“Güzel bir gün için daha ne kadar bekleyeceksiniz önce kaybetmeyi?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 26 Kasım 2016’da başlayan yeni oyunu Geç Kalanlar.. Pervin Ünalp’ın yazdığı, Nihat Alptekin’in yönettiği oyun beni etkileyen oyunlardan biri oldu bu sezon. 

Her zamanki gibi oyunda anlatılanlardan çok fazla bahsetmeyeceğim. Merak öğesini yazar oldukça iyi kullanmış. Kimin kim olduğunu ve nasıl bir durum olduğunu, sahneden neler döndüğünü merak ediyorsunuz. Oyunun açılışını yapan Elçin Atamgüç ve Zafer Kırşan’ın birlikte oynadıkları ilk perde seyrine doyum olmayan bir şölen gibi.. Her iki oyuncu da bütün meseleyi çözmüş gibiler oyunculuk adına ve rollerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar.

Oyun, 1 saat 40 dakika sürüyor. İkinci perdede Defne Gürmen ve Vildan Gürelman da oyuna katılıyorlar. Defne Gürmen hakkında da olumsuz bir yorumda bulunamam ama Vildan Gürelman’ın bu oyundaki bana göre en önemli eksi yan olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. Diğer oyuncuların yumuşacık oyunlarına karşılık nedenini bilmiyorum ama Vildan Gürelman tuhaf bir acelecilikle ve abartı ile oynuyor. 

Dekoru çok beğendim. Her bir parça oyuna hizmet ediyor. Sahne tasarımı Emra Albayrak Şahin’e ait. Aynı şekilde kostümler de.. Özellikle Elçin Atamgüç’ün kıyafetindeki zarafete bayıldım. 

Oyundan bahsedecek olursam adından da anlaşılacağı gibi Geç Kalanlar’ın hikâyesi anlatılıyor. Bir yüzleşmeden, hesaplaşmadan bahsedebiliriz. Peki, biz seyirci koltuğunda otururken ne düşünüyoruz bu oyunu seyrederken? Aslında mutlu başlayan hikâyelerimiz neden zaman içinde mutsuzluk dolu oluyor? Bir başkasına suçu yüklemek en kolayı.. Kendimizi ne kadar eleştirebiliyoruz? Kıymet bilmek için illa kaybetmek mi gerekiyor? Her şeyin başladığı zamanla aynı bile olmasa mutlu sürmesi elimizde değil mi? 

Biraz sonra öleceğini, kaybedeceğinizi bilseniz, bu kadar hoyrat olur musunuz hayatta? İşte yazar seyirciye derin sorular sorduruyor. Özellikle ilk perdede diyaloglar, oyunculuklarla birleşince çoğu zaman güldüğünüz bir seyrin içine alıveriyor sizi. İkinci perde beni ilk perde kadar etkilemedi. İlk perdenin çok başarılı olması da gölgede bırakıyor olabilir.

Sonuç olarak yönetmen Nihat Alpteki’nin harika rejisiyle bu oyun benim için mutlaka seyredilmesi gerekenler listesine girdi.   

  • Hande Yöremen 12 Mart 2017

GEÇ KALANLAR | İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Yazan: Pervin Ünalp

Yöneten: Nihat Alpteki

Dramaturgi: Özge Ökten

Sahne Tasarımı: Emra Albayrak Şahin

Kostüm Tasarımı: Emra Albayrak Şahin

Işık Tasarımı: Murat Selçuk

Müzik: Deniz Noyan

Efekt: Metin Küçükyılmaz

Yönetmen Yardımcısı: Pelin Abay, Seda Çavdar, Hazal Uprak, Direnç Dedeoğlu

Süre: 1 saat 40 dakika / 2 perde

Oyuncular

Defne Gürmen, Elçin Atamgüç, Vildan Gürelman, Zafer Kırşan

Konusu

Yaşadığımız her günü güzel bir güne dönüştürmek varken, “güzel bir gün”ün bize çıkıp gelmesi için öylece oturup bekleriz. Çoğu zaman yaşamak yerine erteleriz. Tüketmenin bencilliğini, paylaşmanın samimiyetine yeğleriz. Oysa ihtiyacımız olan tek şey, biraz farkındalıktır. Geç Kalanlar, sordukları ve sordurduklarıyla seyircisine derinlikli bir yüzleşmenin resmini gösteriyor.

+ yazılar