Kapılardan biri açıkken sorun yok, ikisi birden açılınca cereyan yaptı.

İşte tam da benim düşünce yapıma uygun bir oyun. ‘Seninle Evlenir miyim?’ piyesinde bir de bu açıdan düşünün dediğim konuya tam anlamıyla bir cevap niteliğinde. 

Dario Fo ve eşi Franca Rame’in birlikte yazdıkları bu piyeste evlilik kurumu sorgulanıyor. Erkek kendi aldatmalarını kabul ettirebilmek için karısına açık evlilik teklifinde bulunuyor. Temelinde tabii ki o bile artık karısını kadın olarak görmezken başka bir erkeğin onunla ilgilenebileceğini aklına bile getirmiyor. Kadın bu teklifi kabul edip üstüne bir de kendine çeki düzen verince seyredin bakalım, neler oluyor? Oh, içimin yağları eridi. Son günlerde gördüğüm afişlerdeki gibi “Reklâm değişirse toplum değişir!” Aynen öyle verilen değişirse alınanlar değişir. Bu tarz oyunlar binlerce kere oynanmalı bence..

Özge Özberk’e bayıldım, ilk defa sahnede seyrettim. Sahneye o kadar yakışıyor ki görmeniz gerekiyor. Eski, zarif Amerikan artistlerine benziyor. Bu sizi yanıltmasın. Öyle hakkını vererek oynuyor ki keyifle doldum. Kubilay Penbellioğlu da bence tiyatro sahnesinde çok daha iyi. İki oyuncu arasındaki uyum oldukça iyi. Bu zaten hemen size geçiyor. Kostümler başarılı, dekor da fena değil ama ben daha ayrıntılı dekorları seviyorum. Dekor seçiminde elbette pek çok sebep var, o yüzden çok ısrar edemiyorum. 

Tek perdelik bu piyes, gülme garantili ama en iyi yanı size anlattığı meseleyi sorgulatabilmesi ve evlilikteki iki yüzlülüğü suratınıza tokat gibi çarpması. Listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Oyun takvimini @tiyatroyeniden hesabından takip edebilirsiniz.

  • Hande Yöremen 26 Ocak 2020

OYUN KÜNYESİ

Yazan: Dario Fo – Franca Rame

Çeviren: Füsun Demirel

Yöneten: Dersu Yavuz Altun

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Onur Özcan

Oynayanlar: Özge Özberk, Kubilay Penbeklioğlu

Süre: 1 saat 20 dakika (Tek perde)