• [devam ediyor | oyuncu değişikliği]
  • Ezop Sahne

Shakespeare’in ünlü âşıkları ölümden dönüp mutlu(!) bir yuva kursalardı neler olurdu acaba?

Ezop Sahne’nin yeni oyunu <<Tarla Kuşuydu Juliet>> dün akşam seyirciyle buluştu. 

Shakespeare’in oyunlarından bugüne dek pek çok komedi oyun uyarlandı. Bu da onlardan biri. 

Ephraim Kishon’un yazdığı oyunu Hale Kuntay çevirmiş. Tarla Kuşuydu Juliet’in yönetmen koltuğunda Engin Alkan oturuyor. Dekor tasarımını Cihan Aşar’ın, kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın yaptığı oyunun müzik direktörü ise Murat Bavli.

Deniz Çakır’ın hem Juliet hem de dadı rolünde; Engin Alkan’ın ise hem Romeo hem de rahip rolünde seyirci karşısına çıktığı oyunda Shakespeare rolünü Fatih Al, çiftin kızı Lukretia rolünü ise Mert Şişmanlar üstleniyorlar.

Salona girerken Deniz Çakır ve Engin Alkan sahnede sizi mutfaklarında karşılıyorlar ve gerçekten yemek yapıyorlar. İlk oyun olmasına rağmen oyunun şimdiden bu senenin öne çıkacak oyunlarından biri olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Oyuncular o kadar eğleniyor ki bu enerjiye kapılmamak olası değil. Okulumuzun (MSM)  tarihinde en önemli hocalarından biri olan Engin Alkan’ın yeteneğine zaten aksi bir söz söylemem mümkün değil, her geçen yıl tadı artıyor. Deniz Çakır da ondan aşağı kalır değil. Mert Şişmanlar ve Fatih Al’a ise özel olarak bayıldım. Fatih Al, öyle bir Shakespeare ortaya çıkarmış ki eve getirmek ve o Shakespeare ile birlikte yaşamak istedim. Tıpkı birkaç sene önce Yılmaz Sütçü’nün canlandırdığı Hedwig gibi.. Keşke bazı oyun karakterleriyle gerçekte birlikte yaşama şansımız olsa..

Shakespeare’in efsane âşıkları Rome ve Juliet son anda ölümden dönüp evlenirler ve bir de kızları olur. Büyük aşkla başlayan bu evlilik 30 yılın sonunda ne hale gelir? Gerçek trajedi acaba ölüm mü yoksa biten bir aşk mıdır? Ne dersiniz? 

Dekoru çok sevdim. Kostümler şahane.. Dört oyuncu da hem enstrüman çalıyorlar hem de şarkı söylüyorlar. Bu şarkılar çok güzel ve oyunu sürekli yüksekte tutuyor. İki perde olan bu oyunun ikinci perdesi biraz daha elden geçirilebilir ki malûm ilk kez oynandı. Zaman içinde hepsi yerine oturacaktır. Bu oyunu mutlaka listenize alın, derim. Şimdiden iyi seyirler! 

Biletler biletix’te!

  • Hande Yöremen | 15 Ocak 2020