Tiyatro Dünyası Oyuncuları’ndan çılgın bir komedi

Tiyatro Dünyası Oyuncuları 2019-2020 sezonuna bence çok müthiş bir giriş yaptı. Methini çok duyduğum ama bir türlü seyredemediğim, umarım bu sene seyredeceğim, Hangisi Karısı adlı oyunla beşinci sezonlarına başlayan bu ekip yine muazzam bir oyun sahneye koymuş.

Esprinin en önemli noktası bilirsiniz ki zamanlamasıdır. Bu oyunda esprilerin en az %80’i sizi kahkahalara boğuyor. Sizi bir oyun bu kadar ele geçirdiği zaman inanın geri kalanlara çok da bakmıyorsunuz ama hadi gelin bu oyunda bakalım.

Oyunun teksti, son yıllarda fars/vodviller beni çok cezbetmiyor ama bu oyunun tekstini çok beğendim. Oyunculuklara bakınca hangi bir oyuncuya baksam, onları da beğendim. Dekor ve kostümler özenliydi. Oyun başlarken seste biraz sıkıntı vardı ama en kısa süre içinde düzeltileceğinden eminim. Oyunun rejisinde bana göre bir sıkıntı yoktu belki oyunun ikinci yarısının ikinci bölümü biraz toparlanabilir. Tabii ki şunu kesinlikle göz ardı etmemek gerekiyor, biz ilk oyunu seyrettik. En kısa süre içinde tiyatro severler bu oyunu seyretmek için kuyruğa girecek, o kadar bal gibi bir oyun olacak, benden söylemesi..

Oyun 1962 senesinde geçiyor. Bu sizi sakın yanıltmasın, dün de yaşansa hiçbir fark olmazdı. Güncel bir oyun. Hollywood’un yaşayan efsanesi #LillianLamour 25 yıl sonra tekrar özel bir gece için New York’a gelir. Lillian talihsiz bir kaza sonucu bir aslan tarafından ısırılır. Bu kazanın sonucunda Lillian’ın sırrı açığa çıkar. Zaten bundan sonra da kahkahalarınızı koyuverin gitsin..

Bütün oyuncuların performanslarını çok beğendim. Özellikle sanki komedi yapmak için dünyaya gelmiş bir isim gözüme çarptı: Polis Memuru Foucet’i oynayan #CanMutluca Mutlaka dramlarda da çok başarılıdır. Aynı zamanda oyunu yöneten #CanTörtop (Chick) oyunu sırtlayıp götürüyor. #FerhatBalaban (bellboy Joey) #ÖzgürLeventÖvünç (otel müdürü Russell) #CelalBelgil (Dr. Dubel) #AlevGökmen (Lillian’ın kızı Rita) ve tabii ki Berke Hürcan (Johnny) ve #ÜmmühanKıldiş (Lillian Lamour) müthiş bir ekip olmuşlar. Aslanı da unutmayalım..

Kesinlikle bu oyunu seyretmenizi tavsiye ediyorum. İnanın her dakikasına değecek.

  • Hande Yöremen 13 Ocak 2020