“Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar; ya ölmeli cellatlar ya da hiç doğmamalı çocuklar,’’ demiş Che, ne güzel demiş.

Geçtiğimiz hafta, günlerce hepimizin yüreğini derinden yaralayan, minicik bir bedenin cinayet zanlısının mahkeme kararı açıklandı ve ne yazık ki hepimizin sarsılması bile düşünülmesi imkânsız olan yargı inancımızın umut damarları bir kez daha kesildi.

Bir kez daha vuruldu umut kanatlarımız, içimizde çocukça, safça kalan bir yanımız daha öldürüldü.

“Neden?” 

Kararın nedeni ‘delil yetersizliği.’ Ne tür bir delil olması gerekiyordu katil zanlısını katil yapmak için ve ne gerekiyor o minicik bedeni yeniden yaşamak için. Aklımızdaki deli sorularla sanırım hiç olmayacak şeyleri düşünüyoruz. Kimse o küçük kızı geri getiremeyecek, zamanı geriye alamayacak ve umut bir kez daha karanlığın ardında kalacak. Ne yazık yitip giden bir sürü küçücük bedene, tutamadığımız, koruyamadığımız, kaybettiğimiz binlerce küçücük ruha ne yazık.

Verdikleri kararda boğulur mu vicdanları bilinmez, tabii ki vicdanları varsa ama kalbi atan her birey düşünmeli; ülke büyüyor, tabutlar küçülüyor. Çocuklar büyümüyor bu ülkede, şeker yiyemiyor, âşık olamıyor.

Neden Şeref ve Adalet sadece iki insan ismi bu ülkede? Biraz daha insanlık adına; “Ya çocukları yaşatın ya da cellatları öldürün.” Bırakın yaşasınlar, ölmesinler, şekerde yiyebilsin bu çocuklar, büyüyüp âşık da olabilsinler.

Aylardır soğuk toprakta yatıyor o minicik bedenleri ve siz ya da biz sıcacık yorganlarımıza sarılıp, kalplerimizin sesini bastırıyoruz. Rüya bitti artık, şimdi uyanmanın vakti, en karanlık zaman şafağın en yakın olduğu zamandır, bir umut doğsun artık karanlığın üstüne. Yeni Leylalar, Ecrinler, Selmalar, Pamirler olmasın diye; ciğerleri yanan ana, babaların yerinde sizden, bizden birileri de olmasın diye, yanmasın, kimse kavrulmasın diye.

Boncuk gözler kapanmasın, sırma saçlar kana bulanmasın, şen kahkahalar hep duyulsun diye. Çocuklar demek bu ülkenin geleceği demek, geleceğimiz hep daim ve aydınlık olsun diye.

Kalbi olan her birey, bastırma vicdanının sesini, sor, çağır hadi Şeref bey ile Adalet hanımda gelsinler.

İyi haftalar herkese efendim, ne kadar iyi olabilirse artık.

  • Zeynep Çay | 28 Aralık 2020