“Doktor bu ne?” diyerek seslenmek istiyorum.

Kesinlikle listenize almanız gereken bir müzikli oyundan bahsedeceğim. Doktor bu ne? diyerek seslenmek istiyorum. Evet, Ferhat Göçer’i senelerdir aynı zamanda isabetli seçimler yaptığı şarkılarıyla sevdik, dinledik. Ancak bu iş çok başka bir katta. İnanın bana seyrettiğiniz için asla pişman olmayacaksınız.

Oyunu özel bir gösterim gecesinde, son genel provasında seyrettik. Evet, ben de o şanslı kişilerdenim. Oyunun yönetmeni Ezel Akay. Hatta oyunun sonunda hep birlikte oyun üzerine sohbet ettik. Genel provanın öncesindeki provayı da biraz seyretme imkânı buldum ve bir şey özellikle dikkatimi çekti. Hatta onlarla da paylaştım. Ferhat Göçer inanılmaz derecede iyi reji alıyor ve bunu kendine uyarlayıp rahatlıkla aktarıyor. Oyunculukla ilgisini sordum. Bu oyuna kadar hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Belli ki Ezel Akay ile harika bir uyum yakalamışlar.

Aslında ilk S. Ali’nin bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir albüm yapmak için yola çıkılmış ama bu yol onları bu oyuna getirmiş. Ah ne iyi olmuş..

Gelelim Sabahattin Ali’ye.. Zaten ondan öteye gitmek çok zordur. Bu muhteşem yazarın hikâyesini dinlerken aralarda birbirinden iyi şekilde bestelenmiş şiirleriyle büyülenmemek çok zor diyorum size.. Uzun süredir bu kadar etkilenmemiştim. Aldırma Gönül, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Çocuklar Gibi, Leylim Ley, Ben Gene Sana Vurgunum, Göklerde Kartal Gibiydim.. Hangi birinin etkisinden, nasıl kurtulayım.. Üstelik sahnede F. Göçer’i bir kenara bırakıp Sabahattin Ali olmuş ve bu şarkıları bize ateşten oklarla atan biri varken.. Alice Harikalar Diyarı’nda gibiydim o gece..

Göçer’in bu gösteri için hazırladığı bir şarkısı da listeye dâhil. Müzisyenler de sahneye o kadar iyi bir şekilde yerleştirilmiş ki çok keyif veren bir illüzyon çıkıyor ortaya. Kostüm tek, açık renk bir takım. O paltoya ne anlamlar yüklenmiş. Dekor üç bölüm, çalışma masası, askılık, ortada bir bank ve bir yükseklik. Her şey yerli yerinde, tam kararında..

O gece bir şey öğrendim. Kültür mirası sayılma gerekçesiyle S. Ali’nin kızı Filiz Ali babasından hiçbir gelir elde edemiyormuş. Bu, çok zoruma gitti. 

Oyun görücüye çıktı. Mutlaka gidin.

  • Hande Yöremen 06 Kasım 2019