• [devam ediyor]

“Delilik bulaşıcıdır derler. Uyan İspanya! Don Kişot’sun Sen!”

Don Kişot, iddialı yapımlardan biri. Baba Sahne prodüksiyonu olan bu yapımı geçen sene seyretme fırsatım olmamıştı. 29 Ekim akşamı Zorlu’da nihayet seyredebildim.

Oyunun başrollerinde Ozan Güven Ve Günay Karacaoğlu varlar. Her ikisi de bir uyum yakalamışlar ve kesinlikle oynarken çok eğleniyorlar. Zaten oyuncular ne kadar keyif alarak oynarlarsa seyirci de o kadar keyif alır. Özel tiyatro olmasına rağmen kalabalık bir kadro ve detaylı bir dekor var, kostümler de cabası..

Oyuna özellikle Ozan Güven hayranları büyük ilgi gösterecektir. Cem Yılmaz filmlerinin vazgeçilmez adamı, Fi’nin Can Manay’ı, bir bankanın reklâm yüzü olan Güven’i tiyatro sahnesinde seyretmek farklı bir deneyim. İnanılmaz sevimli bir tavrı var. Rolünü çok sevmiş olduğunu düşünüyorum. Ozan Güven ile ilgili tek sıkıntım diksiyonu. Dedikleri tam anlaşılmıyor.

Oyunda MSM’den arkdaşlarım da var: Dilşad Bozyiğit, Ömür Arpacı ve Enis Aybar. Onları da sahnede görmek bana büyük keyif verdi.  

“Delilikte direndiğim için bilge oldum. Zalimlerin yönettiği bir dünyadansa deliliğin dünyasını tercih ettim ben, gerçek bilgelik delilikmiş sonradan gördüm, korkunun esaretinden bile kurtarıyor insanı. Don Kişot’um Ben!”

Don Kişot’um Ben, Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot’un, Bulgakov’un dönemini yakalayan uyarlaması. Kendini Don Kişot zanneden Senor Quijano ile silâhtarı Sancho Panza’nın macerası anlatılıyor.

Tabii ki dekor, Barış Dinçel’e ait. Kostümler de Sadık Kızılağaç tarafından tasarlanmış. Özel tiyatrolar maalesef bir takım sebeplerden ötürü dekor ve kostümü detaylı yapamıyor ama Baba Sahne prodüksiyonlarında böyle bir şey söz konusu değil.

Oyun iki perde ve 130 dakika sürüyor. Yaş sınırı da 13+

Keyifli vakit geçireceğinizi düşünüyorum.

  • Hande Yöremen | 29 Ekim 2019

Yazan: Miguel de Cervantes Saavedra
Uyarlayan: Mihail Bulgakov
Çeviren: Irmak Bahçeci
Yöneten: Emrah Eren
Müzik: Can Şengün
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel
Kostüm Tasarımı: Sadık Kızılağaç
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Koreografi: Orçun Okurgan
Dramaturgi: Ozan Güven, Irmak Bahçeci, Caner Güler
Şarkı Sözleri: Faruk Üstün
Korrepetitör: Uğur Çerkezoğlu
Eskrim Koreografisi: Deniz Özmen
Afiş Fotoğrafı: Cem Talu
Afiş Tasarımı: Bir Dost
Video Teaser: Gülenay Çoruh
Reji Asistanları: İbrahim Aladağ, Ali Osman Böcekçioğlu, Berke Üsdiken, Mehtap Demirel
 
Oyuncular: Ozan Güven, Günay Karacaoğlu, Nazlı Tosunoğlu, Ömür Arpacı, Dilşat Bozyiğit, Diren Polatoğulları, Enis Aybar, Serhan Ernak, Tuğba Eskicioğlu, Pınar Coşkun, Ali Kemal Aydın, Rifat Durmuş

2 perde / 130 dak.
yaş sınırı 13 +
Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot, Bulgakov’ın dönemini yakalayan uyarlaması üzerinde yükselen yepyeni bir metinle bir defa daha düşüyor yollara.
Don Kişot Altın Çağ’ın, Sancho Panza Don Kişot’un izinde.
“Aşka Feda” diyen iki saf vicdan sürüklüyor peşinden gelenleri…
Şarkılar, maskeler, kılık değiştirmeler, düellolar ve yel değirmenleri…
Hikayeyi sorarsanız, bildiğimiz Don Kişot işte… Senor Quijano bir gün delirir, silahtarı Sancho Panza’yla maceradan maceraya koşar…
Delilikte direndiğim için bilge oldum. Zalimlerin yönettiği bir dünyadansa deliliğin dünyasını tercih ettim ben, gerçek bilgelik delilikmiş sonradan gördüm, korkunun esaretinden bile kurtarıyor insanı. Don Kişot’um Ben!”
Delilik bulaşıcıdır derler. Uyan İspanya! Don Kişot’sun Sen!
+ yazılar