Her ikisi de okul arkadaşım Ezgi Mola ve Enis Arıkan.. Craft Tiyatro bünyesinde “10 11 12” adlı bir oyun oynamaya başladılar. Tabii ki bu seyirden mahrum kalamayacağım için 13 Aralık’ta oyunu seyrettim. 

Tiyatroda ezber bozan anlayışları seviyorum. Bazen tutmuyor ama bu sefer aldığımız keyif bir başkaydı. Özel hayatlarında da iki yakın arkadaş olan Ezgi ve Enis’in sahnedeki uyumları müthiş. Birlikte sahnede olmaktan büyük keyif aldıkları belli. 

Oyunda iki komşunun hikâyesi anlatılıyor. İki bekâr, yalnız insanın hikâyesi.. Tabii ki detaylı bilgi vermeyeceğim. Değişik bir deneyim olacağından emin olabilirsiniz. Oyun boyunca sahneler kısa kısa, sık sık karanlık içinde kalıyorsunuz. Sahne arkasında inanılmaz bir performans sergilediklerinden eminim çünkü her seferinde kostüm değiştiriyorlar. Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim özellikle Enis Arıkan’ın bir kostümü olay yaratacak nitelikte. Seyredince anlayacaksınız. Kostümler kent yaşamının iki insanı için son derece uygun seçilmiş. Dekora gelince işte bu çok özel, dairelerinin kapı önlerinde geçiyor ve oyun sonunda Ezgi’den aldığım bilgiye göre özel olarak tasarlanmış, bire bir ölçülerde yapılmış. Bu sebeple de bu oyunu başka yerde oynayamıyorlar. Zaman içinde buna çözüm bulacaklarını düşünüyorum çünkü oyun çok ilgi görüyor.

Craft Tiyatro, Kadıköy’de, Fenerbahçe Stadı’nın yan tarafında. Oyun günü erken gitmenizi tavsiye ediyorum çünkü yerler numaralı değil. Açıkçası bu durumdan hiç hoşlanmıyorum. Ne olursa olsun bence biletler numaralı olmalı.

Oyunu Jason Hall yazmış, Çağ Çalışkur çevirmiş ve İpek Bilgin yönetmiş. Ezgi ve Enis sahnede mutlaka seyredilmeli. Çok büyük beklentilerle gitmediğiniz takdirde sonuçtan çok memnun kalacaksınız.

  • Hande Yöremen 28 Aralık 2016