Kronik Kollektif

Seyirciler yerleşirken onlar çoktan yerlerine geçmişti. Hoş bir müzik salonu kaplamıştı ve derken salon karardı, sahne zamanı geldi.

11 yaşındaki Ferdinand Reile, yaşıtı Bruno Houillie’nin suratına bir sopayla vurarak dudağını şişirir ve iki dişinin kırılmasına sebep olur. Bu olayda mağdur olan Bruno’nun anne ve babası ılımlı bir tavır sergileyerek Ferninand’ın annesini ve babasını evlerine davet ederler. Çocukları arasında yaşanan bu tatsız olaya tatlıya bağlamayı başarabilecekler mi? Yoksa aslında her biri maskelerinin altında başka yüzler mi taşıyorlar? Medeni bir uzlaşma ile başlayan sohbet kibarlık sınırlarını nasıl aşacak ve bireylerin mutsuzlukları ne şekilde ortaya çıkacak?

Tony ödüllü Vahşet Tanrısı (Le Dieu du Carnage), Fransız oyuncu, senarist ve oyun yazarı Yasmine Reza tarafından yazıldı. Oyuna bayıldım. Bu trajik komik hikâyeye kendimi tutamayarak güldüm.

Yazarın ustaca seçtiği cümleleri sahnedeki dört oyuncu da bence tam da olması gerektiği gibi ele almışlar. Zeynep Avcı çok iyi bir çeviri ortaya koymuş ve Saim Güveloğlu rejisiyle sahneye konmuş.

İlişkilerin aslında ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu görüyoruz ve gerçekten 5 dakika içinde işler değişebiliyor. Topluma uyum sağlamaya çalışırken saldırgan yanımızı kafese kilitliyoruz ve ne kadar uyumlu olmaya çalışırsak çalışalım bir tek davranış hatta sözcük bile o kafesi ortadan kaldırabiliyor. Ya herkesin kafeslerindeki saldırgan yanları aynı anda serbest kalırsa? Aslında en uyumlu görünenimiz belki de en uyumsuz olanımızdır.

Oyuncular bütün anları o kadar güzel kullanmışlar ki kendimi çok iyi yazılmış bu oyunun içine bırakıverdim.

2011’de İstanbul Devlet Tiyatroları’nda Zerrin Tekindor, Zafer Algöz, Ülkü Duru ve İşdar Göksever’in oynadıkları oyunda bu sefer Tülin Özen, Tansu Biçer, Çetin Sarıkartal ve Roza Erdem rol alıyorlar. Tek perdelik oyunda dekor son derece sade ve kullanışlı, kostümler ise kişiliklere uygun seçilmiş.

Kesinlikle seyretmenizi önereceğim oyunlardan biri.. Çok keyifli zaman geçireceğiniz kesin, üstelik belki kendinizi de eleştirirsiniz. İçinizdeki vahşi yanlara bakmak istemez misiniz?

  • Hande Yöremen S: 20.11.16 Y: 22.11.16