnede. Oyunculuk konusunda acemi olduğu her halinden belli Kamuran Akkor ise son derece sakindi. Hatta oynadığı Bayan Bird karakteri cahil bir kadın olduğu için onun ellerini ve kollarını nereye koyacağını bilmeyen tavırları çok da batmadı.

Söylemeden geçemeyeceğim Kamuran Akkor sevdiğim seslerden biridir. Ablası Gönül Akkor da çok beğendiğim şarkıcılardan biridir. Oyuna gitmeden önce acaba Kamuran Akkor şarkı da söyler mi diye merak ettim. Hatta söylemesini umut ettim. Ne yazık kı Kamuran Akkor, şarkıcı yanını bu oyunda kullanmıyor. Sadece iki kere mırıldanıyor.

Tekste gelince öyle sürprizleri olan bir oyun değil. Bir saat süren oyun kolay anlaşılır bir dilde yazılmış.Dekor uygun. Yalnız tuvalet ve lavabonun pisliği gözardı edilmemişken yatak çarşaflarının gıcır gıcır olması dikkatimi çekti. Kostümler de son derece uygun. Sadece Özden Çiftçi’nin krem rengi bluzu altına giydiği dantelli iç çamaşırı dikkat dağıtıyor. Saçı başı dağınık olan avukatımızın kıyafeti son derece düzgündü bu arada.

Kamuran Akkor’un zaman geçtikçe acemiliğini kolaylıkla atacağını düşünüyorum. Rolü ele alış biçimini açıkçası sevdim.

Yollarının açık olmasını diliyorum.

  • Hande Yöremen | 25 Şubat 2016

Kader Arkadaşım

Konusu: Hayattan beklentisi kalmamış bir suçlu (Kamuran Akkor), hayatında daha önce hiçbir davaya girmemiş ve meslek aşkıyla yanıp tutuşan bir avukat (Özden Çiftçi) kafa kafaya verirse ne olur? Hayatlarını kaçırmış bu iki insan ortak bir noktada nasıl buluşur ve kim kime yardım eder? Hayat öyle sürprizlere yol açar ki, bazen kim kime yardım eder anlayamayız. Birbirlerini tanımayan iki kadın bir anda kader arkadaşı olurlar. Birlikte girmeleri gereken bir dava ve iki kafadarın mutlu olmaları gereken bir sonuç beklentisi. Gerisini merak ediyorsanız Tiyatro Şenay’ın yeni oyunu Kader Arkadaşım isimli komedi oyununa tüm tiyatro severleri bekliyoruz.

Yazan: John Mortimer
Çeviren: Zeynep Küpeli
Yöneten: Onur Şenay
Dekor-Kostüm: Oxana Cozlova
Uygulayan: Sırrı Topraktepe
Afiş-Fotoğraf: Fethi Karaduman
Afiş-Tasarım: Berkcan Okar
Oynayanlar: Kamuran Akkor-Özden Çiftçi 

+ yazılar