Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu

Salon doldu. Merakla bekliyoruz. Üstelik çok iyi bildiğimiz bir Hikâye bu. Kerem Alışık’ın soyunduğu bu rolü merakla bekliyordum. Nasıl oynamıştır acaba? Onun kadar merak ettiğim biri daha var: Cansel Elçin. Televizyondan tanımak yeterli değil benim için, sahnede görmek istiyorum onu..

Salondayız. Dekor dikkat çekici. Üstüne kafa yorulmuş, tasarlanmış. Birazdan Hayata karışacak. Sis basıyorlar, belki bunu söylememem gerekiyor ama söylemeliyim. Sis basıyorlar ve biz yavaş yavaş içinde olduğumuz zamanı bırakıyoruz. Oyun görkemli bir şekilde başlıyor, tam da beklediğim gibi.. Ne yalan söyleyeyim en önden seyretmek büyük ayrıcalık; sanki sahnedeyim. Cansel Elçin ve Kerem Alışık muazzam bir giriş yapıyorlar. Birlikte çok iyiler. Kerem Alışık çıtasını tek bir Hamleyle sanki Havaya kaldırıyor. Kostümler bir yandan, Alışık’ın özellikle bir tiyatro oyunu için Harika sayılabilecek makyajı çok iyi.

Bir süre Hızlı akıyor sahneler, beni tek olumsuz düşündüren de bu oldu. Oyun böyle sürerse sıkılacağımı hissettim. Çok Hızlı geçiyor çünkü başına gelenleri Hızla görmemiz gerekiyor, zamanımız kısıtlı. Neyse ki fazla uzun sürmüyor bu bölüm. Sinema filmine daha uygun olduğunu düşünüyorum. Kerem Alışık’ın bu performansı zaten kayıtlara geçmeli bu arada bunu söylemeden geçmeyeyim. Seyirciyi koparabilecek bu bölüm için ne yapılabilirdi diye düşündüm, belki bir anlatıcı kullanılabilirdi. Bu arada sahnede arka fonda kullanılan ekran da zaten sinemanın büyüsünü oyuna katmış.

Derken oyun keyif vermeye başlıyor. Zaten aksi bu kadar büyük bir prodüksiyona Haksızlık olur. Kerem Alışık bu sene bence ödülleri toplamaya başlar. Kendisine Hayranlık duyacağınızdan emin olun. Yılmaz Gruda’yı da bu oyunda görmek bana büyük mutluluk verdi. Ne güzel ustaları seyretmek.. Deniz Uğur da bence kariyerine en iyi Hizmet edecek işlerden birinin içinde..

Dekor iki katlı, biraz ses sorunları yaşanıyor duymakla ilgili, müzikle birlikte zor olabiliyor ancak bu sorunu kısa sürede Halledeceklerdir. Dekoru yazarız da kostümleri es geçer miyim Hiç? İncelikle çalışılmış dönem kostümleri..

Oyun iki saatten az sürüyor, biraz daha sürmesinde Hiç sorun yok bence. Bittiğinde tadı damağınızda kalan bir yemek gibi.. Tıpkı ülkemizde yapılmasını Hep arzu ettiğimiz yabancı prodüksiyonlar gibi.. Bu eserin ülkemizde bu şekilde oynandığını görmek beni çok umutlandırdı. Yaşasın tiyatro diyorum ve mutlaka seyretmenizi tavsiye ediyorum. Bu seyirden kendinizi yoksun bırakmayın!

  • Hande Yöremen 23 Kasım 2016