Tiyatro Kare’nin bu sene başlayan bir oyunu var. Ahududu.. Profilo’da ikinci gününde seyretme fırsatımız oldu. Joseph Kesselring’in yazdığı ve dünyada en çok oynanan komedilerden biri olarak tarihe geçen Ahududu’da Suna Keskin ve Melek Baykal sahnede harikalar yaratıyorlar.

Nedim Saban ve diğer oyuncu arkadaşlarla (Cem Güler/ Halim Ercan/ Bülent Seyran/ Dicle Alkan/ Birol Engeler/ Özgür Yetkinoğlu) birlikte kalabalık bir kadrosu olan oyunun dekoruna ayrıca bayıldım. Dekorun Barış Dinçel’e ait olduğunu duyunca tabii ki şaşırmadım. Özel tiyatrolarda pek de görmeye alışık olmadığım bir dekoru var oyunun, son derece ayrıntılı ve kapsamlı. 

Oyunda iki yaşlı kız kardeşi oynayan Melek Baykal ve Suna Keskin son derece uyumlular. Onların deli yeğenleri Nedim Saban da oyunun büyük renklerinden biri. Melek Baykal yedi sene ara verdiği tiyatroya bu oyunla döndü. Suna Keskin harika performansıyla beni bir kere daha kendine hayran bıraktı. Uzun yıllar oynamalarını temenni ederim.

İki kız kardeşin hikâyesinde kendilerine bir görev edindiklerini görüyoruz. Peki, bu yaptıklarının sebebi nedir ve işin içinden sonunda nasıl çıkacaklar? Elbette oyunu seyretmeniz gerekiyor bu soruların cevaplarını alabilmeniz için. Bir diğer yeğenlerinin büyük hata yapmış olmalarına rağmen halalarını korumaya çalışması da size de aynı soruyu sordurabilir. Çok sevdiğiniz insanların büyük hatalarına karşın onları ne kadar korursunuz veya korumak için uğraşır mısınız?

Oyun 2,5 saat kadar sürüyor; bana süre olarak biraz uzun geldi. Bunun dışında pek de olumsuz bir yorumum yok. Son derece keyifli, üstelik daha çok yeni bir oyun. Zaman içinde oyun nasıl daha da tatlılaşacak! Size tavsiyem siz siz olun yine de ahududu liköründen içmeyin! Oyunu seyredince ne demek istediğimi anlarsınız.    

  • Hande Yöremen 04 Ocak 2017