• [sona erdi]

Fırat Tanış sanırım tartışmasız bu ülkenin en iyi oyuncularından biri.. Onu tiyatro sahnesinde seyretmek de ayrı bir keyif sebebi..

Dün akşam Donkişot Tiyatro’nun 2019-2020 sezonundaki yeni oyunu ‘Erkek Arkadaşım Bir Feminist’i seyrettim. Tanış’a Gonca Vuslateri eşlik ediyor. Oyun boyunca altı karakteri oynuyorlar. Kostümler sahnede değişiyor. Dolayısıyla temposu yüksek bir oyun olması gerekiyor. İki oyuncu da iyi oyuncular, konu da güzel fakat tekst zayıf kalmış. Gülmedim mi? Evet, güldüm. Hatta sık sık güldüm ama oyun inişlerle ve çıkışlarla doluydu. 

Kostümleri çok beğendim. Ancak dekor fena değildi ama sahneden kaynaklı da olabilir geriye kurulmuştu. Işık ise kötüydü. Zaten sinemada kötü ışık oyuncuyu bitirir. Dün akşam bir kez daha gördüm ki aynı şey tiyatro için de geçerli.. Oyun sonrasında sorduğumda özellikle loş ışık seçilmiş. Gözlerim o kadar yoruldu ki oyun kısa bir oyun değil, çıktıktan sonra da bir süre kendime gelemedim.

Fırat Tanış ve Gonca Vuslateri hatırına seyredilebilecek bir oyun. Toparlanırsa ve eksikler giderilirse listelere de girebilir.

Feminist bir erkekle feminist olmayan bir kadının ilişkisi anlatılıyor. Oyun boyunca da çeşitli anları keyifli hale getiren diyaloglar bu çatışmadan çıkıyor. Kadın erkek ilişkilerine güzel ve değişik bir açıdan bakılmış. Oyunun yazarı Samantha Ellis, yönetmeni Ali Altuğ. Steve ve Kate’in ilişkileri zaman içinde daha da seyredilecek kıvama gelecektir.

Oyunun takvimini @donkisottiyatro dan takip edebilirsiniz.

  • Hande Yöremen 17 Ocak 2020

Günümüz kadın erkek ilişkilerini feminist bir erkeğin ve daha iyi bir feminist olma şansını yitirmiş olan kadının gözünden anlatmaktadır.
Yazan: Samantha Ellis
Yöneten: Ali Altuğ
Oyuncular: Gonca Vuslateri, Fırat Tanış
Dekor – kostüm tasarımı: Başak Özdoğan
Işık tasarımı: Kemal Yiğitcan
Hareket düzeni: Senem Oluz            
İngiliz Yazar Samantha Ellis’in 18. Yüzyıldan bu yana kadının siyasal ve toplumsal haklar bakımından erkekle eşit olması gerektiğini öne süren feminizm akımının sözcülüğünü, bir erkeğin zihnine ve kalbine yerleştirerek ele aldığı bir oyundur. 
Barış kampında büyümüş, prensip sahibi ve annesinin Wonder Woman’a olan hayranlığından dolayı adını süper kadın kahramanın erkek arkadaşından alan Steve… 
Kötü erkekleri seven, yaşadığı ilişkilerden mutsuz ve bu kısır döngüden kurtulmaya çalışan Kate…Steve ve Kate bir kostüm partisinde tanışırlar. Oyun boyunca ilk bakışta birbirine zıt gibi görünen iki karakterin, tüm olguların, ideolojilerin ötesinde insan doğasının en saf halleri içindeki süreci izleriz. 
Steve ve Kate’in ilişkilerine eski sevgililerin, anne babaların da eşlik ettiği kimi zaman çok tanıdık kimi zaman da sürprizlerle dolu, toplumsal rollerin ve kimliklerin yer değiş
+ yazılar