Bugün burada yeni dünya düzenimize uygun önerilerde bulunacağım. Geçen sene bu zamanlar olsaydı, tiyatro sezonu tüm hızıyla devam ediyor olacaktı, vizyona peş peşe giren filmleri takip ediyor olacaktık. Artık dijital dünyanın içinde eğlencelerimizi arar olduk. Madem ki sosyal hayatımızın çoğunu evde geçiriyoruz, öyleyse bu seçeneklerimizi gözden geçirelim.

Queen Of Gambit | Netflix

Geçtiğimiz haftalarda Netflix’te yayına giren, izlemelere doyamadığım, iki kere izlediğim muhtemel odur ki tekrar izleyeceğim müthiş bir drama. Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan bu hikâye 1950’lerin ortasından 1960’lara uzanıyor. Elizabeth Harmon isimli bir öksüzün yetimhanede başlayan satranç serüveni anlatılıyor. Bu diziyi izlerken satranç bilmek, satrançtan anlamak zorunda değilsiniz. Yetimhanede satrançla tanışan Elizabeth dehasıyla sizi öyle bir etkiliyor ki bu yolculukta ona eşlik etmek durumunda hissediyorsunuz. Bu dâhi kızın alkol, ilaç bağımlılığı ile sarmalanmış kendi yarattığı dünyasından etkilenmeden çıkmak mümkün değil bana göre. Tabii bu kadar sağlam bir hikâyede Harmon’u canlandıran Anna Taylor-Joy’un muhteşem performansına hayran kalmamak çok zor. Mutlaka ama mutlaka izlenecekler listesine konulmalı.

Undoing | beIN Connect

Listemde yine bir roman uyarlaması var: Undoing. Jean Hanff Korelitz’in çok satan romanı ‘You Should Have Known’dan uyarlanan bu HBO dizisinde Nicole Kidman ve Hugh Grant başroldeler.

Hayatınızı yolunda gidiyor mu sanıyorsunuz? Aslında ya zannettiğiniz gibi değilse? Kocası onkolog olan terapist Grase Fraser’ın genç bir kadının feci cinayetiyle değişen yaşamına odaklanıyoruz. Yolunda giden bir hayatın nasıl altüst olduğuna tanık oluyoruz. Şimdiye kadar dört bölümü yayınlanan dizi listemde yer alıyor. Özellikle psikolojik gerilim sevenler için altı bölümlük bu dizi bence ideal bir seçim.  

Saygı | blutv

Nejat İşler hayranlarından biri olarak bu dizinin başlamasını bekledim. İlk sekiz bölümünün çekimleri tamamlandıktan sonra yayına giren dizi haftada bir bölüm olarak yükleniyor. Açıkçası beklentimin altında çıkan dizide Ercüment Çözer, toplumsal yozlaşmayı kendi adalet kurallarıyla çözmeye çalışıyor. Dizide Nejat İşler’e Erkan Can, Boran Kuzum, Miray Daner, Rojda Demirer, Tansu Biçer eşlik ediyorlar. Ben Nejat İşler aşkına izliyorum. Bu polisiye-suç türündeki diziyi listemde üst sıralara koymasam da izlenebilecekler arasına yazıyorum.

Aşk Tesadüfleri Sever 2| Netflix

Geçen sene basın gösteriminde izlediğim bu film geçtiğimiz günlerde Netflix’te yayınladı. İlk filmin devamı niteliğinde olan bu film iki farklı dönemde geçiyor ve gerçek bir yaşam öyksüne dayanıyor. Ömer Faruk Sorak ve İpek Sorak’ın yönetmen koltuğunda oturdukları filmde Nesrin Cavadzade, Yiğit Kirazcı, Elif Doğan, Aytaç Şaşmam rol alırlarken onlara Zuhal Olcay, Uğur Polat ve Erkan Can da eşlik ediyorlar.

İki farklı dönemde iki farklı aşk hikâyesinin işlendiği filmde dönemler arasındaki farkı da çok net görebiliyoruz. Aşklar 1960lar’da nasıl yaşanıyordu, 2000ler’de nasıl yaşanıyor? Bu filmi bir Cumartesi akşamı ya da Pazar öğleden sonrası filmi olarak seçiyorum.

Bu hafta içinde açıklanan yasaklara göre kış mevsimini aşağı yukarı nasıl geçireceğimiz ortaya çıktı. Aralık sonuna kadar listelerimizi yapmamızda fayda var. İzlenecekler, okunacaklar listeleri belki bir nebze olsun bizi eve kapanma hissinden kurtarır. Hem geçen seneden biraz tecrübe de kazandık. Mutfaklara çok girmeden bu sefer midemiz yerine ruhumuza odaklanmamız sanırım çok yerinde olacaktır.

Hababam Sınıfı Yaz Oyunları

Yasakların açıklandığı akşam Hababam Sınıfı Yaz Oyunları’nın özel gösterimindeydim. 20 Kasım’da vizyona girmesi plânlanan filmi izlediğimiz sırada yasaklar açıklandı. Vizyona giremeyen filmler sanırım önce dijital platformlarda daha sonra da TV kanallarında yer alacak.

Film, beklentimin üzerinde çıktı. Eski Hababamlar’ın tadını daha sonra çekilenlerde hiç bulamadım. Bu film, düzgün bir film olmuş. Ailece izlenebilecek bir film çekilmiş. Netflix’e ve Kanal D’ye satılan bu filmin yayın tarihini henüz net olarak bilmiyorum.

Yasaklar açıklandıktan sonra özellikle eğlence ve yeme-içme sektörü yine en büyük darbeyi aldı. Çok sevdiğim Bedri Usta, instagram’da isyan ettiği bir video yayınladı. Pek çok kişiden ve kurumdan destek alan videodaki isyana ben de hak veriyorum. Dünyanın bir an önce iyileşmesini istiyorum ben de herkes gibi..

Hayat sokaklarda derken, Hayat Eve Sığar’a döndüğümüz bu son yılda biraz kafa karışıklığı yaşıyor olsam da teknoloji çağının olanaklarından yararlanıyorum. Bir an önce sokaklara taşana kadar eve hayatımızı nasıl sığdırabileceğimize dair önerilerime devam edeceğim.

  • Hande Yöremen | 19 Kasım 2020
Website | + yazılar