Uluslararası Film Dalında Türkiye’nin Oscar Adayı ‘Bağlılık Aslı’ 20 Eylül’de vizyona girecek. Dün Kanyon Cinemaximum’da gerçekleşen basın gösteriminde filmi izledim. Açıkçası bilenler bilir uyumak benim için önemli bir ölçüdür. Üstelik uykusuz olmama rağmen filmi baştan sona izledim. Filmi beklentimin üzerinde buldum.

Bağlılık üçlemesinin ilki ‘Aslı’da genç bir kadının doğum sonrası işe dönme süresinde yaşadığı psikolojik dönem anlatılıyor. Kariyer peşinde olan Aslı’nın kendisi ve anneliği arasında kalışı iyi bir şekilde işlenmiş. Anne-çocuk arasındaki bağlılık zaman zaman insanın içini sızlatacak sahnelerle verilmiş. Kimi sahneler anne olmamama rağmen ben acımasız geldi ve Aslı karakterini fazlasıyla huysuz buldum. Çocuk da yaparım, kariyer de yaparım cümlesi dengeli bir şekilde ne yazık ki yaşanamıyor. Benim bu tarz hisseden ve yaşayan kadınlara karşı tavrım “Doğurmasaydın’” oluyor.

Görüntü yönetmenini çok çok beğendim. Filmde çok güzel açılar vardı. 

Akademi için aday adayı olabilir mi sorusuna “Evet,” diye cevap veririm. Roma filminden sonra hepsi olabilir bence.

Aslı’nın işe dönüş süresinde yardımcı arayışını ve sonunda işe başlayan 19 yaşındaki Gülnihal ile olan ilişkisi benim içimi çok burktu. Bir yanda iyi bir eşi, evliliği, evi, arabası olan, hayat şartları çok iyi olan Aslı, diğer yanda kenar mahallede kayınvalidesiyle yaşayan, görücü usulüyle evlenmiş, 8 aylık bir kızı olan Gülnihal.. Çalışabilmek için bakıcı tutan Aslı ve çocuğuna bakabilmek için başka bir çocuğu bakan Gülnihal.. İçim kavruldu.

Filmde Aslı’nın annesi ile olan ilişkisine de yer verilmiş ama bence çok yüzeysel geçilmiş çünkü filmin ana hikâyesinde annesi ile kopuk olan Aslı’nın anne olduktan sonra ilişkilerini tekrar gözden geçirmesi anlatılıyor ama filmi izleyince benim gördüğüm bir kadının kariyeri ve anneliği arasında kalışı..

20 Eylül’de vizyona girecek olan filmde Aslı (Kübra Kip) ve Gülnihal’i (Ece Yüksel) canlandıran oyuncuları çok başarılı buldum. Hele o Zeynep (Almina Kavcı) bebeğe hayran kaldım. Baba rolünü canlandıran Umut Kurt’u ise zayıf buldum. Film bana süre olarak uzun geldi ve biraz temponun bu filmde daha iyi olacağını düşünüyorum.

Yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı bu filmin diğer filmlerinden daha çok gündeme geleceğini düşünüyorum.

  • Hande Yöremen 17 Eylül 2019

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Senaryo: Semih Kaplanoğlu

Oyuncular: Kübra Kip, Ece Yüksel, Umut Kurt, Almina Kavcı, Merve Şeyma Zengin, Jale Arıkan, Osman Alkaş

Filmin Türü: Drama

Orijinal Adı: Bağlılık – Aslı

Yapımcı Firma: Kaplan Film

Yapım Yılı: 2019

Yapım Ülkesi: Türkiye

Orijinal Dili: Türkçe